Strona główna » Poradnik » Czy do Serbii potrzebny jest paszport?

Czy do Serbii potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 kwietnia 2023

Serbia to jeden z większych krajów dawnej Jugosławii. Jest położony w głębi Półwyspu Bałkańskiego, a większość jego terenu pokrywają góry. Dlatego to prawdziwy raj dla fanów pieszych wędrówek i wspinaczki. Chcesz odkryć serbskie szczyty? Przed wyjazdem zgromadź niezbędne dokumenty. Sprawdź, czy do Serbii potrzebny jest paszport czy dowód osobisty! 

Serbia nie należy do Unii Europejskiej ani do strefy Schengen. Zatem nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, które dokumenty są tam potrzebne. Na szczęście ten kraj od 2009 roku stara się o przyjęcie do UE. To przyniosło zmiany prawne w kwestii przyjmowania obywateli krajów, które należą do Unii. 

Które dokumenty ze sobą zabrać do Serbii?

Jeśli chcesz przekroczyć granicę Serbii, wystarczy Ci dowód osobisty. Dzięki temu, że kraj ubiega się o członkostwo w UE, zniósł wszystkie wymagania odnośnie do paszportu i wiz dla obywateli krajów należących do Unii. To duże ułatwienie dla osób, które pragną odkrywać tajemnice Półwyspu Bałkańskiego.  

Warto jednak pamiętać o wymaganiach w kwestii daty ważności dokumentu. Dowód osobisty powinien być ważny co najmniej przez 90 dni od momentu przekroczenia granicy Serbii. Dlatego przed wyjazdem dokładnie sprawdź swój dokument tożsamości. Jeśli jest taka potrzeba, wyrób nowy we właściwym urzędzie. 

Czy w Serbii trzeba mieć wizę? 

Serbia zniosła obowiązek wizowy dla obywateli krajów, które należą do UE. Jest jednak jeden warunek. Nie możesz przebywać na terenie tego państwa dłużej niż 90 dni w ciągu 180 dni.  

Chcesz zamieszkać w Serbii na stałe? Musisz uzyskać prawo tymczasowego pobytu lub wizę długoterminową. Możesz się o nie ubiegać na policji w tym kraju, w wydziale ds. cudzoziemców. 

Zbliża się długi weekend! Nie wiesz gdzie jechać na majówkę? Sprawdź najlepsze propozycje na majówkowy wyjazd w 2023 na stronie wakacyjnapolisa.pl!

Czy w Serbii trzeba się zameldować? 

Choć w Serbii nie musisz mieć wizy, po przyjeździe do kraju koniecznie się zamelduj. Masz na to 24 godziny od momentu przekroczenia granicy. Jest to bardzo przestrzegane, więc nie należy bagatelizować tego obowiązku.  

Jeśli zamierzasz zatrzymać się w hotelu lub w podobnym obiekcie, właściciel załatwi za Ciebie wszystkie formalności. Zatem wystarczy, że upewnisz się, że gospodarz Cię zameldował. Natomiast jeśli przebywasz u bliskiej osoby, zamelduj się na własną rękę. 

Czy w Serbii jest honorowane polskie prawo jazdy?

Zamierzasz udać się do Serbii własnym samochodem? Podróż na Bałkany może być prawdziwą przygodą życia! W tym kraju polskie prawo jazdy jest honorowane na równi z serbskim 

Jednak dodatkowo trzeba mieć papierowe potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC. Serbscy policjanci nie mają dostępu do polskiej bazy danych odnośnie do polis samochodowych.  

Czy wiesz, że… W Serbii nie trzeba mieć Zielonej Karty? Wystarczy polska polisa OC! Jednak jeśli podróż wiedzie przez Bośnię i Hercegowinę, obowiązek zakupu tego dokumentu Cię nie ominie. Zielona Karta w tych krajach kosztuje ok. 30 € (dane na 21.03.2023 r.).  

Jak wygląda opieka medyczna w Serbii?

Boisz się, że podczas pobytu w Serbii wydarzy się nieszczęśliwy wypadek lub zachorujesz? W takiej sytuacji możesz skorzystać z darmowej pomocy medycznej na podstawie: 

  • dowodu osobistego lub paszportu, 
  • dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne w Polsce — idealnie sprawdza się w tym celu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. 

Nie masz któregoś z wymienionych dokumentów? Za prywatną wizytę u lekarza zapłacisz ok. 50 € (dane z 21.03.2023 r.). Jeśli Twój stan będzie poważny i będziesz wymagać transportu medycznego do Polski, koszty usług medycznych wzrosną. EKUZ nie pokryje takiego wydatku. Dlatego warto mieć prywatną polisę turystyczną. 

Jakie koszty pokryje ubezpieczenie podróżne? 

Polisa turystyczna zapewnia wsparcie finansowe po nieszczęśliwych zdarzeniach. Może pokryć koszty leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego (po Serbii i do Polski), a także ratownictwa.  

Ponadto ubezpieczenie może zostać rozszerzone o ochronę OC i NNW. Dzięki temu, gdy np. doznasz poważnego uszczerbku na zdrowiu, otrzymasz stosowne odszkodowanie na rehabilitację. 

Serbia to dość nieoczywisty kierunek na wakacje. Jednak z pewnością nie będziesz się tam nudzić. Pamiętaj tylko, żeby przed wyjazdem zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie podróżne. 

Podsumowanie

  1. Aby przekroczyć granicę Serbii, wystarczy mieć dowód osobisty. 
  2. Dokument tożsamości musi być ważny min. 90 dni od dnia przekraczania granicy. 
  3. Serbia honoruje EKUZ, dzięki czemu możesz bezpłatnie otrzymać podstawową opiekę medyczną. Za dodatkowe usługi trzeba zapłacić samodzielnie.  

Najczęściej zadawane pytania:

Ubiegasz się o nowy dowód osobisty, ponieważ stary nie spełnia serbskich wymagań odnośnie do daty ważności? Na dokument tożsamości czeka się do 30 dni od dnia złożenia wniosku. A zatem jeśli chcesz wyjechać w wakacje na Półwysep Bałkański, złóż wniosek o nowy dowód osobisty najpóźniej pod koniec maja!  

W Serbii można zarazić się np. wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Jest przenoszony przez komary głównie w lipcu i sierpniu. Nie istnieje szczepionka przeciwko temu patogenowi, dlatego należy zakrywać ciało i stosować repelenty. 

Od 2017 roku istnieje także podwyższone ryzyko zachorowania na odrę ze względu na spadek liczby osób zaszczepionych na tę chorobę.  

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments