Biuro paszportowe Elbląg

Data aktualizacji: 21 lipca 2022
Strona główna » Warmińsko-Mazurskie » Biuro paszportowe Elbląg
herb Elbląg

Biuro paszportowe Elbląg

adres

Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Delegatura. Biuro paszportowe

Wojska Polskiego 1/3,

82-300 Elbląg

 

telefon
telefon 55 23 74 522
województwo
warmińsko-mazurskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 09:00–17:00
wtorek: 07:40–15:00
środa: 07:40–15:00
czwartek: 07:40–15:00
piątek: 07:40–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Chcesz bezproblemowo podróżować poza Europą, mieszkając w Elblągu? Wyrób własny paszport na terenie swojego miasta. Biuro paszportowe znajduje się na ulicy Wojska Polskiego 1/3 i otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 7:40-15.

Gdzie wyrobić paszport w Elblągu?

Aktualne przepisy regulują, że paszport wydawany jest przez wojewodę, do którego trafia złożony przez ubiegającego się wniosek. Warto wiedzieć, że żadnego znaczenia nie ma miejsce zamieszkania czy zameldowania osoby. To oznacza, że mieszkańcy Elbląga w przypadku długich kolejek lub braku wolnych terminów wizyt mogą udać się z formularzem również do urzędów w pobliskich miejscowościach.

Wniosek o paszport w Elblągu – gdzie znaleźć?

Wniosek paszportowy można znaleźć w Terenowym Punkcie Paszportowym w Elblągu. Niestety, choć takie rozwiązanie wiele by ułatwiało, nie da się złożyć go przez internet. Każdy obywatel chcący wyjechać poza strefę Schengen musi osobiście zgłosić się do biura w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

Każda osoba niepełnoletnia lub ubezwłasnowolniona powinna przyjść na miejsce w towarzystwie opiekuna prawnego. W przypadku dziecka będzie to rodzic, jednak należy pamiętać, że do punktu obowiązkowo trzeba stawić się zarówno z matką, jak i ojcem. Jeśli nie jest to możliwe, rodzic nieobecny musi przekazać zgodę udokumentowaną na papierze obecnemu opiekunowi.

WAŻNE❗ Każda osoba składająca wniosek powinna też wziąć ze sobą zdjęcie paszportowe oraz kwotę w odpowiedniej, odgórnie określonej wysokości.

Kolejki do biura paszportowego w Elblągu

Miasto Elbląg ma ponad 120 tys. mieszkańców, co przekłada się na bardzo długie kolejki przed rozpoczęcie sezonu letniego i zimowego. Zdarza się, że zainteresowani zmuszeni są do ponownej wizyty następnego dnia, ponieważ nie zdążają złożyć wniosku przed zamknięciem punktu. Tego etapu przygotowań do podróży nie warto zostawiać na ostatnią chwilę z uwagi na brak możliwości rezerwacji wizyt przez internet.

W sezonie zimowym trzeba też szczególnie uważać na ryzyko zarażenia się grypą. Choć restrykcje związane z Covid-19 zostały zniesione, wciąż zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Warto zatem wziąć ze sobą maseczkę ochronną oraz żel antybakteryjny.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Elblągu?

Odbiór paszportu to nie lada wyzwanie dla wielu osób. W Elblągu terminy zależne są przede wszystkim od liczby oczekujących i zainteresowanych. Zwykle jednak dokument jest gotowy najpóźniej po upływie miesiąca od dnia złożenia wniosku. W niektórych przypadkach okres ten może się skrócić nawet do 2 tygodni, jednak dzieje się tak zwykle poza sezonem turystycznym. Paszport tymczasowy najczęściej odbiera się już po dwóch dniach od wizyty w punkcie paszportowym. Jeśli jednak istnieje wątpliwość co do tożsamości ubiegającego się, proces ten trwa znacznie dłużej.

Koszt wyrobienia paszportu w Elblągu

Jak już zostało wspomniane, wraz ze zdjęciem i uzupełnionym wnioskiem (jeśli zostało to zrobione wcześniej) należy wziąć odliczoną kwotę na paszport. W przypadku osób, którym nie przysługują żadne ulgi, wynosi ona 140 złotych. Między innymi uczniowie, studenci, renciści, emeryci, osoby z niepełnosprawnością, utrzymywani przez małżonka będącego emerytem lub rencistą otrzymują 50% ulgi, co oznacza, że płacą jedynie 70 złotych.

75% zniżki przysługuje:

  • osobom poniżej 26 lat, uczącym się (np. studentom), będącym dzieckiem z rodziny wielodzietnej (jeśli legitymuje się ona ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny),
  • dzieciom z niepełnosprawnościami, pochodzącym z rodzin wielodzietnych (jeśli legitymują się one ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny).

100% zniżki obowiązuje:

  • osoby, które ukończyły 70 rok życia,
  • osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, jeśli ich wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją,
  • osoby otrzymujące zasiłek stały z pomocy społecznej, których wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją,
  • osoby mające paszport z wadą techniczną uniemożliwiającą odczytanie danych z mikroprocesora,
  • żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa (nie dotyczy to żołnierzy zawodowych).

Zdjęcia paszportowe w Elblągu

Zdjęcia paszportowe, niezależnie od miejsca, muszą spełniać te same wytyczne. Przede wszystkim:

  • powinny być wyraźne, ostre i nieprześwietlone,
  • aktualne,
  • o odpowiednich wymiarach (35 × 45 mm),

Ponadto twarz na zdjęciu:

  • musi zajmować 70-80% fotografii,
  • powinna być zwrócona do obiektywu,
  • nie może być zasłonięta biżuterią, fryzurą czy okularami przeciwsłonecznymi,
  • musi ukazywać aktualny wizerunek danej osoby

Co ważne — uszy nie muszą być odsłonięte. Wystarczy, że na zdjęciu będą widoczne brwi osoby.

Jak zatem widać, w przypadku wyrabiania paszportu istotnych jest wiele czynników, o których łatwo można zapomnieć w trakcie przygotowań do podróży. Przed udaniem się do biura dobrze jest zapoznać się z wytycznymi, aby nie zapomnieć o zdjęciu, prawidłowym wypełnieniu wniosku czy rozpoczęciu dopełniania formalności z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

O Autorze

Ocena: 2.4/5 (Głosów: 10)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments