Biuro paszportowe Bytom

Data aktualizacji: 22 czerwca 2022
Strona główna » Śląskie » Biuro paszportowe Bytom
herb Bytom

Biuro paszportowe Bytom

adres

Punkt Paszportowy w Bytomiu

Parkowa 2,

41-902 Bytom

telefon
telefon 32 281 72 24
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–17:30
wtorek: 07:30–15:00
środa: 07:30–15:00
czwartek: 07:30–15:00
piątek: 07:30–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w  Bytomiu?

Punkt Paszportów w Bytomiu zlokalizowany jest przy ul. Parkowej 2. Wniosek o wydanie dokumentu można jednak złożyć w dowolnym biurze paszportowym w kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Warto też pamiętać, że od marca tego roku wniosek o paszport można jednak wypełnić także online, składając podpis elektroniczny  na wygenerowanym przez urzędnika dokumencie.

Wniosek o paszport w  Bytomiu – gdzie znaleźć?

Wniosek o wydanie paszportu w Bydgoszczy można pobrać bezpośrednio z oddziału paszportowego wybranego urzędu. Najlepiej zrobić to w dniu złożenia podania, jeszcze przed podejściem do pracownika urzędu.

Wniosek powinien być:

  • Wypełniony w czytelny sposób
  • Wypełniony drukowanymi literami
  • Uzupełniony zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi we wzorze
  • Wypełniony w całości
  • Podpisany przez petenta
  • Gotowy jeszcze przed naszym podejściem do stanowiska obsługi

Uwaga! Nie należy pobierać wniosków o wydanie paszportu ze stron internetowych, kopiować oryginalnych dokumentów, ani sporządzać ich samodzielnie. Wnioski niezgodne z urzędowy wzorem nie zostaną przyjęte.

Jakie dokumenty będą niezbędne do wniosku paszportowego w Bytomiu?

  • Wniosek paszportowy, który można pobrać wyłącznie w punkcie paszportowym, w wersji papierowej. Musi być wypełniony zgodnie z dostępnym na stronie wybranego urzędu wzorem.
  • Kolorowe zdjęcie do paszportu, które przede wszystkim musi być aktualne, więc nie może być starsze niż 6 miesięcy. Fotografię można wykonać samodzielnie, przestrzegając kilku ważnych zasad.
  • Dowód wniesienie opłaty za wydanie paszportu, może być w formie potwierdzenia przelewu na konto urzędu lub dowodu wpłaty gotówki.
  • Potwierdzenie prawa do ulgi lub zwolnienia z opłaty, czyli np. legitymacja studencka, kombatancka, legitymacja emeryta lub rencisty, czy Karta Dużej Rodziny.
  • Ważny dowód osobisty – w przypadku braku ważnego paszportu, lub paszport, który posiadaliśmy do tej pory
  • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa, jeśli ma miejsce zmiana nazwiska po ślubie za granicą

Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione

Pośrednikiem w składaniu wniosku dla osoby małoletniej jest jej rodzic lub opiekun prawny. Aby dziecko mogło otrzymać paszport, zgodę na to muszą wyrazić obojga rodzice.

W przypadku osób ubezwłasnowolnionych, nie mogą one złożyć wniosku samodzielnie (robi to ich opiekun), ale muszą być przy jego składaniu obecne.

Kolejki do biura paszportowego w  Bytomiu

W Bytomiu – podobnie jak w innych miastach na Śląsku w okresie wzmożonego zainteresowania wyrabianiem paszportów kolejki rosną, co jest wynikiem wzmożonego zainteresowania podróżami po świecie. Urzędy starają się jak mogą, by choć trochę usprawnić cały proces.

Jak informuje Terenowy Punkt Paszportowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bytomiu na stronie bytom.pl: „[…] 5 marca (sobota) w oddziale paszportowym w Katowicach oraz Terenowych Delegaturach Paszportowych w Bielsku-Białej i Częstochowie od godz. 9:00 do 14:00 będzie można złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument”.

Ile się czeka na odbiór paszportu w  Bytomiu?

  • Tradycyjny paszport biometryczny:
    Czas oczekiwania na dokument  zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
  • Paszport tymczasowy
    W przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia. W wodzisławskim urzędzie na paszport tymczasowy  zazwyczaj poczekać trzeba będzie około 2-3 kilka dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Bytomiu

  • Standardowy paszport biometryczny – 140 PLN,
  • Paszport dla osoby małoletniej – 30 PLN,
  • Paszport tymczasowy (ważny 12 miesięcy) – 30 PLN.

Uwaga! Warto pamiętać, że w przypadku, gdy konieczne będzie wyrobienie nowego paszportu, jeśli poprzedni został zniszczony lub uszkodzony w związku z zaniedbaniem lub z winy właściciela, oplata za wydanie paszportu wyniesie 200% opłaty podstawowej, co oznacza, że za dokument będziemy musieli zapłacić aż 420 PLN.

Zdjęcia paszportowe w  Bytomiu

Jeśli chcemy ubiegać się o paszport w Bytomiu i w związku z tym kompletujemy dokumenty, w celu wykonania zdjęcia najlepiej będzie udać się do profesjonalnego fotografa. Każdy specjalista wie, w jaki sposób powinno wyglądać zdjęcie paszportowe, jednak jeśli chcemy wykonać fotografię samodzielnie – my również powinniśmy poznać najważniejsze wytyczne dotyczące paszportowej fotografii. Jakich zasad przestrzegać?

Fotografia paszportowa musi być kolorowa, a dodatkowo:

  • Wymagane wymiary to 35x45mm
  • Zdjęcie musi być aktualne, czyli zrobione max 6 miesięcy przed złożeniem wniosku
  • Głowa i twarz muszą być dobrze oświetlone, widoczne, niezasłonięte i w sumie powinny zajmować około 70-80% całej fotografii
  • Tło ma być białe, jednolite, pozbawione cieni. Nie mogą pojawiać się w nim przedmioty czy inne osoby.
  • Wyraz twarzy powinien być naturalny, oczy otwarte i skierowane w obiektyw
  • Na zdjęciu nie można mieć na sobie nakrycia głowy ani przyciemnianych okularów (wyjątek stanowią sytuacje, w których używanie ich ma związek z wyznaniem lub potwierdzoną niepełnosprawnością)
  • Biżuteria i zarost nie są zabronione, ale tylko w przypadkach, gdy nie zmieniają rysów twarzy i nie utrudniają identyfikacji

O Autorze

Ocena: 2.7/5 (Głosów: 3)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments