Biuro paszportowe Skierniewice

Data aktualizacji: 31 lipca 2022
Strona główna » Łódzkie » Biuro paszportowe Skierniewice
herb Skierniewice

Biuro paszportowe Skierniewice

adres

Oddział Paszportowy w Skierniewicach

96-100, Skierniewice

Jagiellońska 29,

 

telefon
telefon 42 664 16 81
województwo
łódzkie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–15:45
wtorek: 10:00–17:45
środa: 08:00–15:45
czwartek: 08:00–15:45
piątek: 08:00–15:45
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Każda osoba zainteresowana wyrobieniem dokumentu może wybrać dowolny urząd, punkt paszportowy lub referat — niekoniecznie w swojej miejscowości. Miejsce zamieszkania oraz zameldowania nie ma bowiem znaczenia w przypadku uzyskiwania paszportu.

Gdzie wyrobić paszport w Skierniewicach?

Oddział paszportowy w Skierniewicach znajduje się na ulicy Jagiellońskiej 29. Jeśli zatem chcesz wyjechać na wakacje za granicę poza Unię Europejską i strefę Schengen, koniecznie musisz zgłosić się tam po paszport.

Wniosek o paszport w Skierniewicach – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport da się znaleźć w internecie, jednak nie zaleca się drukowania go i wypełniania. Istnieje bowiem duże ryzyko, iż trafi się na nieaktualny lub nieakceptowalny dokument, w związku z czym urzędnik nie będzie mógł go przyjąć. Taki stan rzeczy wiąże się z koniecznością ponownego uzupełniania rubryk, co może skutkować wydłużeniem wizyty w urzędzie.

Każda osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (niepełnoletni i ubezwłasnowolnieni obywatele), musi udać się na spotkanie razem z opiekunem prawnym bądź obojgiem rodziców. W przeciwnym razie nawet poprawnie wypełniony wniosek oraz dostarczony ze zdjęciem nie zostanie przyjęty.

Kolejki do biura paszportowego w Skierniewicach

Skierniewice to nieduża miejscowość, na której terenie funkcjonuje tylko jedno biuro paszportowe. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ — szczególnie w sezonie turystycznym — w urzędzie mogą gromadzić się tłumy zainteresowanych wyrobieniem paszportu. Aby uniknąć wielogodzinnego oczekiwania w kolejkach, zaleca się przyjście na wizytę wcześnie rano, a także unikanie obleganych poniedziałków.

Nie można zapominać również o tym, iż w sezonie grypowym, gdy wiele osób decyduje się na wyjazd na ferie, istnieje większe ryzyko zakażenia Covid-19. Można jednak tego uniknąć poprzez dodatkowe zabezpieczenie się przy pomocy maseczki i rękawiczek ochronnych. Na terenie budynku z pewnością dostępny jest również dozownik z żelem antybakteryjnym, z którego można skorzystać w każdym momencie.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Skierniewicach?

Odbiór paszportu najczęściej następuje w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku wystąpienia problemów lub gdy zainteresowanych jest bardzo dużo, należy zaczekać kilka dni dłużej, po czym skontaktować się w celu sprawdzenia etapu procesu. Można tego dokonać za pośrednictwem strony Ministerstwa Cyfryzacji lub telefonicznie. Wystarczy podać numer sprawy, aby uzyskać wszystkie najważniejsze informacje.

Paszport tymczasowy, który zwykle wydawany jest na 12 miesięcy, można odebrać już po dwóch dniach od zgłoszenia. W sezonie turystycznym warto zaczekać 14 dni, ponieważ proces może się przedłużać.

Koszt wyrobienia paszportu w Skierniewicach

Opłata za paszport jest stała, niezależnie od regionu Rzeczpospolitej Polskiej. Podstawowa opłata dla osoby dorosłej wynosi 140 zł i to od niej odejmuje się określone kwoty, jeśli zastosowanie znajdują ulgi oraz zniżki. Zdarza się jednak, iż ww. kwota wzrasta aż trzykrotnie do 420 zł. Taka sytuacja ma miejsce, gdy właściciel zgubi dokument lub zniszczy go z własnej winy.

Istnieje również kilka obniżek odliczanych od podstawy. Ulga 50% dotyczy m.in.:

 • studentów,
 • uczniów,
 • rencistów,
 • emerytów,
 • osoby z niepełnosprawnościami,
 • osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.

Ulga 75% obejmuje natomiast:

 • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
 • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

 • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
 • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
 • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
 • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Skierniewicach

Zdjęcia paszportowe objęte są szczególnymi wytycznymi, dzięki którym znacznie prostsze jest potwierdzenie tożsamości właściciela dokumentu za granicą. Niezwykle istotna jest wielkość — wymiary powinny wynosi 35 × 45 mm. Ponadto fotografia powinna zostać wykonana w kolorze na białym jednolitym tle.

Osoba fotografowana musi natomiast:

 • zdjąć nakrycie głowy,
 • zdjąć soczewki zmieniające kolor oczu,
 • zdjąć okulary przeciwsłoneczne,
 • zwrócić spojrzenie i twarz bezpośrednio w kierunku obiektywu,
 • odsłonić brwi (może mieć zasłonięte uszy),
 • ułożyć fryzurę w taki sposób, aby nie wychodziła poza kadr ani nie zasłaniała twarzy,
 • zdjąć wszelkie dodatki, elementy ubioru czy biżuterii, które utrudniają bądź uniemożliwiają potwierdzenie tożsamości,
 • przybrać naturalny wyraz twarzy z otwartymi oczami, najlepiej bez uśmiechu.

 

 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments