Biuro paszportowe Lubliniec
Data aktualizacji: 1 sierpnia 2022Biuro paszportowe Katowice
Biuro paszportowe w Katowicach
ul, Jagiellońska 25,
Katowice
Gdzie wyrobić paszport w Lublińcu?
Terenowy Punkt Paszportów w Lublińcu został niestety zlikwidowany. Na szczęście osoby zainteresowana wyrobienie paszportu w tym mieście nie muszą martwić się większymi utrudnieniami, ponieważ wniosek o wydanie dokumentu można złożyć w dowolnym biurze paszportowym w Polsce.
Mieszkańcy Lublińca mogą więc spokojnie udać się do jednego z pobliskich miast, np. do Katowic, Częstochowy lub Zawiercia.
Wniosek o paszport w Lublińcu – gdzie znaleźć?
Wniosek o wydanie paszportu można pobrać w punkcie paszportowym, w tym przypadku pod adresem najbliższego (lub innego dowolnego) punktu paszportowego. Wzór wniosku, zgodnie z którym należy wypełnić dokument, znajduje się na stronie urzędu lub bezpośrednio w lokalnym oddziale.
Ważne! Od 27 marca 2022 roku uruchomiono możliwość składania wniosków o wydanie paszportu online. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji to urzędnik generuje dokument na podstawie dostępnych w specjalnym rejestrze danych. Obowiązkiem osoby składającej jest złożenie na wniosku elektronicznego podpisu.
Kolejki do biura paszportowego w Lublińcu
Na terenie województwa Śląskiego kolejki do urzędów są w tym roku naprawdę ogromne i bardzo uciążliwe dla petentów. Sezon wakacyjny i ponowna możliwość swobodnego podróżowania po świecie sprzyjają bowiem zagranicznym – i to nie tylko tym europejskim – urlopom.
Aby nie musieć tracić czasu na spędzanie godzin w długich kolejkach, można skorzystać z systemu internetowej rezerwacji terminu u urzędzie w Katowicach (https://bezkolejki.eu/suw), Bielsku-Białej (https://bezkolejki.eu/suw2/) i Częstochowie (https://bezkolejki.eu/suw3/).
Dodatkowo uruchomiona została specjalna Infolinia Paszportowa (tel.: 32 22 77 099), dzięki której dowiemy się między innymi jak i gdzie starać się o wydanie paszportu oraz kiedy i gdzie odebrać gotowy dokument.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Lublińcu?
Średni czas oczekiwania na paszport to 30 dni. Nie jest to jednak sztywny termin – poza sezonem turystycznym dokument będziemy mogli prawdopodobnie odebrać szybciej, podczas gdy w trakcie wzmożonego zainteresowania zagranicznymi wyjazdami możemy czekać nawet ponad miesiąc.
Alternatywą dla osób planujących wakacje za granicą lub tych, które nagle i na niedługi czas muszą opuścić Polskę, może okazać się tzw. paszport tymczasowy. Jest tańszy (koszt to tylko 30 PLN), jego wyrobienie trwa krócej, ale ważność dokumentu to tylko 12 miesięcy.
Koszt wyrobienia paszportu w Lublińcu
Koszt wyrobienia paszportu dla osoby dorosłej to 140 PLN.
W nieco gorszej sytuacji znajdują się osoby, które z własnej winy dopuściły do zniszczenia lub utraty swojego dotychczasowego paszportu. W takim przypadku opłata za wydanie nowego dokumentu wzrośnie aż o 200% w stosunku do podstawowej ceny wyrobienia paszportu. Za nowy egzemplarz trzeba więc będzie zapłacić 420 PLN.
Dla kogo ulgi i zwolnienia z opłat?
Ulga 50%:
- Uczniowie i studenci
- Emeryci
- Renciści
- Osoby z niepełnosprawnością
- Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością
- Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
- Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
- Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny
Ulga 75%:
- Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
- Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Zwolnienie z opłaty przysługuje:
- Osobom po 70 rok życia
- Podopiecznym domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
- Osobom otrzymującym stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
- Posiadaczom paszportów z wadą techniczną
- Żołnierzom, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych)
Zdjęcia paszportowe w Lublińcu
Fotografię do paszportu możemy wykonać u profesjonalnego fotografa, jak i samodzielnie. W pierwszym przypadku wystarczy oddać się w ręce specjalisty, który powie nam co i jak mamy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Jeśli jednak decydujemy się na fotografię zrobioną bez pomocy studia fotograficznego, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Jak powinno wyglądać zdjęcia paszportowe oraz elementy powinno zawierać?
Przede wszystkim zdjęcie (w formacie 35mm x 45mm) powinno być wykonane w kolorze. Jego tło nie może być a, powinno być białe, dobrze oświetlone i jednolite. Na fotografii nie mogą znajdować się inne osoby ani żadne przedmioty.
70 do 80% całego zdjęcia musi zajmować wyraźnie widoczna i niezasłonięta niczym twarz i górna część barków. Oczy powinny być widoczne, nieprzymrużone, a usta zamknięte. Dopuszczalne jest wykonanie zdjęcia w okularach korekcyjnych lub soczewkach.
Nie można natomiast mieć na sobie okularów z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana), a także nakryć głowy (wyjątek stanowią nakrycia związane z wyznaniem religijnym). Dopuszczalny jest zarost oraz noszenie biżuterii, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają one identyfikacji fotografowanej osoby.