Biuro paszportowe Sieradz
Data aktualizacji: 31 lipca 2022Biuro paszportowe Sieradz
Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi. Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Oddział paszportowy
plac Wojewódzki 3,
98-200 Sieradz
Wyrobienie paszportu w Sieradzu jest możliwe niezależnie od tego, gdzie mieszkasz lub jesteś zameldowany. Dokument ten wydawany jest bowiem przez każdego uprawnionego wojewodę, do którego trafił poprawnie wypełniony wniosek ze zdjęciem, a także opłata.
Gdzie wyrobić paszport w Sieradzu?
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Sieradzu ulokowany jest na ul. plac Wojewódzki 3. Jeśli zatem mieszkasz na terenie miasta lub pochodzisz z jego okolic, możesz udać się tam w celu wyrobienia dokumentu umożliwiającego przekraczanie granic Unii Europejskiej.
Wniosek o paszport w Sieradzu – gdzie znaleźć?
Wniosek o paszport można znaleźć w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie wzory, choć można je wydrukować i wypełnić, powinny być wykorzystywane jedynie jako podgląd. Urzędnik pracujący w punkcie paszportowym nie będzie mógł bowiem przyjąć formularza z sieci, ponieważ może on być nieaktualny bądź nieakceptowalny. Przesłanie takiego zgłoszenia dalej będzie skutkowało tylko i wyłącznie odrzuceniem na jednym z etapów procesu, a co za tym idzie — opóźnienie odbioru paszportu.
Wszystkie osoby, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, np. z uwagi na nieosiągnięcie pełnoletności lub ubezwłasnowolnienie, muszą przyjść do biura razem z rodzicem lub opiekunem prawnym. Jest to konieczne — w przeciwnym razie wniosek nie zostanie nawet rozważony.
Kolejki do biura paszportowego w Sieradzu
Sieradz liczy około 40 tys. mieszkańców, co oznacza, że nie jest dużym miastem. Mimo to w sezonie turystycznym w urzędach mogą pojawiać się tłumy z uwagi na wzrost zainteresowania podróżami poza Unię Europejską. Aby tego uniknąć, warto przyjść w godzinach wczesnoporannych, a także unikać poniedziałków, które zwykle są najbardziej oblegane.
Wydział paszportowy w Sieradzu oferuje również możliwość rezerwacji wizyty. W celu umówienia się na złożenie wniosku należy jednak wejść na stronę Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi i odnaleźć wolny termin.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Sieradzu?
Odbiór paszportu następuje zwykle maksymalnie do 30 dni od złożenia wniosku. W sezonie turystycznym oraz tuż przednim należy uzbroić się w cierpliwość z uwagi na napływ wielu formularzy, co może wiązać się nawet z czterotygodniowym oczekiwaniem. Poza okresem wakacyjnym po dokument zwykle zainteresowani zgłaszają się już po ponad 14 dniach.
Paszport tymczasowy da się odebrać znacznie szybciej. Niekiedy jest gotowy już pod dwóch dniach od wpłynięcia wniosku. Zdarza się, że trzeba zaczekać do dwóch tygodni, jednak są to rzadkie przypadki (najczęściej w sezonie turystycznym).
Koszt wyrobienia paszportu w Sieradzu
Większość osób decydujących się a wyrobienie paszportu zapłaci nie więcej niż 140 złotych. W niektórych sytuacjach należy jednak nastawić się na wydatek rzędu 420 zł (trzykrotność podstawy). Ma to zwykle miejsce, gdy:
- właściciel już wcześniej wyrabiał dokument, jednak poprzedni został zgubiony lub skradziony,
- właściciel zniszczył poprzedni paszport z własnej winy (nie wlicza się tutaj wada techniczna).
Istnieje również kilka obniżek odliczanych od podstawy. Ulga 50% dotyczy m.in.:
- studentów,
- uczniów,
- rencistów,
- emerytów,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.
Ulga 75% obejmuje natomiast:
- studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
- osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).
Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:
- seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
- osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
- obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
- ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.
Zdjęcia paszportowe w Sieradzu
Wszyscy zainteresowani paszportem muszą wyrobić zdjęcie paszportowe. Trzeba pamiętać jednak, że ten element objęty jest pewnymi nakazami. Przede wszystkim fotografia:
- musi mieć wymiary 35 × 45 mm,
- powinna mieć białe, jednolite i jasne tło,
- musi zostać wykonana w kolorze.
Ponadto osoba fotografowana:
- nie może mieć nakrycia głowy, chyba że ma ono charakter religijny bądź kulturowy,
- musi zdjąć soczewki, które zmieniają kolor lub kształt tęczówek,
- powinna zdjąć okulary, jeśli nie ma wskazania lekarza do ich ciągłego noszenia,
- musi mieć neutralny, naturalny wyraz twarzy (bez uśmiechu),
- koniecznie powinna obrócić twarz i spojrzenie w kierunku obiektywu, aby fotograf mógł ująć linię żuchwy oraz kości policzkowych,
- powinna odsłonić brwi,
- może zasłonić uszy,
- musi w taki sposób ułożyć fryzurę, aby nie zasłaniała ona twarzy ani też nie wychodziła poza kadr,
- obowiązkowo powinna pozbyć się wszelkich dodatków, elementów stroju (np. kołnierza) czy biżuterii, jeśli utrudniają one potwierdzenie tożsamości.