Biuro paszportowe Łódź
Data aktualizacji: 31 lipca 2022Biuro paszportowe Łódź
Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Gen. Romualda Traugutta 25,
90-113 Łódź
Każdy obywatel Polski, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, ma prawo wyrobić paszport — przepustkę do podróżowania po świecie. Może tego dokonać zarówno w mieście, w którym jest zameldowany, jak i poza nim. Dokument ten wydawany jest bowiem przez wojewodę, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Gdzie wyrobić paszport w Łodzi?
Jeśli mieszkasz w Łodzi i planujesz wyjazd na wakacje lub ferie poza Unię Europejską, koniecznie zgłoś się do Urzędu Wojewódzkiego na ulicy gen. Romualda Traugutta 25. To tam szybko oraz sprawnie opłacisz wniosek, a także dopełnisz pozostałe formalności.
Wniosek o paszport w Łodzi – gdzie znaleźć?
Każda osoba, która poszukuje aktualnego i akceptowalnego wniosku o paszport, powinna zgłosić się do wybranego biura lub punktu, aby takowy uzyskać. Poszukiwanie formularza w internecie może skończyć się odrzuceniem zgłoszenia, a co za tym idzie — oddaleniem terminu odbioru paszportu.
Osoba dorosła może zgłosić się samodzielnie do urzędu w celu złożenia dokumentów. Niepełnoletni i ubezwłasnowolnieniu obywatele obowiązkowo muszą jednak stawić się na miejsce z obojgiem rodziców bądź opiekunem prawnym. W przeciwnym razie urzędnik nie zaakceptuje wniosku.
Kolejki do biura paszportowego w Łodzi
Kolejki do okienka zwykle rosną w zależności od sezonu. Najdłuższe są w dużych miastach, jednak zdarza się, iż w niewielkich wioskach również trzeba oczekiwać kilka godzin w urzędzie. W Łodzi liczącej prawie 700 tys. mieszkańców, wprowadzono udogodnienie, dzięki któremu każda z osób może zaoszczędzić czas spędzony podczas zgłaszania się do wydania dokumentu. Jest to nic innego jak możliwość rezerwacji wizyty przez internet. Niestety, choć takie rozwiązanie byłoby jeszcze prostsze, nie da się wnioskować elektronicznie.
W sezonie grypowym do urzędu należy wziąć ze sobą maseczkę ochronną i rękawiczki, aby uchronić się przed zakażeniem Covid-19. Na miejscu muszą być dostępne również dozowniki z płynem antybakteryjnym, z których da się skorzystać w każdej chwili.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Łodzi?
Odbiór paszportu w Łodzi możliwy jest już w terminie do czterech tygodni od dnia złożenia wniosku. Jeśli po upływie miesiąca wciąż oczekuje się na wydanie dokumentu, warto skontaktować się z biurem w celu wyjaśnienia zaistniałych problemów. Paszport tymczasowy gotowy jest najczęściej już po kilku dniach od pierwszej wizyty.
Koszt wyrobienia paszportu w Łodzi
Prawie wszystkie osoby decydujące się na wyrobienie paszportu płacą nie więcej niż 140 złotych. W niektórych sytuacjach należy jednak nastawić się na wydatek rzędu 420 zł. Ma to zwykle miejsce, gdy:
- właściciel już wcześniej wyrabiał dokument, ale został on zgubiony,
- właściciel zniszczył wydany wcześniej paszport z własnej winy (nie wlicza się tutaj wada techniczna).
Istnieje również kilka obniżek odliczanych od podstawy. Ulga 50% dotyczy m.in.:
- studentów,
- uczniów,
- rencistów,
- emerytów,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.
Ulga 75% obejmuje natomiast:
- studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
- osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).
Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:
- seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
- osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu
Zdjęcia paszportowe w Łodzi
Zdjęcia paszportowe objęte są zaleceniami umożliwiającym potwierdzenie tożsamości właściciela paszportu. Niezwykle istotna jest m.in. wielkość plakietki — wymiary powinny wynosić 35 × 45 mm. Ponadto fotografia powinna zostać wykonana w kolorze na białym jednolitym tle.
Osoba fotografowana musi natomiast:
- zdjąć nakrycie głowy,
- zdjąć soczewki zmieniające kolor oczu,
- zdjąć okulary przeciwsłoneczne,
- zwrócić spojrzenie i twarz bezpośrednio w kierunku obiektywu,
- odsłonić brwi (może mieć zasłonięte uszy),
- ułożyć fryzurę w taki sposób, aby nie wychodziła poza kadr ani nie zasłaniała twarzy,
- zdjąć wszelkie dodatki, elementy ubioru czy biżuterii, które utrudniają bądź uniemożliwiają potwierdzenie tożsamości,
- przybrać naturalny wyraz twarzy z otwartymi oczami, najlepiej bez uśmiechu.
Reasumując, wyrobienie paszportu to niezwykle ważny etap przygotowań do wakacji pozą Unią Europejską — niezależnie od tego, na jak długi czas się wyjeżdża. Trzeba jednak pamiętać o wygospodarowaniu sobie odpowiedniej ilości czasu, aby zdążyć z dopełnieniem formalności do terminu podróży. Bardzo często nie da się go przełożyć, a niestety bez paszportu nie można przekroczyć niektórych granic. Celowe fałszowanie dokumentów wiąże się natomiast z odpowiedzialnością karną