Biuro paszportowe Piotrków Trybunalski

Data aktualizacji: 1 sierpnia 2022
Strona główna » Łódzkie » Biuro paszportowe Piotrków Trybunalski
herb Piotrków Trybunalski

Biuro paszportowe Piotrków Trybunalski

adres

Łódzki Urząd Wojewódzki. Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Piotrkowie Trybunalskim

Szkolna 28/bud. B,

97-300 Piotrków Trybunalski

telefon
telefon 42 664 12 51
województwo
łódzkie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–15:30
wtorek: 09:00-16:30
środa: 08:00–15:30
czwartek: 08:00–15:30
piątek: 08:00–15:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Jeśli jesteś z Piotrkowa Trybunalskiego i planujesz wyjazd poza Unię Europejską, koniecznie musisz dowiedzieć się, gdzie możesz w swoim mieście wyrobić paszport. Nie niezwykle istotne, ponieważ bez tego dokumentu nie da się bezproblemowo i legalnie podróżować po świecie.

Gdzie wyrobić paszport w Piotrkowie Trybunalskim?

Nawet jeśli mieszkasz w Piotrkowie Trybunalskim, po paszport możesz udać się do innego miasta. Jest to możliwe, ponieważ dokument ten wydawany jest przez wojewodę, do którego trafił wniosek, niezależnie od miejsca zameldowania wnioskodawcy.

W przypadku Piotrkowa Trybunalskiego formularza można szukać w budynku Oddziału Paszportowego Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego na ulicy Szkolnej 28.

Wniosek o paszport w Piotrkowie Trybunalskim – gdzie znaleźć?

W każdym urzędzie i punkcie paszportowym znajdują się stanowiska z dokumentami do pobrania. To na takich półeczkach można znaleźć również wniosek o paszport. Nie należy wypełniać wniosków znajdujących się w internecie, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nie zostaną one przyjęte.

Osoby ubezwłasnowolnione i nieletnie, jeśli chcą złożyć wniosek o paszport, muszą zgłosić się razem z obojgiem rodziców lub opiekunem prawnym. W przeciwnym razie dokument nie będzie mógł zostać wydany.

Kolejki do biura paszportowego w Piotrkowie Trybunalskim

Liczba mieszkańców w Piotrkowie Trybunalskim wynosi niecałe 70 tys. mieszkańców. Niestety, wiąże się to z nawet kilkugodzinnym oczekiwaniem w urzędzie po pobraniu numerka. Aby tego uniknąć, można z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować wizytę dla siebie i swojej rodziny przez stronę Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle większość godzin i terminów jest już oblężona, dlatego najlepiej dokonać tego na długo przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Piotrkowie Trybunalskim?

Odbiór paszportu w Piotrkowie Trybunalskim możliwy jest już w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli po upływie miesiąca wciąż oczekuje się na wydanie dokumentu, należy niezwłocznie skontaktować się z biurem paszportowym w celu wyjaśnienia sytuacji.

Jeśli planowany wyjazd ma się odbyć w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, warto zdecydować się na paszport tymczasowy, który jest wydawany znacznie szybciej. Zwykle można go odebrać już po kilku dniach od daty złożenia wniosku (poza sezonem turystycznym nawet po 48 godzinach).

Koszt wyrobienia paszportu w Piotrkowie Trybunalskim

Paszport, niezależnie od regionu, kosztuje tyle samo. Standardowa opłata osoby dorosłej wynosi 140 złotych. Ponadto wszystkie osoby, które z własnej winy zniszczyły lub zgubiły dokument, za ponowne złożenie wniosku zapłacą trzykrotność cny podstawowej, czyli aż 420 złotych.

Ulga 50% dotyczy m.in.:

  • studentów,
  • uczniów,
  • rencistów,
  • emerytów,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby utrzymywane przez rencistów, emeryta lub osobę z niepełnosprawnościami.

Ulga 75% obejmuje natomiast:

  • studentów i uczniów do 26 roku życia, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolska Kartą Dużej Rodziny),
  • osoby z niepełnosprawnościami, jeśli wychowują się w rodzinie wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

Zniesiona opłata, czyli 100% ulgi, dotyczy:

  • seniorów po ukończeniu 70 roku życia,
  • osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej albo w zakładach opiekuńczych, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • obywateli otrzymujących zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • ubiegających się o ponowne wydanie paszportu z powodu wady technicznej wcześniej uzyskanego dokumentu.

Zdjęcia paszportowe w Piotrkowie Trybunalskim

Podobnie jak formularze wykorzystywane w opisywanej sprawie, zdjęcia do paszportu objęte są niezwykle istotnymi wytycznymi. Fotografia musi przede wszystkim:

  • mieć wymiary 35 × 45 mm,
  • mieć jasne, białe, jednolite tło,
  • być wykonana w kolorze.

Osoba na zdjęciu powinna natomiast:

  • zdjąć nakrycie głowy, jeśli nie ma ono charakteru religijnego lub kulturowego,
  • zdjąć okulary przeciwsłoneczne, chyba że istnieją wskazania lekarza do ich noszenia,
  • wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli zmieniają one kolor tęczówki lub kształt oczu,
  • skierować twarz i spojrzenie bezpośrednio do obiektywu, aby fotograf mógł bez problemu ująć linię żuchwy oraz kości policzkowych,
  • przybrać neutralny wyraz twarzy bez uśmiechu,
  • odsłonić brwi, aby były wyraźnie widoczne (nie musi pokazywać uszu na zdjęciu),
  • w taki sposób ułożyć fryzurę, aby nie wychodziła ona poza kadr ani nie utrudniała rozpoznania w przypadku kontroli paszportu na lotnisku lub za granicą.

Gdyby nie ww. wytyczne, niemal niemożliwe byłoby określenie lub potwierdzenie tożsamości Polaka za granicą. Są one zatem niezwykle ważne, o czym należy pamiętać w trakcie składania zgłoszenia. Celowe zatajenie lub zmienienie danych osobowych może natomiast grozić karą pozbawienia wolności.

O Autorze

Ocena: 3.9/5 (Głosów: 20)
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Fachowa i szybka obsługa. Polecam