Biuro paszportowe Bartoszyce

Data aktualizacji: 20 lipca 2022
Strona główna » Warmińsko-Mazurskie » Biuro paszportowe Bartoszyce
herbBartoszyce

Biuro paszportowe Bartoszyce

adres

Starostwo Powiatowe w Bartoszycach

Stefana Grota-Roweckiego 1,

11-200 Bartoszyce

telefon
telefon 89 762 17 20
województwo
dolnośląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 11:00 – 16:45
wtorek: 8:00 – 13:45
środa: 8:00 – 13:45
czwartek: 8:00 – 13:45
piątek: 8:00 – 13:45
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Jeśli jesteś mieszkańcem Bartoszyc i jednocześnie obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej, wniosek o paszport możesz złożyć na terenie kraju w dowolnym punkcie paszportowym. Nie ma znaczenia Twoje faktyczne miejsce zamieszkania czy zameldowania — powinieneś jedynie wziąć ze sobą odpowiednie dokumenty oraz prawidłowo wykonane zdjęcie.

Gdzie wyrobić paszport w Bartoszycach?

Mieszkańcy Bartoszyc, mimo braku ograniczeń terenowych, najczęściej wniosek o wydanie paszportu składają w najbliższym biurze zlokalizowanym na ulicy Grota-Roweckiego 1. Dokument ten zostaje wydany przez wojewodę, do którego trafi formularz ubiegającego się. Choć cały proces może wydawać się skomplikowany, wystarczy zastosować się do najważniejszych, określonych ustawowo zasad, aby przebrnąć przez niego bez większych problemów.

Wniosek o paszport w Bartoszycach – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport da się znaleźć w każdym dostępnym punkcie paszportowym. Nie warto jednak pobierać formularza z internetu, ponieważ nie wszystkie warianty są aktualne i akceptowane.

Wraz z dniem 27 marca 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, zacznie ułatwiające wypełnienie tego istotnego dokumentu. Dawniej konieczne było znalezienie wniosku, wydrukowanie go oraz uzupełnienie samodzielnie w formie papierowej. Obecnie wystarczy udać się do biura, zaczekać na swoją kolej, a następnie przekazać urzędnikowi swoje dane, które ten ma wpisać do specjalnego rejestru. Niestety, mieszkańcy Bartoszyc nie mogą jeszcze skorzystać z tej możliwości. Muszą zatem mieć przy sobie wypełniony wniosek lub uzupełnić dane na miejscu.

Każda osoba pełnoletnia, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, ma prawo zgłosić się sama, jednak osoby nieletnie i ubezwłasnowolnione muszą stawić się na miejsce z opiekunem. W przypadku dzieci do urzędu powinna przyjść zarówno matka, jak i ojciec, jeśli jednak nie jest to możliwe, nieobecny rodzic musi wyrazić pisemną zgodę na wydanie paszportu.

Kolejki do biura paszportowego w Bartoszycach

Kolejki do biura w dużej mierze zależne są od liczby mieszkańców danego miasta. W przypadku Bartoszyc, choć nie są one dużą miejscowością, oczekiwanie znacznie się wydłuża przed wakacjami i feriami, gdy wiele osób decyduje się na wylot na wakacje poza strefę Schengen. Aby jednak nie natknąć się na tłumy, warto zarezerwować wizytę przez internet z 10-dniowym wyprzedzeniem lub podczas rozmowy telefonicznej (nr kontaktowy: 89 761 00 12).

Ile się czeka na odbiór paszportu w Bartoszycach?

Czas oczekiwania na paszport zależy przede wszystkim od rodzaju dokumentu, o jaki ubiega się dana osoba. W większości przypadków termin ustalany jest na najpóźniej 30 dni roboczych do przodu. Warto wiedzieć jednak, że może on ulec zmianie, m.in. wskutek wydłużonego czasu oczekiwania w sezonie letnim czy zimowym lub niewielkiej liczy osób chętnych poza okresem wakacyjnym.

Najszybciej będą mogły zgłosić się po odbiór osoby, które decydują się na paszport tymczasowy. Wydawany jest on na maksymalnie 12 miesięcy, natomiast gotowy może być już po dwóch dniach roboczych.

Koszt wyrobienia paszportu w Bartoszycach

Koszty paszportu różnią się w zależności od przysługujących ulg. Podstawowa kwota wynosi 14 zł i to od niej odejmowane się wyliczone procentowo zniżki. Wyróżnia się m.in.:

  • ulgę 50%, którą otrzymują uczniowie i studenci, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnością lub na utrzymaniu małżonka będącego emerytem, rencistą bądź osobą z niepełnosprawnością; przebywający w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym; obywatele, którzy otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej; kombatanci lub ofiary represji wojennych oraz okresu powojennego; rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny,
  • ulgę 75%, którą otrzymują uczące się osoby poniżej 26 roku życia (na przykład studenci), będące dziećmi z rodzin wielodzietnych (posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny), jak i dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
  • ulgę 100%, którą otrzymują osoby po 7 roku życia lub przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, gdy wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją; wszyscy obywatele otrzymujący zasiłek stały z pomocy społecznej, jeżeli wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją; ubiegający się, których paszport ma wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora, a także żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa (nie dotyczy to żołnierzy zawodowych).

Zdjęcia paszportowe w Bartoszycach

Zdjęcia paszportowe muszą być aktualne, ostre i kolorowe, a osoba na fotografii powinna mieć twarz skierowaną do obiektywu. W przeciwieństwie do brwi uszy mogą pozostać zasłonięte. Ponadto nie trzeba zdejmować biżuterii (poza okularami przeciwsłonecznymi) oraz — co ważne — nie istnieją też wytyczne co do ubioru.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments