Strona główna » Poradnik » Czy do Macedonii potrzebny jest paszport?

Czy do Macedonii potrzebny jest paszport?

Redakcja
6 marca 2023

Szukasz miejsca na urlop, w którym poznasz nową kulturę, posmakujesz lokalnej kuchni, odpoczniesz nad wodą i zwiedzisz niezwykłe zabytki? Zdecyduj się na wyjazd do Macedonii Północnej. To jeden z krajów, które powstały po rozpadzie Jugosławii. Nie należy do Unii Europejskiej, ale jest bardzo otwarty na turystów. Dowiedz się, co trzeba ze sobą zabrać, aby wjechać do Macedonii: paszport czy dowód.

Macedonia Północna nie leży nad żadnym morzem. Mimo to nie brakuje tam niesamowitych plaż z miękkim piaskiem położonych wokół Jeziora Ochrydzkiego, a także licznych wzgórz, po których można spacerować całymi dniami. Ponadto to państwo przyciąga wspaniałą kuchnią bałkańską, która opiera się m.in. na słodkowodnych rybach, soczystych warzywach i owocach oraz rozpływających się w ustach serach. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera ten kraj na wakacje. Jednak wyjazd tam wymaga odpowiednich przygotowań. Trzeba zabrać nie tylko gotówkę w denarach macedońskich, ale także odpowiedni dokument tożsamości.

Co zabrać do Macedonii: paszport czy dowód osobisty?

Macedonia nie należy do Unii Europejskiej. Dlatego wiele osób uważa, że trzeba mieć paszport, aby móc tam wyjechać. Jednak niewiele podróżujących wie, że wystarczy również sam… dowód osobisty! To państwo prowadzi bardzo przyjazną politykę wobec przyjezdnych. Dlatego można przekroczyć jego granicę na polski dowód osobisty.

Ile musi być ważny paszport lub dowód osobisty?

To, że masz dowód czy paszport, nie wystarczy, aby odwiedzić Macedonię. Należy zadbać także, aby ten dokument tożsamości był ważny przez co najmniej 3 miesiące od planowanej daty powrotu. Zatem, jeśli zamierzasz zakończyć podróż 23 kwietnia, Twój dowód lub paszport powinien być aktualny co najmniej do 23 lipca.

Czy do Macedonii jest potrzebna wiza?

Planujesz zostać w Macedonii Północnej krócej niż 90 dni (w okresie 180 dni)? Nie potrzebujesz do tego żadnej wizy. Jednak jeśli chcesz wydłużyć swój pobyt, potrzebujesz specjalnego pozwolenia. Jest wydawane przez macedońskie przedstawicielstwo dyplomatyczne za granicą.

Zamierzasz przebywać na terenie Macedonii Północnej dłużej niż przez 91 dni w okresie 180 dni? Pamiętaj o obowiązku meldunkowym! Powinna go dopełnić osoba, u której gościsz, np. właściciel hotelu czy prywatnego mieszkania. Jednak nie zawsze oni się z niego wywiązują. Dlatego warto zadbać o to samodzielnie.

Pamiętaj, że brak meldunku jest surowo karany. Możesz otrzymać nie tylko grzywnę, ale także dwuletni zakaz przekraczania granicy Macedonii!

Macedonia Północna a pomoc medyczna — czy jest darmowa?

Choć możesz przekroczyć granicę Macedonii Północnej na podstawie dowodu osobistego, nie oznacza to, że możesz korzystać tam także z karty EKUZ. To państwo nie należy do Unii Europejskiej. Zatem za leczenie, świadczenia medyczne, ratownictwo, transport medyczny itp. trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Z powyższego powodu warto przed wyjazdem wykupić polisę turystyczną. To ubezpieczenie, które chroni na wypadek konieczności skorzystania z usług lekarzy. Towarzystwo ureguluje rachunki za pomoc medyczną, więc Ty nie musisz się martwić niespodziewanymi wydatkami. W ramach polisy można uzyskać rekompensatę np. za:

  • pobyt w szpitalu,
  • zakup leków,
  • leczenie stomatologiczne,
  • transport medyczny po Macedonii i do Polski,
  • ratownictwo górskie.

Polisę turystyczną można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka. Dzięki temu możesz otrzymać wsparcie finansowe np. po zgubieniu bagażu lub odwołaniu lotu przez linię lotniczą.

 

Wyjazd do Macedonii Północnej to świetna alternatywa do podróży do państw położonych nad Morzem Śródziemnym czy Adriatyckim. Dzięki temu poznasz nieco inną kulturę i odkryjesz, że nawet bez dostępu do morza można świetnie spędzić wakacje!

Podsumowanie

  1. Aby móc wyjechać do Macedonii, wystarczy Ci dowód osobisty lub paszport.
  2. Jeśli planujesz zostać w Macedonii Północnej krócej niż 90 dni (w okresie 180 dni), nie potrzebujesz wizy.
  3. W Macedonii Północnej nie obowiązuje karta EKUZ. Podróżujący przed wyjazdem powinni wykupić polisę turystyczną, aby uniknąć płacenia za korzystanie z pomocy lekarzy i ratowników.

Najczęściej zadawane pytania:

Polskie prawo jazdy (tutaj więcej: https://najtaniejuagenta.pl/ile-kosztuje-prawo-jazdy/) jest honorowane przez funkcjonariuszy policji w Macedonii Północnej. Warto jednak pamiętać, że jeśli zamierzasz zostać w tym kraju przez okres dłuższy niż 3 miesiące, trzeba wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Planujesz mieszkać w tym kraju dłużej niż pół roku? Aby móc prowadzić samochód, wymień dokument na prawo jazdy Macedonii Północnej.

Dodatkowo — jeśli zamierzasz jeździć nie swoim autem, potrzebujesz do tego pełnomocnictwa przygotowanego przez właściciela. Brak tego dokumentu może skutkować nawet konfiskatą pojazdu.

Twoja pociecha wybiera się w podróż do Macedonii Północnej np. z klasą lub pod opieką dziadków? Pamiętaj o przygotowaniu pisemnej zgody na taki wyjazd. Jest ona niezbędna, także jeśli dziecko przebywa w towarzystwie jednego rodzica. W takiej sytuacji trzeba mieć pozwolenie na podróż od drugiego opiekuna prawnego.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments