Biuro paszportowe Zgierz

Data aktualizacji: 31 lipca 2022
Strona główna » Łódzkie » Biuro paszportowe Zgierz
herb Zgierz

Biuro paszportowe Zgierz

adres

Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

Gen. Romualda Traugutta 25,

90-113 Łódź

telefon
telefon 42 664 17 28
województwo
łódzkie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–16:00
wtorek: 08:00–16:00
środa: 08:00–16:00
czwartek: 08:00–16:00
piątek: 08:00–16:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Zgierzu?

Mieszkańcy Zgierza mogą udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w celu wyrobienia paszportu. Mieści się on na ulicy Piotrowskiej 103.  

Każdy obywatel Polski ma pełne prawo do wybrania dowolnego punktu paszportowego znajdującego się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Za wydanie przepustki do podróżowania poza Unię Europejską odpowiedzialny jest bowiem każdy wojewoda, do którego trafił wniosek o paszport.

Wniosek o paszport w Zgierzu – gdzie znaleźć?

Wiele osób przed wyjazdem za granicę poszukuje formularzy w internecie, aby przyspieszyć cały proces. Niestety, każda osoba musi pobrać wniosek o paszport z urzędu, ponieważ w inny przypadku nie zostanie od przyjęty — nawet jeśli został wypełniony poprawnie. To niezwykle ważne, ponieważ odrzucenie zgłoszenia wiąże się z oddaleniem terminu podróży w czasie i dodatkowymi formalnościami.

Osoby ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie nie mogą samodzielnie zgłosić się na wizytę. Obowiązkowo powinny przyjść na miejsce z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. Jeśli któryś z rodziców nie jest w stanie pojawić się w urzędzie, powinien sporządzić pisemną zgodę na wydanie paszportu.

Kolejki do biura paszportowego w Zgierzu

Zgierz liczy niewiele ponad 55 tys. mieszkańców. Na terenie miasta funkcjonuje jednak tylko jeden punkt paszportowy, w związku z czym oczekiwanie na miejscu może się zacznie wydłużać. Kilkugodzinne stanie w kolejkach do okienek jest typowym zjawiskiem sezonu turystycznego, dlatego jeśli planuje się podróż, dobrze jest na co najmniej miesiąc przed wyjazdem rozpocząć dopełnianie formalności.

Ponadto warto pamiętać, iż w sezonie zimowym wzrasta ryzyko zakażenia grypą i Covid-19. To z tego powodu na wizytę należy wziąć ze sobą maseczkę oraz rękawiczki ochronne. Warto mieć je założone — przynajmniej na czas rozmowy przy okienku. Na miejscu w urzędzie dostępny będzie również dozownik z żelem antybakteryjnym. Można z niego skorzystać w każdej chwili.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Zgierzu?

Zgierz nie jest wielkim miastem, jednak w sezonie turystycznym, gdy pojawia się wielu zainteresowanych wyjazdami, czas oczekiwania na paszport może się znacznie wydłużać. Zwykle cały proces zamyka się w terminie do 30 dni roboczych, jeśli nie występują żadne problemy, na przykład z wypełnionym wnioskiem. Poza okresem wakacyjnym po odbiór dokument zainteresowani zgłaszają się już po 14 dniach.

Paszport tymczasowy, który wydawany jest na 12 miesięcy, da się odebrać już na dwa dni od daty zgłoszenia się do urzędu. W sezonie turystycznym warto wstrzymać się z wizytą do dwóch tygodni.

Każda osoba, która oczekuje na odbiór paszportu, może sprawdzić etap procesu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub telefonicznie. W obu przypadkach wystarczy podać numer sprawy i zaczekać na odpowiedź systemu lub urzędnika.

Koszt wyrobienia paszportu w Zgierzu

Paszport, niezależnie od regionu, kosztuje tyle samo. Standardowa opłata dotycząca osoby dorosłej wynosi 140 złotych, jeśli nie znajdują w danym przypadku zastosowania żadne zniżki czy ulgi. Ponadto wszystkie osoby, które z własnej winy zniszczyły lub zgubiły dokument, za ponowne złożenie wniosku zapłacą trzykrotność cny podstawowej, czyli aż 420 złotych.

Ulga 50% dotyczy m.in.:

  • studentów,
  • uczniów,
  • rencistów,
  • emerytów,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.

Ulga 75% obejmuje natomiast:

  • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
  • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

  • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
  • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Zgierzu

Zdjęcia paszportowe obowiązkowo muszą spełniać określone wytyczne. Powinny przede wszystkim:

  • być kolorowe,
  • być ostre, wyraźne,
  • mieć wymiary 34 × 45 cm.

Osoba fotografowana do zdjęcia musi zdjąć:

  • nakrycie głowy, jeśli nie ma ono religijnego bądź kulturowego charakteru,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki bądź kształt oczu.

Ponadto niezwykle ważny jest także wyraz twarzy. Powinien on być naturalny i neutralny — najlepiej, aby przyszły właściciel paszportu nie uśmiechał się, odsłonił brwi oraz skierował twarz, a także spojrzenie bezpośrednio do obiektywu. Dzięki takim zabiegom fotograf będzie mógł ująć linię żuchwy i kości policzkowych, co znacznie ułatwi potwierdzenie tożsamości za granicą.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments