Strona główna » Poradnik » Czy na Zanzibar potrzebny jest paszport?

Czy na Zanzibar potrzebny jest paszport?

Redakcja
1 lutego 2023
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Zanzibaru

Zanzibar to niewielka wyspa należąca do Tanzanii, która zachwyca słoneczną pogodą, miękkim piaskiem i dziewiczą roślinnością. To idealne miejsce do wypoczynku dla każdego — dzieci z radością spędzą czas na plaży, a dorośli odpoczną w cieniu egzotycznych drzew. Jednak aby wyjechać na Zanzibar, paszport nie wystarczy! Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne i jak się przygotować do podróży na tę rajską wyspę.

Zanzibar jest kierunkiem często wybieranym na wakacje nie tylko przez celebrytów. Chętnie podróżują tam osoby, które chcą zobaczyć niesamowite plaże, a także poznać nowych ludzi i posmakować lokalnych przysmaków. Lot na tę wyspę trwa ok. 11 godzin, więc jeśli wsiądziesz na pokład samolotu rano, jeszcze tego samego dnia znajdziesz się w ciepłym kraju. Jednak zanim wyruszysz w podróż, zabierz ze sobą odpowiednie dokumenty potwierdzające tożsamość. Warto przy tym pamiętać, że Tanzania nie respektuje dowodu osobistego.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu na Zanzibar?

Aby móc wyjechać na Zanzibar, paszport to podstawa. Jednak musi być on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży — ta zasada dotyczy także dokumentów tymczasowych. Policz to dokładnie, aby nie mieć problemów z przekroczeniem granicy.

Przed wyjazdem na tę rajską wyspę trzeba również wykupić wizę turystyczną. Można ją z łatwością nabyć po przylocie – na głównych przejściach granicznych, np. na lotnisku na Zanzibarze, Dar es Salaam czy Kilimandżaro.

Jeśli lubisz załatwić takie rzeczy wcześniej, możesz wykupić wizę przez Internet na stronie: eservices.immigration.go.tz. Pozwolenie na przekroczenie granicy kosztuje 50 USD.

Udało Ci się złożyć wniosek o dokument przez Internet? Potwierdzenie otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym. Znajdziesz tam również specjalny numer, przy pomocy którego sprawdzisz status swojej wizy. Po ok. 10 dniach dokument powinien być gotowy — zostanie on przesłany na Twój adres e-mail. Pozostanie Ci wydrukować swoją wizę i zabrać ją na lotnisko.

Jednocześnie warto pamiętać, że e-dokument zaakceptują tylko niektóre lotniska, np. Abeid Amani Karume International Airport na Zanzibarze. Jeśli zamierzasz lądować gdzieś indziej i przybyć na wyspę np. drogą morską, możesz potrzebować tego dokumentu w wersji papierowej.

Czy na Zanzibarze można jeździć autem na polskim prawo jazdy?

Zamierzasz odkrywać Zanzibar samodzielnie i planujesz wynająć samochód? Aby móc poruszać się po tej wyspie autem, należy mieć ze sobą polskie, międzynarodowe i tanzańskie prawo jazdy. Jeśli chcesz uzyskać dokument, który upoważnia do poruszania się po drogach poza granicami Unii Europejskiej:

 • złóż wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy w starostwie powiatowym — potrzebne jest do tego jedno aktualne zdjęcie;
 • zapłać za dokument — cena wynosi 35,50 zł (w 2023 roku). Opłatę można uregulować w kasie urzędu. Możesz także zrobić przelew na konto starostwa. Dowód wpłaty dołącz do wniosku.

Po ok. 3 dniach roboczych Twój dokument będzie gotowy do odbioru. Zdarza się, że urząd przygotowuje je „od ręki”, jednak to zależy od polityki danego starostwa.

Jakie ubezpieczenie warto wykupić przed wyjazdem na Zanzibar?

Masz paszport i prawo jazdy, bilety lotnicze oraz spakowaną walizkę? To nie wszystko! Przed wyjazdem pomyśl także o zdrowiu. Na Zanzibarze nie przysługuje Ci prawo do skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej — za każdą konsultację lekarską trzeba zapłacić. Co więcej, na tej wyspie nie działa także karta EKUZ.

Dlatego zdecyduj się na zakup ubezpieczenia turystycznego, które pokryje np. koszty:

 • leczenia w szpitalu,
 • skorzystania z pomocy medycznej,
 • leków,
 • ratownictwa,
 • transportu zwłok do Polski.

Dzięki odpowiedniej polisie unikniesz niespodziewanych wydatków podczas wakacji. Jednak pamiętaj, że ubezpieczenie nie obowiązuje w każdej sytuacji — jeśli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie np. pod wpływem alkoholu, towarzystwo może odmówić pokrycia kosztów leczenia.

Zanzibar to doskonały kierunek na wakacje. Na tej rajskiej wyspie z pewnością odpoczniesz, jak nigdy wcześniej. A jeśli dodatkowo dobrze się przygotujesz do wyjazdu, urlop upłynie bez zbędnych problemów.

Podsumowanie

 • Aby móc wyjechać na Zanzibar, paszport to podstawa. Jednak musi być on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia podróży.
 • Przed wyjazdem na Zanzibar, trzeba wykupić wizę turystyczną.
 • Aby móc poruszać się po Zanzibarze autem, należy mieć ze sobą polskie, międzynarodowe i tanzańskie prawo jazdy.
 • Na Zanzibarze nie przysługuje Ci prawo do skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej ani karty EKUZ — za każdą konsultację lekarską trzeba zapłacić.

Najczęściej zadawane pytania

Aby uzyskać wizę do Tanzanii, nie wystarczy uzupełnić wniosku na wspomnianej wcześniej stronie. Należy przygotować także:

 • czytelny skan lub zdjęcie paszportu, na którym będą widoczne dane biologiczne;
 • aktualne zdjęcie — musi ono spełniać takie same standardy jak fotografie do paszportu: ujęcie powinno być wykonane na białym tle; sama fotografia powinna być kolorowa i przedstawiać całą Twoją twarz;
 • kopię biletu powrotnego.

Pamiętaj! Jeśli podróżujesz z dziećmi, dla nich również należy wyrobić wizę. Zaniedbanie tego obowiązku może sprawić, że pociechy nie zostaną wpuszczone do Tanzanii.

Międzynarodowe prawo jazdy to nie wszystko. Czeka Cię także wyrobienie tanzańskiego dokumentu. Na szczęście tutaj procedura jest łatwiejsza. Lokalne prawo jazdy można wyrobić w firmie, która zajmuje się wynajmem samochodów. Nie jest wymagane zdanie egzaminu, więc nie trzeba się martwić o bariery językowe.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments