Strona główna » Poradnik » Kolory paszportów – co oznaczają?

Kolory paszportów – co oznaczają?

Redakcja
17 maja 2024
dwa paszporty w różnych kolorach - zielony i niebieski

Okładka polskich paszportów do 2001 roku była niebieska, jednak wraz z przystąpieniem naszego kraju do UE zmieniono jej kolor na czerwony, obowiązujący w pozostałych państwach Wspólnoty. Jak wyglądają te dokumenty w innych częściach globu? Czy spotyka się paszporty w innych kolorach niż czerwony i niebieski? Sprawdź!

Jakie są rodzaje paszportów?

W Polsce, oprócz zwykłego paszportu, funkcjonują jeszcze trzy rodzaje dokumentów. Istnieje możliwość uzyskania tak zwanego paszportu tymczasowego, paszportu dyplomatycznego oraz paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Okresy obowiązywania poszczególnych typów paszportów obrazuje tabela.

Rodzaje paszportów w Polsce a czas ich obowiązywania

Rodzaj dokumentuCzas obowiązywania
Paszport osoba poniżej 13. roku życia5 lat od daty wydania
Paszport osoba powyżej 13. roku życia10 lat od daty wydania
Paszport tymczasowyPaszport tymczasowy
Paszport dyplomatycznymaksymalnie 10 lat od daty wydania
Paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznychmaksymalnie 10 lat od daty wydania

Paszport

Ma formę niewielkie książeczki. Potwierdza informacje na temat konkretnej osoby i uprawnia ją do przekraczania granic państwowych oraz przebywania za granicą. Zawiera dane biometryczne, wizerunek i odciski palców. Dla pełnoletnich obywateli jest wydawany na wniosek złożony osobiście w jednym z urzędów. O dokument dla dziecka ubiegają się rodzice osobiście lub przez internet.

Paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy to dokument wyglądem przypominający zwykły paszport. Od pełnoprawnego dokumentu różni się tym, że nie zawiera odcisków palców. Możliwość jego wyrobienia przysługuje osobom:

  • przebywającym poza granicami RP, które czekają na odbiór standardowego paszportu;
  • od których nie można chwilowo pobrać odcisków palców;
  • mogącym udowodnić konieczność wyjazdu w związku z nagłą chorobą swoją lub kogoś bliskiego, pogrzebem członka rodziny, działalnością zawodową lub nauką.

Podczas gdy na paszport biometryczny czeka się około 30 dni, dokument tymczasowy da się otrzymać znacznie szybciej. W zależności od aktualnego obłożenia masz szansę na uzyskanie paszportu nawet w kilka dni.

Paszporty dyplomatyczny

Paszport dyplomatyczny może zostać przyznany osobie, która ma paszport, paszport tymczasowy lub paszport służbowy. Przysługuje funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa w związku z wykonywaniem czynności zawodowych poza granicami Polski oraz najważniejszym osobistościom w kraju. Prawo do skorzystania z niego mają między innymi prezydent, marszałek i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, prezes i wiceprezesi Rady Ministrów oraz posłowie i senatorowie.

Paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest zarezerwowany dla członków służby zagranicznej, którzy nie mają stopnia dyplomatycznego. Przysługuje też innym osobom mającym realizować zadania służbowe poza granicami RP.

Jakie są możliwe kolory paszportów?

Okładki paszportów na całym świecie występują w rozmaitych odcieniach czerwonego, niebieskiego, zielonego i czarnego. Co do zasady nie istnieje żadna regulacja, która ujednolicałaby zasady dotyczące wyglądu tego dokumentu uprawniającego do przekraczania granic państwowych. Niezmienny pozostaje jednak sposób wykonania oraz format niewielkiej książeczki.

Wpływ na kolor paszportu obowiązujący w danym kraju mają rozmaite czynniki geopolityczne i religijne. Niektóre odcienie są zarezerwowane dla państw o określonym statusie, a inne dla krajów położonych w konkretnej części globu.

Czerwone paszporty

Mówiąc o paszportach w kolorze czerwonym, warto wprowadzić podział na dokumenty z okładką w kolorze dość intensywnej czerwieni oraz dokumenty w odcieniu ciemnoczerwonym, niemal bordowym. Te pierwsze mają zastosowanie w przypadku obywateli Norwegii, Rosji, Chin, Mjanmy i Filipin. Nieco ciemniejsze paszporty są typowe dla obywateli państw należących do Unii Europejskiej, a także krajów kandydujących do UE — Albanii, Macedonii czy Turcji. Wyjątek stanowi jedynie Chorwacja, która mimo przynależności do Wspólnoty pozostała przy dokumencie z niebieską okładką.

Czerwone paszporty to także domena organizacji Andyjski Wspólny Rynek (hiszp. Comunidad Andina de Naciones) i należących do niej Boliwii, Peru, Kolumbii, Ekwadoru, Chile.

Warto wiedzieć! Andyjski Wspólny Rynek to organizacja gospodarcza określana również jako Wspólnota Andyjska. Powstała w 1969 roku z myślą o przyspieszeniu rozwoju gospodarczego w regionie. Należą do niej członkowie pełni (Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Peru), członkowie stowarzyszeni (Argentyna, Brazylia, Chile, Paragwaj, Urugwaj) i obserwatorzy (Meksyk, Panama).

Niebieskie paszporty

Niebieskie paszporty, podobnie jak te czerwone, są bardzo popularne i występują w wielu krajach na świecie. Posługują się nimi wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych i Australii, a także mieszkańcy państw należących do organizacji Mercosur (hiszp. Mercado Común del Sur – Wspólny Rynek Południa). Zrzesza ona między innymi Argentynę, Brazylię, Paragwaj czy Urugwaj. Jedynie Wenezuela, mimo przynależności do tej organizacji w latach 1973-2006, pozostała przy czerwonym paszporcie.

Niebieskimi paszportami posługują się również obywatele państw zrzeszonych w organizacji CARICOM (ang. The Caribbean Community and Common Market), czyli tak zwanej Wspólnoty Karaibskiej, do której przynależą między innymi Barbados, Gujana, Jamajka, Trynidad i Tobago, Antigua i Barbuda, Belize, Dominika, Grenada, Saint Lucia, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny.

Warto wiedzieć! Mercosur to międzynarodowa organizacja gospodarcza istniejąca od początku lat 90. XX wieku. Zrzesza państwa, które korzystają ze strefy wolnego handlu i uczestniczą w unii celnej. Do pełnoprawnych członków należą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i zawieszona od 2016 roku Wenezuela. Do państw stowarzyszonych, jednak niemających wszystkich przywilejów, zaliczają się Chile, Boliwia, Peru, Ekwador i Kolumbia a do obserwatorów — Meksyk i Nowa Zelandia.

Zielone paszporty

Zielone paszporty są typowe dla państw muzułmańskich, między innymi dla Arabii Saudyjskiej, Maroka czy Pakistanu. Przyjmuje się, że ma to związek z symboliką zieleni, której muzułmanie przypisują szczególne znaczenie. Właśnie ten kolor został wykorzystany w Koranie do zobrazowania raju. Uznaje się go również za ulubiony kolor Mahometa.

Kolorem zielonym oznaczają swoje paszporty również kraje zrzeszone w ramach Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (fr. Comunidade Económica dos Estados da África Ocidental). Do tej organizacji należy aż 15 państw, to między innymi Benin, Gambia, Ghana, Gwinea, Liberia, Nigeria, Senegal, Togo czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Ponadto z zielonych paszportów korzystają obywatele Meksyku i Wietnamu.

A to ciekawe! Upodobanie wyznawców islamu do zieleni ma też swoje odzwierciedlenie we flagach państw muzułmańskich, na których kolor ten pojawia się bardzo często. Występuje między innymi w barwach narodowych Arabii Saudyjskiej, Pakistanu, Bangladeszu, Maroka, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Kuwejtu, Mauretanii czy Algierii.

Czarne paszporty

Czarne paszporty występują w nielicznych krajach. Są prawdopodobnie najmniej popularne spośród wszystkich. Co do zasady, mają je obywatele krajów, w których na symbolach narodowych również występują czarne akcenty. Takimi ciemnymi dokumentami posługują się między innymi mieszkańcy Nowej Zelandii, Indii, Botswany czy Zambii.

A to ciekawe! Według danych opublikowanych przez firmę Henley Passport Index na rok 2024 właściciele polskiego paszportu mogą odwiedzić aż 189 z 227 krajów świata bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę.

Źródła:
● https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-tymczasowy
● https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-usluga-dla-osoby-doroslej

Podsumowanie

● Obecnie w Polsce wyróżnia się 4 rodzaje paszportów: paszporty biometryczne, paszporty tymczasowe, paszporty dyplomatyczne i paszporty służbowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
● Okładki paszportów państw na całym świecie występują w czterech wariantach kolorystycznych.
● Najwięcej jest państw mających paszporty niebieskie i czerwone. Nieco rzadziej spotyka się dokumenty w kolorze zielonym, a najrzadziej — czarne.
● Czerwone paszporty są typowe dla państw należących do Unii Europejskiej. W takim kolorze dokumenty mają również obywatele Rosji czy Chin.
● Niebieskie paszporty przysługują mieszkańcom Stanów Zjednoczonych oraz niektórych krajów Ameryki Południowej, między innymi Argentyny, Brazylii czy Paragwaju.
● Z zielonych paszportów w głównej mierze korzystają obywatele krajów muzułmańskich, na przykład Arabii Saudyjskiej, Maroka czy Pakistanu.
● Czarne paszporty występują w nielicznych krajach, między innymi w Nowej Zelandii, Botswanie czy Zambii

FAQ

Obywatele krajów należących do strefy Schengen nie muszą mieć paszportu, aby podróżować do innych państw wchodzących w skład tego obszaru. Mowa tu między innymi o Polsce, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Danii, Grecji, Islandii, Szwecji, Litwie, Łotwie czy Estonii, a także wielu innych.

Jeśli nie przysługują Ci żadne zniżki, za paszport zapłacisz 140 zł. Na o połowę niższą cenę mogą liczyć między innymi uczniowie i studenci w wieku od 18 do 26 lat, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnością, strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej, żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową oraz ochotnicy pełniący służbę w podmiotach zajmujących się ratownictwem górskim. Zniżka w wysokości 75% przysługuje uczniom i studentom poniżej 25 lat mającym ważną Kartę Dużej Rodziny. Na darmowy paszport mają szansę osoby, które w chwili składania wniosku mają powyżej 70 lat oraz osoby, których paszport ma wady techniczne lub błędy w danych.

Wysokość opłaty za paszport tymczasowy zmienia się w zależności od kraju. W Polsce cena takiego dokumentu to 30 zł

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments