Strona główna » Poradnik » Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Redakcja
27 czerwca 2022
paszport do Turcji

Egzotyczne wakacje w Turcji to marzenie niejednego turysty lubiącego wyjazdy do miejsc o innej kulturze. W związku z tym, że kraj nie należy do Unii Europejskiej, przed tego typu podróżą warto jednak dokładnie przyjrzeć się zasadom wjazdu do Turcji, tym bardziej że te niedawno uległy zmianie. Podpowiadamy, jakie dokumenty będą niezbędne do przekroczenia tureckiej granicy, o czym pamiętać przed wyjazdem oraz co zrobić w razie utraty paszportu za granicą.

Czy do Turcji potrzebny jest paszport? – zmiany w prawie od 2022 roku

Do niedawna Polacy wyjeżdżający do Turcji, aby przekroczyć granicę, musieli posiadać ważny paszport. Od 19 kwietnia 2022 zasady uległy jednak zmianie na korzyść turystów, którzy paszportu nie posiadają. Obecnie aby udać się na tureckie wakacje wystarczy dowód osobisty, tak jak na terenie krajów należących do UE. Na podstawie tego dokumentu możliwy jest również tranzyt z Turcji.

Jest jednak jeden warunek – dowód osobisty będzie wystarczający tylko w przypadku podróży w celach turystycznych, które nie mogą być dłuższe niż 90 dni. W innych przypadkach (poza wspomnianym tranzytem), ważny paszport będzie konieczny.

Turcja do dobry kierunek, bo praktycznie z gwarancją udanej pogody na długi majowy weekend (sprawdź inne propozycje na majówkę: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-na-majowke-w-2023/556.html)

Czy do Turcji potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Od 2020 roku aby wyjechać na wakacje do Turcji, polscy turyści nie potrzebują wizy. Bez niej będą mogli przebywać na terenie kraju przez 90 dni.

Warto zwrócić uwagę na informację, jaką można znaleźć na gov.pl:

„Jeśli masz paszport tymczasowy lub udajesz się do Turcji w celu innym niż turystyczny, skontaktuj się wcześniej z Ambasadą Turcji w Warszawie”.

Dowód osobisty będzie potrzebny osobom, które – również w celach turystycznych i na nie dłużej niż 90 dni – wyjeżdżają do Turcji, nie posiadając ważnego paszportu. Od tego roku dowód wystarczy bowiem do przekroczenia tureckiej granicy, tak jak w krajach UE.

Dokumenty tożsamości w Turcji – o czym warto pamiętać?

 • Bezpieczeństwo w Turcji:

Typowo turystyczne regiony Turcji, jak Riwiera Egejska i Turecka, to raczej bezpieczne dla podróżnych kierunki. Nawet tam MSZ zaleca jednak zachowanie ostrożności. Trzeba bowiem pamiętać, że przebywając w Turcji trzeba przestrzegać kilku zasad. Odwiedzając miejsca kultu, powinniśmy ściągnąć buty, kobiety natomiast powinny zakryć głowę i ramiona.

W większych miastach zdarzają się przypadki drobnych kradzieży i rozboje, dlatego też nie powinniśmy zostawiać wartościowych przedmiotów nie powinno zostawiać się bez opieki. Należy wystrzegać się też kontaktu z narkotykami – ich przewóz i posiadanie jest w Turcji surowo karane. Paszport (lub jego kopię) należy mieć zawsze przy sobie (w niektórych miejscach publicznych możemy zostać wylegitymowani).

ZALECENIA MSZ:

  • MSZ odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari (mogą odbywać się tam operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się również wysokie zagrożenie terroryzmem).
  • MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią; do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.
  • MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych
 • Przydatne informacje:

We wschodnich (choć nie tylko) regionach Turcji obowiązuje ramadan. W trakcie jego trwania restauracje są nieczynne aż do godziny iftar (do zachodu słońca). Dopiero wtedy zjeść można pierwszy posiłek. Do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych.

Podróżujące po wschodzie Turcji kobiety, powinny stale zasłaniać nogi i ramiona. Samotnie wyjeżdżające turystki mogą natomiast narazić się na zaczepki ze strony lokalnych mężczyzn.

 • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Warto mieć przy sobie polskie prawo jazdy, polisę na wyjazd, zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie (w przypadku podróżowania autem, które nie jest naszą własnością)

 • Co jeśli zgubię dokumenty w Turcji?

Jeśli podczas pobytu w Turcji zgubimy paszport, utratę dokumentu należy niezwłocznie zgłosić w urzędzie konsularnym RP. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza, dotychczasowy paszport zostanie unieważniony (nawet jeśli dokument się odnajdzie, nie będziemy mogli się nim posługiwać).

Dodatkowo, na nasz wniosek konsul może wydać nam paszport tymczasowy, dzięki któremu będziemy mogli wrócić do miejsca stałego pobytu.

Obecne obostrzenia w Turcji

Na terenie Turcji za osoby zaszczepione uznaje się te, które przyjęły pełną dawkę szczepionki. Jakie preparaty są uznawane? Wszystkie te, które są certyfikowane w UE, czyli Pfizer, Moderna, Astra Zeneca oraz Johnson&Johnson. Dodatkowo uznawana jest również szczepionka Sinovac. Warto jednak pamiętać, że od ostatniego szczepienia musi upłynąć przynajmniej 14 dni.

 • Osoby zaszczepione: osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed ani po przyjeździe do Turcji. Wyjątek stanowią turyści, u których występują objawy COVID-19 – w takim przypadku pracownik Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji może poddać osobę zaszczepioną testowi PCR.
 • Osoby bez szczepienia: osoby nie posiadające potwierdzenia szczepionki, muszą okazać negatywny wyniku testu PCR (wykonanego max 72h przed przylotem), lub testu RNA i kwasów nukleinowych (wykonanego max 48h przed wjazdem). Po przyjeździe do Turcji niezaszczepieni turyści mogą zostać poddani testom PCR na miejscu.

W każdy z przypadków kwarantanna będzie konieczna tylko wtedy, gdy wynik testu wykonanego po przylocie będzie pozytywny. W takiej sytuacji turysta będzie musiał odbyć 7-dniową kwarantannę (z możliwością wykonania dodatkowego testu w 5 dniu – jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna będzie mogła zostać zakończona). Niezależnie od statusu szczepienia nie trzeba wypełniać formularza lokalizacyjnego, a osoby podróżujące do Turcji drogą lądową lub kolejową, nie muszą posiadać dokumentów dot. COVID-19.

Podsumowanie

 1. Do niedawna Polacy wyjeżdżający do Turcji, aby przekroczyć granicę, musieli posiadać ważny paszport. Od 19 kwietnia 2022 zasady uległy jednak zmianie na korzyść turystów, którzy paszportu nie posiadają. Obecnie aby udać się na tureckie wakacje wystarczy dowód osobisty.
 2. Na podstawie dowodu osobistego możliwy jest również tranzyt z Turcji.
 3. gov.pl zaleca: „Jeśli masz paszport tymczasowy lub udajesz się do Turcji w celu innym niż turystyczny, skontaktuj się wcześniej z Ambasadą Turcji w Warszawie”.
 4. Podróżujące po wschodzie Turcji kobiety, powinny stale zasłaniać nogi i ramiona. Samotnie wyjeżdżające turystki mogą natomiast narazić się na zaczepki ze strony lokalnych mężczyzn.

Najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanie tak. Koszty leczenia w Turcji są drogie (wizyta lekarska kosztuje nawet 100 dolarów), a dodatkowo należy pamiętać, że nie skorzystamy na terenie tego państwa z Karty EKUZ. Zalecana suma gwarantowana kosztów leczenia na wycieczkę do Turcji nie powinna być niższa niż 40 000 euro. W przypadku kosztów ratownictwa – powinna wynosić co najmniej 5 000 euro.

Tak. Wyjeżdżając do Turcji, potrzebna jest Zielona Karta.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments