Strona główna » Poradnik » Jak długo czeka się na paszport?

Jak długo czeka się na paszport?

Redakcja
6 czerwca 2022
Czas oczekiwania na paszport - jak długo?

Czas oczekiwania na paszport nie powinien przekraczać 30 dni. Jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości, zgłoś się do urzędu paszportowego. Może być tak, że czas wyrobienia paszportu będzie znacznie krótszy. Najwięcej osób składa podanie o paszport w miesiącach letnich. Musisz wziąć to pod uwagę, ponieważ wtedy są też najdłuższe kolejki. Pamiętaj jednak, że w  wyjątkowych i pilnych sytuacjach możesz starać się o paszport tymczasowy.

Jak długo czeka się na paszport?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu jest uzależniony od rodzaju dokumentu oraz okresu, w jakim  staramy się go uzyskać. Sprawdź, kiedy można otrzymać paszport oraz jak to zrobić.

Ile czeka się na paszport dla dziecka?

Jeśli chodzi o paszport dla dziecka, czas oczekiwania na dokument wynosi do 30 dni. Jak informuje strona gov.pl, w momencie składania wniosku w urzędzie jego pracownik poinformuje nas o dokładnym terminie odbioru dokumentu.

Na tej samej stronie czytamy: Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny – złóż wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.

Czasem zdarzają się sytuacje szczególnie skomplikowane. W takich przypadkach przeprowadza się postępowania wyjaśniające i wtedy czas wydłuża się do dwóch miesięcy. Są to wyjątkowe sprawy, więc nie ma co się tym przejmować. Najważniejsze postarać się szybko i prawidłowo wypełnić odpowiednie dokumenty. Wszelkie potrzebne informacje znajdziesz na stronach:

Ile czeka się na paszport tymczasowy?

Jeśli średni czas oczekiwania (30 dni) to dla nas za długo, ponieważ z uzasadnionych powodów musimy wyjechać za granicę jak najszybciej, możemy postarać się o uzyskanie paszportu tymczasowego, który otrzymamy znacznie szybciej.

Na stronie gov.pl możemy przeczytać, że: „Paszport tymczasowy otrzymasz tak szybko, jak to możliwe”.

W rzeczywistości oznacza to zazwyczaj kilka (3-5) dni, w ciągu których powinniśmy otrzymać dokument. Ten termin może się wydłużyć w okresie zwiększonego zainteresowania paszportami (np. okres wakacyjny).

Kiedy można ubiegać się o paszport tymczasowy?

O paszport tymczasowy można ubiegać się w określonych sytuacjach, które wymagają przyspieszonej procedury wydania dokumentu. Co stanowi powód do wydania dokumentu?

  • Poważna choroba albo pogrzeb kogoś z rodziny (konieczne będzie dostarczenie dowód takiego zdarzenia)
  • Nagły przypadek związany z działalnością zawodową (konieczne będzie dostarczenie dowód takiego zdarzenia)
  • Tymczasowy brak możliwości pobrania od wnioskodawcy odcisków palców
  • Utrata terminu ważności paszportu lub kradzież dokumentu podczas pobytu za granicą (możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego w celu powrotu do kraju
  • Sytuacja, gdy ubiegająca się o paszport osoba nie mieszka w Polsce, ale przebywa w kraju tymczasowo i chce wrócić do miejsca swojego stałego pobytu
  • Gdy wnioskujący nie mieszka w Polsce i tymczasowo przebywa za granicą, ale w innym kraju niż ten, w którym mieszka na stałe i chce wrócić do miejsca stałego pobytu

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia paszportu tymczasowego?

Aby wyrobić paszport, wnioskodawca powinien – poza wnioskiem – dostarczyć do urzędu dodatkowe dokumenty, zależne od rodzaju dokumentu, o który występuje.

Aby wyrobić paszport tymczasowy, będziemy potrzebowali takich dokumentów jak:

  • Wniosek o wydanie dokumentu tymczasowego (można go pobrać bezpośrednio w punkcie paszportowym lub w konsulacie. W przypadku złożenia wniosku za granicą – wniosek o wydanie przez konsula RP paszportu tymczasowego może zostać pobrany ze strony polskiego konsulatu w kraju, w którym staramy się o uzyskanie paszportu tymczasowego, a następnie wydrukowany.
  • Jedno kolorowe zdjęcie paszportowe – wykonane max 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Fotografia musi spełniać standardy zdjęcia paszportowego
  • Potwierdzenie wniesienie opłaty za wydanie paszportu tymczasowego
  • Ważny dowód osobisty
  • Dokument potwierdzający nagłe zdarzenie (formalne uzasadnienie powodu, dla którego składamy wniosek o paszport tymczasowy)
  • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu urodzenia (w sytuacji, gdy składamy wniosek za granicą i nie osiadamy numeru PESEL)
  • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa (w przypadku osób, które zawarły małżeństwo za granicą i w związku z tym zmieniła nazwisko)
  • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu stanu cywilnego (ewentualnie dokument potwierdzający polskie obywatelstwo)

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o paszport tymczasowy dla dziecka

  • Pisemną zgodę obojga rodziców lub prawnych opiekunów dziecka
  • Pisemną zgodę jednego z rodziców lub opiekunów (w przypadku gdy wniosek składa tylko jeden z rodziców albo opiekunów)
  • Jeden ze wskazanych dokumentów:
  • Orzeczenie sądu, z którego wynika, że drugiemu rodzicowi nie przysługuje prawo decydowania w sprawie wydania paszportu dziecku
  • Pisemna zgoda drugiego rodzica/opiekuna, w której urzędnik punktu paszportowego lub notariusz potwierdzi zgodność podpisu
  • Dokument potwierdzający, że tylko jeden z rodziców/opiekunów ma prawo złożyć wniosek (np. akt zgonu drugiego rodzica/opiekuna)

Jeśli wniosek o paszport składamy w konsulacie, dodatkowo potrzebować będziemy:

  • Wniosku z prośbą o możliwość przesłania wniosku pocztą albo kurierem (jeśli dokumentu nie możemy złożyć osobiście w konsulacie)
  • Wniosku z prośbą o przesłanie paszportu pocztą lub kurierem (jeżeli nie mamy możliwości by odebrać paszport osobiście w konsulacie)
  • Kopii dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość i polskie obywatelstwo (np. paszport, dowód osobisty)

Gdzie odebrać paszport tymczasowy?

Gotowy dokument paszportowy można odebrać osobiście. Trzeba to jednak pamiętać, że odbiór paszportu będzie możliwy tylko w miejscu, w którym wniosek został złożony.

Jak czytamy na stronie gov.pl: „Paszport tymczasowy dla dziecka może odebrać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka, których ustanowił sąd”.

Pamiętaj! Osoby przebywające za granicą, które nie mogą osobiście odebrać paszportu w konsulacie, powinny złożyć do konsula wniosek z prośbą o przesłanie dokumentu pocztą lub kurierem.

Podsumowanie

  1. Czas oczekiwania na paszport nie powinien przekraczać 30 dni.
  2. Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny – złóż wniosek o paszport tymczasowy, który można uzyskać szybciej, niż zwykły paszport.
  3. Gotowy dokument paszportowy można odebrać osobiście. Trzeba to jednak pamiętać, że odbiór paszportu będzie możliwy tylko w miejscu, w którym wniosek został złożony.
  4. Osoby przebywające za granicą, które nie mogą osobiście odebrać paszportu w konsulacie, powinny złożyć do konsula wniosek z prośbą o przesłanie dokumentu pocztą lub kurierem.

Najczęściej zadawane pytania

Aby wyrobić paszport w trybie przyspieszonym (na którego wyrobienie czeka się około 2 dni) należy udać siędo wojewódzkiego biura paszportowego i złożyć podanie o przyspieszone wydanie paszportu do kierownika biura paszportowego. Podanie takie musi zawierać uzasadnienie konieczności wydania paszportu w trybie przyspieszonym.

Na paszport dla dziecka czeka się do 30 dni roboczych. Precyzyjny termin zostanie jednak ustalony z urzędnikiem podczas składania wniosku w punkcie paszportowym.

Paszport tymczasowy, wydawany tylko w określonych przypadkach, jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od daty jego wydania.

O Autorze

Ocena: 4/5 (Głosów: 2)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments