- Paszport dla psa — czym jest?
- Paszport dla psa — jakie są warunki?
- Paszport dla psa — jak wyrobić i ile kosztuje?
- Po zapisaniu wszystkich danych lekarz składa swój podpis i paszport jest gotowy do odbioru.
- Jak długo czeka się na paszport dla psa?
- W jakim wieku musi być pies, aby wyrobić mu paszport?
- Jak długo jest ważny paszport dla psa?
- Co się stanie, jeśli paszport nie będzie aktualizowany?
- Podsumowanie
Nie wyobrażasz sobie, aby pozostawić ukochanego pupila samego w hotelu dla zwierząt, podczas gdy Ty będziesz spędzać beztrosko czas na wakacjach? A może zamierzasz się przeprowadzić do innego kraju i chcesz zabrać ze sobą ukochanego psa? Przed wyjazdem trzeba nie tylko spakować niezbędne akcesoria i ulubione zabawki czworonoga. Niezbędne będzie także wyrobienie paszportu. Dowiedz się więcej.
Każda podróż z psem wymaga odpowiednich przygotowań. Dotyczy to zarówno podróżowania po Polsce, jak i za granicę. Jednak opuszczenie kraju wymaga dodatkowo dostosowania się do przepisów prawnych wybranego państwa. Jednym z nich jest wyrobienie paszportu dla psa.
Paszport dla psa — czym jest?
Psi paszport to dokument, za pomocą którego można zidentyfikować dane zwierzę. Powinien mieć go każdy czworonóg. Dzięki niemu można wprowadzić porządek w rejestrze psów. Ponadto paszport stanowi potwierdzenie, że pupil jest zdrowy i nie musi odbywać kwarantanny, gdy przekracza granicę innego kraju.
Prawidłowo sporządzony dokument powinien zawierać takie informacje jak:
- imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis ręczny właściciela psa oraz weterynarza, który wystawił lub aktualizuje paszport — dzięki tym danym wiadomo, kto jest odpowiedzialny za czworonoga;
- imię, rasa, umaszczenie, data urodzenia i znaki szczególne psa — na podstawie tych informacji można zidentyfikować czworonoga;
- lokalizacja oraz kod alfanumeryczny wszczepionego mikroczipa lub tatuażu identyfikacyjnego i data ich powstania;
- dane odnośnie do szczepień przeciwko wściekliźnie,
- inne ważne informacje o stanie zdrowia czworonoga.
Te dane mogą także pomóc, gdy pies się zagubi. Dzięki nim np. schronisko może Cię znaleźć w bazie danych i poinformować o odnalezieniu czworonoga.
Paszport dla psa — jakie są warunki?
Psi paszport może zostać wyrobiony tylko zwierzętom, które zostały zarejestrowane. Dlatego też, jeśli planujesz wyrobić pupilowi ten dokument i podróżować z nim za granicę, wszczep mu mikroczip. Niektórzy właściciele rezygnują z „czipowania” czworonoga na rzecz wykonania tatuażu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej uznają taki sposób rejestracji zwierzęcia. Dlatego lepiej jest zdecydować się na wszczepienie mikroczipa.
Kolejny krok to szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pierwsze podanie dawki należy wykonać, gdy zwierzę ukończy 3. miesiąc życia. Następnie należy powtarzać ten zabieg nie rzadziej niż raz w roku.
Paszport dla psa — jak wyrobić i ile kosztuje?
Wyrobieniem paszportu zajmują się lekarze weterynarii, którzy mają do tego specjalne uprawnienia. Listę specjalistów, którzy się tym zajmują, znajdziesz np. na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Eksperci wystawiają dokument pozwalający na identyfikację psa dopiero po przeprowadzeniu badań i sprawdzeniu, czy:
- jest on prawidłowo oznakowany zgodnie z przepisami prawa,
- przeszedł szczepienie przeciwko wściekliźnie — aby potwierdzić spełnienie tego obowiązku może wystarczyć zaświadczenie innego lekarza, ale tylko jeśli zwierzę było wcześniej „zaczipowane” lub wytatuowane. Jeśli szczepienie było wykonane przez rejestracją, należy je powtórzyć.
Podczas ubiegania się o paszport dla psa zostaniesz zapytany również o inne szczepienia zwierzęcia, przebyte przez nie choroby czy przeprowadzone leczenie. Nie trzeba potwierdzać tych informacji zaświadczeniami od weterynarza — wystarczy, że podpiszesz się na dokumencie.
Po zapisaniu wszystkich danych lekarz składa swój podpis i paszport jest gotowy do odbioru.
Jednak żeby móc posługiwać się tym dokumentem, trzeba jeszcze uregulować opłatę za jego sporządzenie. Koszt jego wydania wynosi 100 zł. Składają się na to wynagrodzenie dla lekarza weterynarii (70 zł) i rekompensata za wydatki poniesione przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną (30 zł) (dane z 17.02.2023 roku).
Warto pamiętać, że ta opłata dotyczy samego przygotowania dokumentu. Oprócz tego trzeba wcześniej ponieść koszty niezbędnych szczepień i rejestracji zwierzęcia w bazie danych.
Jak długo czeka się na paszport dla psa?
Paszport jest wydawany od ręki, tj. po zbadaniu czworonoga przez uprawnionego lekarza weterynarii. Najdłużej trwa zbieranie informacji na temat zwierzęcia przez lekarza. Ten etap może potrwać kilkanaście minut. Gdy weterynarz złoży podpis na dokumencie, można od razu go odebrać.
Czas oczekiwania na paszport może się nieco wydłużyć, jeśli pies nie został odrobaczony, zarejestrowany czy zaszczepiony. W takiej sytuacji trzeba najpierw dopełnić wszystkich obowiązków. W rezultacie czas oczekiwania na paszport może się wydłużyć nawet do kilku tygodni.
W jakim wieku musi być pies, aby wyrobić mu paszport?
Nie ma minimalnego wieku psa, od którego można wyrobić paszport. Jednak nie można uzyskać tego dokumentu bez wykonania niezbędnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Z uwagi na to, że lek podaje się dopiero trzymiesięcznym czworonogom, paszport najczęściej jest wyrabiany psom po 3. miesiącu życia.
Sporządzenie dokumentu dla młodszego zwierzęcia jest możliwe, ale nieco bardziej… skomplikowane. Jeśli chcesz przewieźć przez granicę szczeniaka, który nie ma wykonanego niezbędnego szczepienia, potrzebujesz zgody Urzędu ds. Rolnictwa. Więcej informacji udzieli Ci lekarz weterynarii, który zajmuje się wydawaniem paszportów.
Jak długo jest ważny paszport dla psa?
Paszport dla dorosłego człowieka jest ważny przez 10 lat, a później należy go wymienić. Zastanawiasz się, jak to wygląda w przypadku psiego dokumentu? W przypadku zwierząt jest dużo łatwiej. Paszport dla czworonoga jest wydawany raz na całe jego życie.
Warto jednak pamiętać, że masz obowiązek stale aktualizować zawarte w nim informacje. Trzeba m.in. wpisywać wszystkie dane o wykonanych szczepieniach przypominających przeciwko wściekliźnie.
Co się stanie, jeśli paszport nie będzie aktualizowany?
Twój pies ma paszport od malucha, jednak nie udało Ci się aktualizować informacji w nim zawartych? Jeśli chcesz wyjechać za granicę, musisz udać się z pupilem na szczepienie. W takiej sytuacji uznaje się, że pupil pierwszy raz otrzymuje dawkę preparatu przeciwko wściekliźnie. Następnie trzeba odczekać 3 tygodnie. Po upływie tego terminu możesz zabrać czworonoga bezpiecznie za granicę.
Podróż z psem może być świetnym doświadczeniem dla Ciebie i pupila! Dzięki temu nie będziecie musieli się rozstawać nawet na minutę.
Oprócz paszportu dla psa, warto zadbać również o odpowiednie ubezpieczenia naszego czworonoga. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poradniku: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-psa
Podsumowanie
- Psi paszport to dokument, za pomocą którego można zidentyfikować zwierzę. Powinien mieć go każdy czworonóg, który został zarejestrowany.
- Wyrobieniem paszportu zajmują się lekarze weterynarii, którzy mają do tego specjalne uprawnienia. Listę specjalistów, którzy się tym zajmują, znajdziesz np. na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
- Paszport dla czworonoga jest wydawany raz na całe jego życie. Masz jednak obowiązek stale aktualizować informacje, które są w nim zawarte, odnośnie do szczepień przeciwko wściekliźnie.