Strona główna » Poradnik » Czy do Portugalii potrzebny jest paszport?

Czy do Portugalii potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 kwietnia 2023

Zamierzasz odwiedzić zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego? Ta część Europy przyciąga niesamowitą kuchnią, przepięknym wybrzeżem o długości prawie 2 000 km i zróżnicowaną architekturą. Ponadto jest tam ciepło, nawet zimą! Chcesz spędzić w Portugalii wakacje? Zacznij od przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów do wyjazdu. Dowiedz się, czy do Portugalii potrzebny jest paszport.  

Podróż samochodem do Lizbony, czyli stolicy Portugalii, z Warszawy zajmuje ok. 33 godzin. To wyprawa na co najmniej kilka dni, jednak może być fascynującą przygodą. Natomiast lot samolotem trwa nieco ponad 4 godziny. Zatem jeśli wsiądziesz na pokład rano, popołudnie spędzisz delektując się słońcem i pyszną kawą! Niezależnie od wybranego środka transportu, zabierz ze sobą niezbędne dokumenty. 

Czy do Portugalii potrzebny jest paszport?

Portugalia jest członkiem Unii Europejskiej. Dzięki temu Polacy mogą tam swobodnie podróżować na podstawie dowodu osobistego. Nie musisz wyrabiać paszportu ani wizy, aby przekroczyć granicę tego kraju.  

Te zasady obowiązują zarówno na kontynentalnym terytorium Portugalii, jak i w Regionie Autonomicznym Azorów oraz Regionie Autonomicznym Madery. A zatem na Azorach czy Maderze również wystarczy Ci dowód osobisty. 

Jakich dokumentów potrzebują dzieci przy wyjeździe do Portugalii? 

Podróżujesz z dziećmi? Pamiętaj, że pociecha również musi mieć wyrobiony dowód osobisty.  

Jak długo można przebywać w Portugalii na podstawie dowodu osobistego?

Na podstawie dowodu osobistego możesz przebywać w Portugalii do 90 bez dopełniania żadnych dodatkowych formalności. 

Chcesz zostać tam dłużej niż 90 dni? Aby móc legalnie przedłużyć swój pobyt w tym kraju, musisz złożyć wniosek o wydanie: 

 • zaświadczenia pobytu obywatela UE (Certificado de Registo de Cidadão da União Europeia) — zrobisz to w urzędzie miasta (Câmara Municipal); 

lub 

 • karty pobytu — zrobisz to w lokalnym oddziale urzędu ds. cudzoziemców i granic (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF). 

Po wyrobieniu niezbędnych dokumentów możesz legalnie przebywać na terenie tego kraju dłużej. 

Czy pomoc medyczna jest darmowa w Portugalii?

Usługi medyczne w Portugalii są płatne. Na zniżkę mogą liczyć osoby, które uzyskały pozwolenie na pobyt w tym kraju. Natomiast turyści, którzy nie zgłosili swojego pobytu, muszą zapłacić za korzystanie z pomocy lekarzy. 

Można jednak tego uniknąć, jeśli: 

 • masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. W jej ramach możesz bezpłatnie korzystać z niezbędnych świadczeń medycznych (tych, które służą ratowaniu zdrowia lub życia); 
 • masz prywatną polisę turystyczną, która może pokryć koszty leczenia, ratownictwa, transportu medycznego (także do Polski), a także pomocy stomatologicznej. Ponadto może być rozszerzona o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i NNW. Dzięki temu, gdy wyrządzisz komuś krzywdę lub doznasz uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci stosowne odszkodowanie.  

Prywatna polisa turystyczna jest dostępna w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Ich oferty możesz porównać np. w internetowym kalkulatorze ubezpieczeń. 

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać?

Nie chcesz martwić się o koszty usług medycznych, gdy jesteś za granicą? Wybierz ubezpieczenie turystyczne, które: 

 • ma szeroki zakres ochrony — szczególną uwagę zwróć na to, czy ubezpieczenie pokryje wydatki na leczenie po wypadku, który miał miejsce np. podczas uprawiania sportów lub w trakcie pracy; 
 • ma wysoką sumę ubezpieczenia — od tego zależy, czy towarzystwo pokryje wszystkie koszty leczenia, czy tylko ich część.  

Pamiętaj, żeby podczas wybierania polisy nie kierować się wyłącznie jej ceną. Tanie ubezpieczenie może mieć ograniczony zakres ochrony i niską sumę odszkodowania.  

Portugalia to doskonały kierunek na wakacje. Dlatego zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zacznij planować podróż już dziś.  

Podsumowanie

 1. Aby wyjechać do Portugalii kontynentalnej, na Maderę lub na Azory, wystarczy Ci dowód osobisty. W portugalskich regionach autonomicznych obowiązują te same zasady co na kontynencie. 
 2. Jeśli chcesz wydłużyć pobyt w Portugalii powyżej 90 dni, musisz uzyskać kartę pobytu lub zaświadczenie pobytu obywatela UE.  
 3. Usługi medyczne na terenie tego kraju są płatne. Aby uniknąć niespodziewanych wydatków, wyrób kartę EKUZ lub wykup prywatne ubezpieczenie turystyczne. 

Najczęściej zadawane pytania:

Jeśli chcesz zostać w Portugalii dłużej niż 90 dni, musisz uzyskać zaświadczenie pobytu obywatela UE lub kartę pobytu. Do wyrobienia tych dokumentów są potrzebne: 

 • oświadczenie o tym, że masz ubezpieczenie zdrowotne, 
 • potwierdzenie, że dysponujesz środkami, które pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania się w Portugalii. 

Mogą być niezbędne także dokumenty dotyczące celu przebywania w tym kraju, np. potwierdzenie przyjęcia na studia czy umowa o pracę. Więcej informacji uzyskasz w urzędzie miasta lub w oddziale urzędu ds. cudzoziemców i granic.  

Wizyta w publicznej przychodni kosztuje ok. 5 €, jeśli masz ubezpieczenie. Natomiast jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z prywatnych usług lekarza, zapłacisz ok. 80 , a za pomoc stomatologa kilkaset euro (dane na 21.03.2023 r.). Taki wydatek można znacznie obciążyć Twój wakacyjny budżet. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments