Strona główna » Poradnik » Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Redakcja
27 czerwca 2022
paszport do Turcji

Planujesz wyjazd na wakacje do Turcji i nie wiesz, jaki dokument tożsamości musisz ze sobą zabrać? Przed podróżą warto dowiedzieć się nieco więcej o zasadach wjazdu do tego kraju oraz obowiązującej tam polityce wizowej. Sprawdź, czy to Turcji potrzebny jest paszport i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas pobytu.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na wyjazd do Turcji?

Turcja to kraj ulokowany w południowo-wschodniej Europie i zachodniej Azji, przy czym część europejska stanowi zaledwie 3% terytorium. Mimo położenia w głównej mierze na innym kontynencie, na obywateli Polski czekają mało skomplikowane kryteria wjazdowe.

Granicę turecką przekroczysz nie tylko na podstawie paszportu, jak ma to miejsce w przypadku większości państw spoza strefy Schengen, ale również z dowodem osobistym. Uwaga! Wjazd bezwizowy bez paszportu ma zastosowanie wyłącznie przy pobytach o charakterze turystycznym lub tranzytowym. Oznacza to, że jeśli planujesz spędzić w Turcji nieco więcej czasu, na przykład w związku z obowiązkami służbowymi, musisz wcześniej złożyć wniosek o wizę w Ambasadzie Turcji w Warszawie.

Oprócz dokumentu tożsamości, dowodu osobistego lub paszportu, przy wjeździe do Turcji pojazdem musisz mieć ze sobą dokumenty dotyczące samochodu. Ponadto w razie wwożenia lekarstw konieczne jest okazanie zaświadczenia od lekarza lub recepty, przetłumaczonej na język turecki i potwierdzonej przez tureckiego konsula w Polsce (zasada ta dotyczy nawet leków dostępnych w Polsce bez recepty).


Uwaga! Osoby podróżujące do Turcji z dzieckiem powinny zabrać ze sobą odpis aktu urodzenia przetłumaczony na język turecki lub angielski. Taki dokument może być potrzebny podczas kontroli granicznej, aby potwierdzić swoje prawa do sprawowania opieki nad pociechą.


Wyjazd do Turcji: dowód osobisty

Turyści planujący wakacje w Turcji mogą przekroczyć granicę tego kraju na podstawie samego dowodu osobistego. Musi on pozostawać ważny co najmniej przez cały okres pobytu. Przed wylotem z kraju upewnij się, że termin ważności dokumentu jest wystarczająco długi. Jeśli o tym zapomnisz i dowód przestanie obowiązywać, będziesz zmuszony ubiegać się o paszport tymczasowy, bo bez niego nie wyjedziesz z Turcji. Co oczywiste, taka sytuacja generuje sporo stresu i warto zrobić wszystko, aby jej uniknąć.

Ważne! Przy przekraczaniu granicy tureckiej na podstawie dowodu osobistego możesz otrzymać od urzędników kartkę z pieczątką i datą wjazdu. Trzeba ją okazać również przy wyjeździe z kraju.

Wyjazd do Turcji: paszport

Do Turcji możesz wybrać się również z paszportem. Ważne, aby pozostawał on ważny przez co najmniej 60 dni po zakończeniu okresu pobytu bezwizowego wynoszącego 90 dni. W rezultacie data ważności Twojego dokumentu nie powinna upłynąć przez co najmniej 150 dni, licząc od dnia wjazdu na terytorium Turcji.

Ważne! Jeśli w czasie pobytu w Turcji straciłeś dowód osobisty lub paszport (na przykład z powodu kradzieży lub zgubienia torby z dokumentami), zgłoś ten fakt na najbliższym posterunku policji oraz w Konsulacie Generalnym RP w Stambule. Uniemożliwisz w ten sposób złodziejowi czy znalazcy zaciągnięcie zobowiązań finansowych w Twoim imieniu i zwiększysz swoje szanse na odzyskanie dokumentów.

Wyjazd do Turcji: paszport tymczasowy

Granicę turecką można przekroczyć również na paszporcie tymczasowym. Taki dokument, podobnie jak zwykły paszport, musi pozostawać ważny przez co najmniej 150 dni od daty rozpoczęcia pobytu. Jeśli utraciłeś dokument podczas wakacji, możesz ubiegać się o jego uzyskanie w Konsulacie Generalnym RP w Stambule. Z placówką skontaktujesz się telefonicznie, mailowo, a także podczas osobistej wizyty. Jest ona otwarta w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30. Dane kontaktowe do konsulatu znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/turcja/konsulat-generalny-rp-w-stambule.

A to ciekawe! Jeszcze do 2020 roku Polaków wyjeżdżających do Turcji dotyczył obowiązek wizowy. Obecnie turyści z RP mogą przebywać w tym popularnym wśród turystów kraju przez 90 dni w okresie 180-dniowym wyłącznie na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

Jakie dokumenty na wyjazd do Turcji samochodem?

Osoby planujące wyjazd do Turcji samochodem powinny zabrać ze sobą kilka istotnych dokumentów. Bez nich próba przekroczenia granicy może skończyć się niepowodzeniem. Podczas podróży powinieneś mieć:

  • ważne ubezpieczenie OC;
  • zieloną kartę (dokument potwierdzający, że masz ważne ubezpieczenie OC. W razie spowodowania wypadku za granicą umożliwia uzyskanie wsparcia w pokryciu kosztów wyrządzonych szkód);
  • prawo jazdy (polskim dokumentem możesz posługiwać się przez 6 miesięcy);
  • zgodę właściciela pojazdu na użytkowanie w formie dokumentu notarialnego, przetłumaczoną na język turecki przez tłumacza przysięgłego i poświadczona przez konsula tureckiego (dotyczy sytuacji, gdy zamierzasz prowadzić auto, którego nie jesteś właścicielem).

Ważne! Jeśli pracujesz jako kierowca zawodowy i Twoja trasa przejazdu biegnie przez Turcję, musisz mieć ważną wizę pracowniczą wydaną przez turecką ambasadę w Warszawie. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób prowadzących autobusy turystyczne, jak i kierujących TIR-ami, ciężarówkami czy busami przewożącymi ładunki.


Czy to Turcji potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne?

Główne założenie ubezpieczenia turystycznego to pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa w razie nagłych wypadków i chorób za granicą. W Turcji polisa podróżna nie jest obowiązkowa, jednak z uwagi na znaczne sprywatyzowanie służby zdrowia w tym kraju, przed wyjazdem rekomenduje się jej wykupienie.

Ważne, aby ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji cechowało się odpowiednio szerokim zakresem. Zwróć uwagę na wysokość sum gwarantowanych i liczbę uwzględnionych zdarzeń upoważniających do otrzymania odszkodowania. Zaleca się, aby polisa pokrywała koszty leczenia w wysokości co najmniej 50 000 EUR, a w przypadku osób bardziej narażonych na problemy zdrowotne (przewlekle chorych czy starszych) nawet do 100 000 EUR.

Przed wyjazdem zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i sprawdź wyłączenia odpowiedzialności. Zwróć uwagę, czy polisa obejmuje szkody powstałe na skutek uprawiania tak zwanych sportów wysokiego ryzyka (ich definicję znajdziesz w OWU) czy spożywania alkoholu. Upewnij się, czy ubezpieczyciel pokryje koszty hospitalizacji związanej z uaktywnieniem się choroby przewlekłej.


Ważne! W szpitalach zlokalizowanych w pobliżu dużych miejscowości przeważnie są honorowane polisy ubezpieczeniowe, jednak w mniejszych placówkach musisz być przygotowany na konieczność zapłaty gotówką. Wówczas powinieneś wziąć fakturę za wykonane świadczenia medyczne i ubiegać się o zwrot kosztów w towarzystwie ubezpieczeniowym.


Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych
  • https://www.gov.pl/web/turcja/informator-ekonomiczny

Podsumowanie

  • Obywatele Polski mogą wjechać do Turcji na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
  • Aby wjechać do Turcji w celach turystycznych lub tranzytowych, nie musisz mieć wizy.
  • Wwożąc w bagażu leki do Turcji, przy kontroli granicznej należy okazać odpowiednią dokumentację medyczną.
  • Podczas podróżowania po Turcji własnym samochodem trzeba mieć ubezpieczenie OC i zieloną kartę.
  • Podczas kierowania w Turcji pojazdem, którego nie jest się właścicielem, trzeba mieć zgodę jego posiadacza na użytkowanie auta (potwierdzoną notarialnie i przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego).
  • Osobom jadącym do Turcji z dzieckiem zaleca się zabrać wielojęzyczny akt urodzenia, aby móc udowodnić prawa do opieki nad małoletnim.
  • Przed wyjazdem do Turcji zadbaj o wykupienie ubezpieczenia turystycznego

Najczęściej zadawane pytania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega osoby planujące wyjazd do Turcji przed działaniami zbrojnymi toczącymi się w pobliżu granicy Turcji z Syrią i Irakiem. Odradza wyjazdy do okręgów Hatay, Kilis oraz Diyarbakir. Zaleca również unikanie okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin przy granicy z Syrią oraz okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. W pozostałych regionach również warto zachować ostrożność ze względu na ryzyko kradzieży i rabunków

Najwięcej osób planuje pobyt w Turcji w miesiącach letnich, w czerwcu, lipcu i sierpniu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, bo temperatury sięgają tam wówczas 35°C i więcej. Ponadto w okresie wakacyjnym notuje się największe obłożenie hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych. Aby uniknąć upałów i tłumów, najlepiej planować urlop w Turcji wiosną, od marca do maja, lub jesienią, we wrześniu czy w październiku.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje tylko w krajach należących do Unii Europejskiej, dlatego w Turcji nie ma ona zastosowania. Ponadto należy pamiętać, że EKUZ zapewnia wyłącznie pokrycie kosztów podstawowych świadczeń medycznych refundowanych w danym kraju w ramach państwowej służby zdrowia

Polskie MSZ ostrzega przed wysokimi kosztami leczenia w Turcji i rekomenduje wykupienie ubezpieczenia turystycznego z odpowiednio wysoką sumą gwarantowaną. Informuje, że za wizytę u lekarza trzeba tam zapłacić co najmniej 100 dolarów, a za jednodniową hospitalizację nawet 500 dolarów.

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka. Można wymienić ją w kantorach znajdujących się w dużych miastach i ośrodkach turystycznych bez dodatkowych opłat.

Obowiązek wizowy w Turcji został zniesiony 2 marca 2020 roku. Obecnie obywatele Polski mogą przebywać tam do 90 dni w okresie 180-dniowym bez wizy.

Każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie określa zasady dotyczące wydawania zielonej karty. Niektóre za wyrobienie takiego dokumentu pobierają dodatkową opłatę (między innymi Balcia, Allianz, Ergo Hestia, TUZ Ubezpieczenia), a w innych można uzyskać go za darmo (na przykład w firmach Benefia, Beesafe, Compensa czy Generali).

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments