Wyrobienie paszportu online – jak złożyć wniosek?
Redakcja
6 czerwca 2022W marcu tego roku weszła w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych. Umożliwia ona złożenie wniosku o wydanie dokumentu drogą elektroniczną. Aby złożyć wniosek o wyrobienie paszportu online, trzeba zalogować się w elektronicznym Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Niestety, zmianie nie uległy zasady dotyczące odbioru dokumentu – w dalszym ciągu będzie to możliwe wyłącznie osobiście, w wyznaczonym punkcie paszportowym. Sprawdź, jak wyglądają nowe procedury oraz co jeszcze się zmieniło.
Od kiedy można składać wniosek o paszport online?
Do tej pory składanie wniosków o wydanie paszportu online nie było możliwe. Od 27 marca 2022 roku obowiązuje jednak nowa ustawa o dokumentach paszportowych, która umożliwia złożenie takiego wniosku drogą elektroniczną.
Jak złożyć wniosek o paszport online?
W art. 31. 1. ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych czytamy, że:
„Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, przy użyciu formularza utrwalonego w postaci elektronicznej wypełnianego przez organ paszportowy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu”.
Zmiany w związku z wyrabianiem paszportów online
- Rodzice mają możliwość wyrażenia zgody na paszport dla dziecka drogą elektroniczną.
- Od 30 września 2022 r. rodzice będą mogli również złożyć wniosek online o wydanie paszportu dla osoby małoletniej poniżej dwunastego roku życia.
Na gov.pl czytamy natomiast, że dzięki wdrożeniu nowego systemu nie tylko wnioskowanie o paszport będzie łatwiejsze – zaletą ma być także kilka ułatwień i dodatkowych usług dla posiadacza dokumentu. Co się zmienia?
- Wniosek online jest generowany przez urzędnika w specjalnym systemie. Wnioskodawca musi podpisać dokument na urządzeniu do pobierania podpisu.
- Dodatkowe usługi dla obywatela: możliwość sprawdzenia terminu ważności paszportu, otrzymywanie powiadomień o zbliżającym się terminie unieważnienia, czy możliwość sprawdzenia danych przetwarzanych w rejestrze.
- Ułatwienia dotyczą także procedury zgłoszenia utraty paszportu – dzięki nowej ustawie będzie można dokonać takiego zawiadomienia przez e-puap albo e-usługę Dokonanie takiego zlecenia automatycznie unieważni dotychczasowy dokument paszportowy.
Jakie dokumenty będą potrzebne do złożenia wniosku o wydanie paszportu online?
- Zdjęcie – wykonane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdjęcia paszportowego (rozmiar, kolor, ustawienie). Fotografia powinna być przede wszystkim aktualna (musi być wykonana najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku).
- Dowód opłaty za paszport – np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
- Potwierdzenie prawa do ulgi – czyli obowiązujący w danym momencie dokument, który może być uznany za podstawę do zmniejszenia lub lub umorzenia opłaty (np. legitymacja szkolna lub studencka, legitymacje emerycka, potwierdzenie statusu kombatanta).
- Obecny paszport lub (w przypadku jego braku) ważny dowód osobisty.
- Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – tylko w przypadku osób, które zmieniły nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa
Ile czeka się na paszport złożony online?
Złożenie wniosku o wydanie paszportu online nie wpływa na termin odbioru dokumentu. W przypadku tradycyjnego dokumentu biometrycznego będzie to więc możliwe najczęściej po około 30 dniach. W okresach wzmożonego zainteresowania paszportami (np. sezon wakacyjny) czas ten może się wydłużyć. Zdarza się jednak, że dokument jest gotowy do odbioru wcześniej.
Alternatywą dla paszportu biometrycznego jest paszport tymczasowy, który jest ważny tylko przez 12 miesięcy (wydawany w konkretnych sytuacjach), ale na jego wyrobienie czeka się znacznie krócej (można go uzyskać nawet w ciągu 2-3 dni).
Podsumowanie
- Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, przy użyciu formularza utrwalonego w postaci elektronicznej wypełnianego przez organ paszportowy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu.
- Rodzice mają możliwość wyrażenia zgody na paszport dla dziecka drogą elektroniczną.
- Wnioskodawca musi podpisać dokument na urządzeniu do pobierania podpisu.
- Złożenie wniosku o wydanie paszportu online nie wpływa na termin odbioru dokumentu. W przypadku tradycyjnego dokumentu biometrycznego będzie to więc możliwe najczęściej po około 30 dniach.