Strona główna » Poradnik » Czy na Wyspy Zielonego Przylądka potrzebny jest paszport?

Czy na Wyspy Zielonego Przylądka potrzebny jest paszport?

Redakcja
6 marca 2023

Wyspy Zielonego Przylądka to niewielkie państwo, które obejmuje aż 15 wysepek. Każda z nich ma do zaoferowania coś innego, np. szlaki na wygasły wulkan, kolonialną architekturę, wydmy czy miejsca lęgowe żółwi. Zatem nie sposób się tam nudzić. Jednak przed wyjazdem do tego kraju przygotuj odpowiednie dokumenty. Sprawdź, czy na Wyspach Zielonego Przylądka potrzebny jest paszport!

Wyspy Zielonego Przylądka to tak naprawdę Republika Zielonego Przylądka. Jest ona położona nieopodal zachodniego wybrzeża Afryki, na oceanie Atlantyckim. Do spółki m.in. z Malediwami jest zaliczana do grupy tzw. Wysp Szczęśliwych. Nic dziwnego. Tamtejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach. Koniecznie warto je zobaczyć na własne oczy! Aby móc to zrobić, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty.

Co jest potrzebne: dowód czy paszport na Wyspach Zielonego Przylądka?

Republika Zielonego Przylądka należy do Unii Afrykańskiej. Jednak nie oznacza to, że można tam podróżować tak swobodnie jak po Unii Europejskiej. Jeśli chcesz przekroczyć granicę tego państwa, potrzebujesz paszportu. Powinien on być ważny minimum przez 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia podróży.

Czy trzeba mieć wizę, aby wyjechać na Wyspy Zielonego Przylądka?

W 2019 roku Republika Zielonego Przylądka zniosła obowiązek wyrabiania wiz turystycznych dla obywateli Unii Europejskiej. To duże ułatwienie dla podróżujących na te rajskie wyspy. W zamian od tamtego czasu każdy, kto chce wjechać do tego państwa, musi:

  • się zarejestrować na platformie www.ease.gov.cv. W formularzu należy podać dane z paszportu, miejsce pobytu, numer lotu oraz planowany termin podróży. Pamiętaj, że możesz go wypełnić najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem podróży, dlatego nie zwlekaj z tym!
  • zapłacić podatek lotniskowy, czyli Airport Security Tax. Do 5 dni przed wylotem można zapłacić go online. Jednak można to zrobić także przez pośrednika turystycznego czy na lotnisku po przylocie na Wyspy Zielonego Przylądka.

Pamiętaj, że obowiązek rejestracji dotyczy także dzieci. Jeśli z nimi podróżujesz, pamiętaj o wypełnieniu także ich formularzy.

Czy po Wyspach Zielonego Przylądka można jeździć na polskim prawie jazdy?

Zwiedzanie Wysp Zielonego Przylądka własnym środkiem transportu jest bardzo wygodne. Samochód pozwoli Ci poznać wiele zakątków tego państwa. Kto wie? Może odkryjesz nowe, nieznane miejsca? Podróżowanie autem to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. Podczas jazdy samochodem możesz zatrzymać się w dowolnym miejscu, odpocząć, zjeść czy załatwić najważniejsze potrzeby.

Zastanawiasz się, jednak czy do jazdy autem po Wyspach Zielonego Przylądka wystarczy Ci polskie prawo jazdy? Wiele wypożyczalni respektuje ten dokument i wynajmuje samochód tylko na jego podstawie. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z podróżowaniem autem po tym państwie, wyrób przed wyjazdem międzynarodowe prawo jazdy.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne na Wyspach Zielonego Przylądka?

Wyspy Zielonego Przylądka nie należą do Unii Europejskiej, więc nie skorzystasz tam z darmowej pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego wszystkie koszty leczenia trzeba ponieść z własnej kieszeni. Aby tego uniknąć, zdecyduj się na zakup polisy turystycznej.

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wydatki związane z korzystaniem przez Ciebie z pomocy medycznej. Ponadto może także:

  • wypłacić odszkodowanie, jeśli doznasz np. uszczerbku na zdrowiu,
  • pokryć koszty transportu medycznego lub zwłok do Polski.
  • zrekompensować wydatki związane z zagubieniem bagażu przez linię lotniczą.

Jednak pamiętaj, że zakres polisy turystycznej zależy od tego, jaki wariant wybierzesz, a także od listy wyłączeń od odpowiedzialności ustalonej przez towarzystwo.

 

Wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka to doskonały pomysł, jeśli chcesz spędzić urlop w rajskich warunkach. Jednak, żeby podróż się odbyła, pamiętaj o paszporcie i o rejestracji pobytu w tym kraju!

Podsumowanie

  1. Jeśli chcesz przekroczyć granicę tego państwa, potrzebujesz paszportu. Powinien być ważny minimum przez 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia podróży.
  2. Najpóźniej 5 dni przed wyjazdem należy zarejestrować się na platformie ease.gov.cv.
  3. Aby móc przekroczyć granicę Wysp Zielonego Przylądka, trzeba zapłacić tzw. podatek lotniskowy w wysokości ok. 30 euro (dane z dnia 17.02.2023 roku).

Najczęściej zadawane pytania:

Podatek lotniskowy wynosi 3 400 escudos, czyli ok. 30 euro (dane z dnia 17.02.2023 roku). Z tej opłaty są zwolnione wyłącznie osoby, które podróżują w celach służbowych lub są dyplomatami.

Dowód osobisty nie jest honorowany przez władze Wysp Zielonego Przylądka podczas przekraczania granicy tego państwa. Jednak nie zostawiaj go w domu. Może się przydać, jeśli zgubisz paszport. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się na policję, aby uzyskać zaświadczenie o utracie dokumentu. Dowód osobisty może być wówczas potrzebny, aby pracownicy mogli zweryfikować Twoją tożsamość.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments