Strona główna » Poradnik » Czy do Irlandii potrzebny jest paszport?

Czy do Irlandii potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 kwietnia 2023

Chcesz zwiedzić zachodnią część Europy? Koniecznie zapisz na liście kierunków podróży Irlandię! To wyjątkowy kraj, na którego terenie czekają imponujące klify, niesamowite góry, jak i historyczne miasta. To idealne miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać urlop. Zanim ruszysz do Irlandii sprawdź jednak, jakie dokumenty są potrzebne, aby móc tam wyjechać.  

Czy do Irlandii jest potrzebny paszport?

Irlandia od kilkudziesięciu lat jest członkiem Unii Europejskiej. To dobra wiadomość dla Polaków, którzy marzą o tym, żeby odwiedzić ten kraj! 

Jeśli chcesz polecieć do Irlandii, wystarczy Ci dowód osobisty. Granicę tego kraju można przekroczyć oczywiście także na podstawie paszportu. Nie ma wytycznych odnośnie do minimalnej ważności dokumentów. Nie musisz też uzyskiwać wizy. To duże ułatwienie dla osób, które chcą np. spontanicznie wyjechać do Dublina i miło spędzić weekend. 

Czy wiesz, że… Możesz pozostać na terenie Irlandii dłużej niż 90 dni bez obowiązku meldunku? Aby móc pracować czy prowadzić działalność w Irlandii, możesz zarejestrować się na pobyt stały i wyrobić kartę pobytu (residence permit). Jednak nie jest to obowiązkowe. 

Czy można jeździć autem na polskim prawo jazdy po Irlandii?

Chcesz odwiedzić Irlandię i zamierzasz pojechać tam samochodem? Road trip po tej części Europy to wspaniała przygoda! Według prawa możesz podróżować po tym kraju na podstawie polskiego prawa jazdy, jeśli jest ono ważne.  

Jednak należy pamiętać, że: 

 • po przekroczeniu granicy Irlandii trzeba w ciągu 24 godzin zgłosić się do służb granicznych (Customs) i zapłacić podatek drogowy (jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu); 
 • możesz poruszać się autem na polskich tablicach rejestracyjnych, tylko jeśli jesteś turystą. Osoby, które pracują w Irlandii, mają obowiązek przerejestrować samochód. Pamiętaj, że policja ma prawo sprawdzić Twój status podczas kontroli drogowej; 
 • podczas jazdy należy mieć przy sobie papierowe potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC.  

A zatem jeśli zamierzasz zostać w Irlandii na dłużej i podjąć tam pracę, trzeba przerejestrować pojazd. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w biurze rejestracji pojazdów (Vehicle Registration Office).  

Co ważne, w Irlandii nie jest honorowane międzynarodowe prawo jazdy! Dlatego koniecznie zabierz ze sobą polski dokument, który potwierdza prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych.  

Jaki ruch drogowy obowiązuje w Irlandii?

W Irlandii, tak jak i w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. Zatem na początku możesz mieć trudności z poruszaniem się po drodze. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na znaki. 

Czy w Irlandii otrzymasz darmową pomoc medyczną?

Podczas urlopu często zdarzają się różne nieszczęśliwe rzeczy. Wystarczy chwila nieuwagi na drodze, aby spowodować kolizję i doznać poważnych urazów. W nagłych wypadkach leczenie w szpitalach publicznych w Irlandii jest darmowe. Jednak za wszystkie dodatkowe usługi trzeba zapłacić. Ich koszt może znacznie obciążyć Twój budżet. 

 • Wizyta u specjalisty to wydatek do 100 do 150 €. 
 • Jednodniowy pobyt w szpitalu publicznym kosztuje ok. 40 € (dane z 21.03.2023 r.). 

Aby nie ponosić tych opłat z własnej kieszeni, warto przed wyjazdem wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Upoważnia ona do bezpłatnego korzystania z podstawowych usług medycznych. Obejmują one pomoc w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. 

Dodatkowo warto wykupić także prywatne ubezpieczenie turystyczne.  

Jakie koszty pokryje polisa podróżna?

Ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty leczenia w szpitalach prywatnych i państwowych, transportu medycznego do Polski, pomocy stomatologicznej, a nawet ratownictwa. Ponadto w ramach polisy można: 

 • zapewnić sobie ochronę od odpowiedzialności cywilnej, 
 • wykupić ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków i uzyskać odszkodowanie np. za doznany podczas wyjazdu uszczerbek na zdrowiu. 

Polisa turystyczna zapewni Ci wsparcie finansowe, jednak tylko do ustalonego limitu. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które są dołączane do umowy. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć, np. wezwania do zapłaty za część usług.  

Wyjazd do Irlandii może być wspaniałym doświadczeniem, jednak warto się do niego odpowiednio przygotować. Zdecyduj się na dobrą polisę turystyczną i spraw, by niespodziewane wydarzenia „nie odcisnęły piętna” na Twoim budżecie domowym.  

Podsumowanie

 1. Jeśli chcesz polecieć do Irlandii, wystarczy Ci dowód osobisty.  
 2. Można zostać w Irlandii dłużej niż 3 miesiące bez zbędnych formalności.  
 3. Po przyjeździe samochodem do Irlandii trzeba zapłacić podatek drogowy.  

Najczęściej zadawane pytania:

Podatek drogowy to opłata nakładana przez rząd na każdego, kto wjeżdża autem do kraju. Uzyskane pieniądze są przekazywane na utrzymanie dróg. Wysokość tej opłaty jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu.  

Jeśli zamierzasz wyjechać na tydzień do Irlandii i potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego, cena polisy rozpoczyna się już od nieco ponad 3 zł za dzień! W ramach produktu za taką kwotę (dane na 21.03.2023 r.) towarzystwo może pokryć koszty: 

 • leczenia do 80 000 zł, 
 • następstw nieszczęśliwych wypadków do 14 000 zł, 
 • ratownictwa do 50 000 zł. 

Ponadto zyskujesz ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19. Obejmuje ona koszty przeprowadzenia testu, zorganizowania opieki nad dzieckiem, a także przedłużonego pobytu w wyniku izolacji i kwarantanny.   

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments