Strona główna » Poradnik » Czy do Albanii potrzebny jest paszport?

Czy do Albanii potrzebny jest paszport?

Redakcja
28 czerwca 2022
paszport do Albanii

Albania to ciekawy i coraz częściej doceniany przez turystów kierunek podróży, zwłaszcza tych wakacyjnych. Kraj ten jednak – choć leży na terytorium Europy – nie jest członkiem Unii Europejskiej. Czy jednak paszport będzie potrzebny, aby przekroczyć albańską granicę? O jakich dokumentach trzeba pamiętać podczas planowania podróży? Co zrobić, jeśli dokumenty utracimy w trakcie zagranicznego urlopu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Czy do Albanii potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport?)

Aby wyjechać do Albanii obywatele polscy nie będą potrzebowali paszportu. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.

Jeśli chodzi o dzieci, zasada jest podobna – jeśli jednak dziecko nie ma wyrobionego dowodu osobistego, paszport będzie stanowił podstawę do wjazdu na terytorium Albanii.

Czy do Albanii potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Dowód osobisty jest ważny podczas podróży do Albanii, ponieważ na jego podstawie – choć kraj ten nie należy do UE – będziemy mogli przekroczyć albańską granicę.

Obywatele RP nie muszą wyrabiać wizy przed wyjazdem na urlop do Albanii. Brak obowiązku wizowego dla polskich turystów obowiązuje w przypadku podróży trwających do 90 dni (w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu).

Dokumenty tożsamości w Albanii– o czym warto pamiętać?

  • Bezpieczeństwo w Albanii:

Pod względem turystycznym Albania jest dość bezpiecznym krajem. Kurorty i duże miasta zapewniają swobodę i możliwość zwiedzania. Podobnie jak w innych krajach popularnych wśród turystów, trzeba uważać na drobne kradzieże, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, chętnie odwiedzanych przez podróżnych. Nie należy zostawiać cennych rzeczy i dokumentów bez nadzoru ani nosić ze sobą zbyt dużej ilości gotówki.

Warto również pamiętać, że w Albanii często może dochodzić do trzęsień ziemi. W związku z tym MSZ zaleca zarejestrowanie podróży w systemie Odyseusz oraz zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa w razie trzęsienia ziemi.

  • Przydatne informacje:

W Albanii nie ma ratownictwa górskiego, które stanowiłoby odpowiednik naszego GOPR-u. Albańskie góry – zwłaszcza te w północnej części kraju – są tymczasem wyjątkowo niebezpieczne.

Odradza się podróżowanie po Albanii pociągami – infrastruktura kolejowa nie jest w tym kraju szczególnie rozwinięta, a połączenia rzadkie i niezbyt komfortowe.

W prowincjonalnych regionach Albanii turyści mogą mieć problem z porozumiewaniem się z miejscową ludnością bez znajomości języka. W turystycznych destynacjach i dużych miastach zazwyczaj można dogadać się po angielsku, po włosku, a na południu Albanii także po grecku.

Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Przydadzą się takie dokumenty jak: pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią; potwierdzenie zakupu polisy turystycznej na wyjazd zagraniczny; polskie lub międzynarodowe prawo jazdy oraz zielona karta, czy notarialne upoważnienie (sporządzone w j. angielskim) od właściciela auta, jeśli pojazd, którym podróżujemy, nie należy do nas.

Co jeśli zgubię dokumenty w Albanii?

Jeśli podczas spędzania urlopu w Albanii nasz paszport zaginie, ulegnie uszkodzeniu, lub zostanie skradziony, musimy jak najszybciej udać się do konsulatu RP w celu złożenia zawiadomienia o utracie dokumentu.

Konsul – po zweryfikowaniu naszej tożsamości – na podstawie wypełnionego przez nas na miejscu zgłoszenia, unieważni dotychczasowy paszport (jest to proces, którego nie można cofnąć).

Podczas tej samej wizyty w konsulacie możemy złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Dzięki niemu w legalny sposób wrócimy do kraju, który jest naszym stałym miejscem pobytu.

Obecne obostrzenia w Albanii

W Albanii nie ma wymogu okazania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19. Zarówno w przypadku zaszczepionych jak i niezaszczepionych turystów nie ma obowiązku wykonywania testów ani przed przybyciem do Albanii ani po przyjeździe. Nie trzeba również wypełniać formularza lokalizacyjnego. Nie ma też konieczności odbywania kwarantanny wjazdowej. Trwająca 10 dni kwarantanna będzie konieczna wyłącznie w sytuacji, gdy podróżny zachoruje już po przybyciu do Albanii.

Jak czytamy na gov.pl:

„Nie ma wyznaczonych specjalnych hoteli do odbycia  kwarantanny przez cudzoziemców. Muszą pozostać w swoim miejscu pobytu lub zamieszkania. Po zakończeniu kwarantanny zobowiązani są do wykonania testu w celu potwierdzenia wyzdrowienia”.

Podsumowanie

  1. Aby wyjechać do Albanii obywatele polscy nie będą potrzebowali paszportu. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty.
  2. Jeśli jednak dziecko nie ma wyrobionego dowodu osobistego, paszport będzie stanowił podstawę do wjazdu na terytorium Albanii.
  3. Obywatele RP nie muszą wyrabiać wizy przed wyjazdem na urlop do Albanii. Brak obowiązku wizowego dla polskich turystów obowiązuje w przypadku podróży trwających do 90 dni (w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu).
  4. Pod względem turystycznym Albania jest dość bezpiecznym krajem.

Najczęściej zadawane pytania

W Albanii nie jest honorowana karta EKUZ, niezbędna pomoc medyczna jest bezpłatna, ale za część z nich trzeba zapłacić.Niestety, ale leczenie w publicznych placówkach pozostawia wiele do życzenia – szpitale są niedoinwestowane i brakuje specjalistów.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zakup dodatkowego ubezpieczenia na podróż po Albanii.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments