Biuro paszportowe Ełk

Data aktualizacji: 21 lipca 2022
Strona główna » Warmińsko-Mazurskie » Biuro paszportowe Ełk
herb Ełk

Biuro paszportowe Ełk

adres

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Delegatura w Ełku

Adama Mickiewicza 15,

19-305 Ełk

telefon
telefon 87 610 99 27
województwo
warmińsko-mazurskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 09:00–17:00
wtorek: 07:40–15:00
środa: 07:40–15:00
czwartek: 07:40–15:00
piątek: 07:40–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Obecnie paszport wydawany jest przez wojewodę, do którego dostarczony został wniosek. W przypadku składania zgłoszenia poza granicami Polski, trzeba udać się do odpowiedniego konsulatu. Jeżeli paszport wyrabia się na terenie RP, nie ma znaczenia miejsca zamieszkania ubiegającego się, co oznacza, że osoba może odwiedzić dowolne biuro.

Gdzie wyrobić paszport w Ełku?

Mieszkańcy Ełku mogą za odpowiednią opłatą złożyć wniosek o wydanie paszportu zwykłego lub tymczasowego. Biuro, w którym da się to zrobić, znajduje się na ulicy Mickiewicza 15 i działa w godz. 9-17 lub 7:40-15. Ile kosztuje paszport w 2022 r.? Gdzie można znaleźć formularz do wypełnienia? Podpowiadamy.

Wniosek o paszport w Ełku – gdzie znaleźć?

Wniosek o wydanie paszportu zainteresowani mogą znaleźć niemal w każdym punkcie paszportowym na terenie Rzeczpospolitej. Za sam formularz nie trzeba płacić, jednak aby móc go złożyć, należy uiścić wymaganą opłatę. Warto pamiętać jednak, iż 27 marca w życie weszły nowe zasady mówiące o braku konieczności drukowania i wypełniania wniosku w formie papierowej. W większości punktów wystarczy podejść do okienka, aby urzędnik samodzielnie wpisał do bazy najważniejsze dane ubiegającej się osoby.

Do biura z formularzem może zgłosić się każdy obywatel samodzielnie. Sprawa wygląda inaczej, jeśli paszport ma zostać wydany na osobę ubezwłasnowolnioną lub nieletnią. W takiej sytuacji musi ona podejść do okienka razem z opiekunem prawnym lub rodzicem. Wraz z dzieckiem do urzędu powinni zgłosić się zarówno matka, jak i ojciec. Jeśli nie jest to możliwe, jedna z osób musi wziąć ze sobą zgodę drugiego członka rodziny, udokumentowaną na papierze.

Kolejki do biura paszportowego w Ełku

Ełk stanowi duże miasto, liczące ponad 60 tys. mieszkańców. Oznacza to, iż kolejki przed sezonem wakacyjnym i feriami mogą się bardzo wydłużać. W związku z takim stanem rzeczy oczekiwanie w punkcie paszportowym niejednokrotnie przeciąga się nawet o kilka godzin. Aby tego uniknąć, dobrze jest wcześniej zarezerwować wizytę przez stronę biura lub telefonicznie.

Ponadto należy pamiętać, że choć zniesione zostały surowe restrykcje związane z Covid-19, to wciąż warto zachowywać wszelkie środki ostrożności. Ubiegający się o wydanie paszportu powinni zatem mieć ze sobą maseczkę ochronną. Dodatkowo urzędy, jak i punkty paszportowe wyposażone są w dozowniki żelu antybakteryjnego, z których można skorzystać przed wejściem lub wyjściem z budynku.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Ełku?

Odbiór paszportu następuje zwykle w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Zdarza się jednak, iż sprawa przedłuża się wskutek wysokiej liczby osób oczekujących na wydanie dokumentu. Aby upewnić się, czy paszport jest już gotowy, warto wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji lub zadzwonić do wybranego punktu i podać numer sprawy.

Paszport tymczasowy zwykle wydawany jest znacznie szybciej niż zwykły. Jeśli nie ma problemów z potwierdzeniem tożsamości, wystarczą dwa dni robocze na przygotowanie dokumentu do odbioru. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji, dlatego warto sprawdzać postęp prac w dostępnym serwisie. 

Koszt wyrobienia paszportu w Ełku

Koszt wyrobienia paszportu wynosi 140 zł. Taka kwota obowiązuje jednak osoby niemające prawa do zniżek. Studenci, uczniowie, emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnością mogą spodziewać się ulgi w wysokości 50%. Studenci oraz uczniowie poniżej 26 roku życia, należący do rodziny wielodzietnej (z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny), a także dzieci z niepełnosprawnością pochodzące z rodziny wielodzietnej skorzystają z aż 75% rabatu. Na całkowite zwolnienie z jakichkolwiek opłat zasługują seniorzy po ukończeniu 70 roku życia, jak i osoby starsze przebywające w Domach Pomocy Społecznej, które zmuszone są wyjechać za granicę na leczenie lub operację.

Istnieją sytuację, w których kwota do zapłaty wynosi 200% ceny podstawowej. Dzieje się tak w wyniku zagubienia paszportu lub zniszczenia go z winy właściciela.

Zdjęcia paszportowe w Ełku

Mieszkańcy Ełku muszą przygotować się również na wymagania dotyczące zdjęcia do paszportu. Konieczne są bowiem takie elementy jak:

 • odpowiednie ustawienie twarzy — twarzą do obiektywu,
 • widoczne brwi (nie uszy),
 • naturalny kolor oczu,
 • brak widocznego uśmiechu, spokojny, codzienny wyraz twarzy,
 • fotografia aktualna, ostra i kolorowa o wymiarach 35 × 45 mm,
 • brak części ubioru lub biżuterii utrudniającej rozpoznanie osoby,
 • fryzura mieszcząca się w kadrze,
 • brak nakrycia głowy,
 • jednolite, jasne tło,
 • odpowiedni kontrast,
 • strój bez znaczenia, jeśli nie wpływa na rozpoznanie tożsamości.

Wszystkie te informacje są niezbędne w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu. Bez wiedzy na temat konieczności uiszczenia opłat czy wypełnienia wniosku dokument nie zostanie wydany lub jego odbiór odwlecze się w czasie. Warto o tym pamiętać, aby móc ze spokojem i w terminie udać się na zasłużone ferie lub wakacje poza granicami Europy oraz strefy Schengen.

O Autorze

Ocena: 3.8/5 (Głosów: 10)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments