Biuro paszportowe Pszczyna
Data aktualizacji: 21 czerwca 2022Biuro paszportowe Pszczyna
Terenowy Punkt Paszportowy w Pszczynie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach
3 Maja 10,
43-200 Pszczyna
- Gdzie wyrobić paszport w Pszczynie?
- Wniosek o paszport w Pszczynie – gdzie znaleźć?
- Jakie dokumenty dołączyć do wniosku do paszport o paszport w Pszczynie?
- Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione
- Kolejki do biura paszportowego w Pszczynie
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Pszczynie?
- Koszt wyrobienia paszportu w Pszczynie
- Zdjęcia paszportowe w Pszczynie
Gdzie wyrobić paszport w Pszczynie?
Aby wyrobić paszport nie trzeba iść do urzędu przypisanego do naszego miejsca zameldowania czy zamieszkania. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, że odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy wyłącznie w tym samem urzędzie.
Terenowy Punkt Paszportowy w Pszczynie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zlokalizowany jest przy ul. 3 Maja 10.
Wniosek o paszport w Pszczynie – gdzie znaleźć?
Wniosek można znaleźć bezpośrednio w oddziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego. Tam też znajduje się wzór, zgodnie z którym wniosek powinien zostać wypełniony.
Jakie dokumenty dołączyć do wniosku do paszport o paszport w Pszczynie?
- Jedno kolorowe zdjęcie
- Dowód opłaty za paszport
- Dokument potwierdzający prawo do ulgi albo całkowitego zwolnienia z opłaty
- Ważny dowód osobisty – w przypadku braku dotychczasowego paszportu
- Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą
Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione
- Osoby małoletnie – wniosek musi zostać złożony przez rodzica lub opiekuna prawnego. Przy składaniu wniosku powinni pojawić się obojga rodzice. Paszport nie może zostać wydany, jeśli któryś z rodziców nie wyraża na to zgody.
- Osoby ubezwłasnowolnione – wniosek w ich imieniu złożyć może opiekun prawny, ale czym osoba ubezwłasnowolniona musi być przy tym obecna.
Kolejki do biura paszportowego w Pszczynie
Obowiązuje system wcześniejszej rejestracji. Na jednej wizycie w oddziale paszportowym jedna osoba może złożyć maksymalnie dwa wnioski.
Pamiętaj! Wizytę należy potwierdzić – w przeciwnym razie zostanie ona odwołana.
Jak czytamy na stronie powiatu pszczyńskiego:
„Do stanowiska należy zgłosić się z biletem (pobranym z biletomatu nie wcześniej, niż 15 minut przed wyznaczoną godziną), prawidłowo wypełnionym wnioskiem oraz wymaganymi załącznikami. W przypadku braku wniosku sprawy nie będą mogły być załatwiane”.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Pszczynie?
Czas oczekiwania na paszport w Pszczynie zależy od konkretnego rodzaju dokumentu.
- Tradycyjny paszport biometryczny: Czas oczekiwania na dokument zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
- Paszport tymczasowy: W przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia. Czas oczekiwania na taki dokument to około 2-3 dni.
Koszt wyrobienia paszportu w Pszczynie
STANDARDOWY DOKUMENT:
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat: 140 złotych,
- Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia): 30 złotych
Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia: 15 złotych,
- Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia: 35 złotych,
- Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców: 70 złotych.
Kto zapłaci mniej? Mniej – bo zaledwie 30 PLN zapłacą za wydanie dokumentu osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy.
Kto zapłaci najwięcej? Z największymi kosztami uzyskania nowego paszportu muszą liczyć się osoby, których dotychczasowy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu z winy posiadacza. W takim przypadku trzeba bowiem zapłacić za paszport 200% ceny podstawowej, czyli aż 420 PLN.
Zdjęcia paszportowe w Pszczynie
Zdjęcie do paszportu w Pszczynie musi być przede wszystkim wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Fotografia musi być aktualna, co oznacza, że nie może zostać wykonana później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie.
Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, 70-80 jej procent powinna zajmować twarz, która jest dobrze oświetlona i niezasłonięta. Jej wyraz musi być naturalny, oczy powinny pozostać otwarte, tak, by źrenice były widoczne, usta muszą być zamknięte, wzrok skierowany w stronę aparatu.
Tło fotografii paszportowej musi być białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób. Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy i okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)
Warto zwrócić uwagę również na biżuterię i zarost. Zarówno jedno jak i drugie są dopuszczalne, ale nie mogą utrudniać identyfikacji fotografowanej osoby.