Strona główna » Poradnik » Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem za granicę?

Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem za granicę?

Redakcja
6 marca 2023

Wybierasz się na wymarzony urlop na rajską wyspę? Nie możesz się doczekać tego momentu, gdy położysz się na egzotycznej plaży lub ruszysz w wysokie, azjatyckie góry? Jeśli zamierzasz wyjechać poza granice krajów należących do Unii Europejskiej, sprawdź najpierw czy Twój paszport ma odpowiednio długą datę ważności! Dowiedz się, ile musi być ważny ten dokument, jeśli wyjeżdżasz poza UE.

Aby podróżować po krajach Unii Europejskiej wystarczy Ci tylko ważny dowód osobisty. Dzięki niemu można zweryfikować Twoją tożsamość na lotnisku czy podczas kontroli drogowej. Problem pojawia się, gdy chcesz wyjechać poza kraje UE. Wtedy niezbędny jest paszport, i to z odpowiednią datą ważności.

Ile musi być ważny paszport przed wyjazdem za granicę?

Paszport to podstawowy dokument każdego podróżującego poza granice UE. Jest on niezbędny, np. aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii, Egiptu, Japonii czy Australii. Jednak nie wystarczy go mieć przy sobie i okazać podczas kontroli na lotnisku czy granicy.

Niektóre państwa wymagają, aby paszport miał odpowiednią datę ważności od dnia wjazdu do kraju. Tak jest np.:

 • w Indiach,
 • w Zambii,
 • na Madagaskarze,
 • w Indonezji.

Polacy mogą tam podróżować na podstawie dokumentu, który jest ważny przez minimum pół roku od daty przybycia do tych krajów.

Jak długo paszport powinien być ważny po powrocie do Polski?

Większość państw spoza UE liczy termin ważności paszportu od planowanej daty wyjazdu z ich terenu. Najczęściej spotykany okres wynosi 6 miesięcy. Zatem jeśli chcesz zakończyć podróż po krajach, które znajdują się poza granicami UE, np. 31 maja 2023 roku, Twój dokument powinien być aktualny minimum do 30 listopada 2023 roku.

Na podstawie paszportu, który jest ważny przez pół roku od planowanego dnia zakończenia podróży, można wyjechać np. do:

 • Argentyny,
 • Kenii,
 • Maroko,
 • RPA,
 • Izraela,
 • Tajlandii,
 • Egiptu,

Są również kraje, które wymagają, aby ten dokument tożsamości był ważny tylko 3 miesiące od daty wyjazdu z kraju. Są to np. Tunezja i Nowa Zelandia.

Gdzie nie ma wymogów odnośnie do terminu ważności paszportu?

Niektóre kraje spoza UE nie określiły, jak długo powinien być ważny paszport. Wymagają wyłącznie, aby ten dokument był aktualny przez cały pobyt na ich terenie. Wśród nich można wymienić np.:

 • Wielką Brytanię,
 • Stany Zjednoczone,
 • Kanadę.

Dzięki brakowi dodatkowych wymogów, przed podróżą wystarczy sprawdzić, czy na pewno paszport będzie ważny przez cały wyjazd.

Pamiętaj! Powyższe wytyczne odnoszą się zarówno do dokumentów dorosłych, jak i dzieci.

Czy można podróżować na nieważnym paszporcie?

Wyjazd z Polski z nieważnym dokumentem nie jest możliwy. Jeśli Twój paszport nie jest aktualny, nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu. Podróżujesz samochodem? Podczas próby przekroczenia kraju, w którym jest potrzebny ważny dokument tożsamości, zostaniesz poproszony o powrót do Polski.

Co, jeśli paszport straci ważność podczas pobytu za granicą?

Udało Ci się wyjechać za granicę na podstawie paszportu, jednak podczas pobytu na wakacjach okazało się, że stracił on ważność? Według przepisów prawa każdy obywatel Polski może zostać wpuszczony do kraju na podstawie nieaktualnego dokumentu tożsamości.

Jednak warto pamiętać, że przewoźnik nie musi się na to zgodzić. Zdarza się, że pracownicy linii lotniczych odmawiają wpuszczenia na podkład samolotu osób, które mają nieważny paszport.

Wówczas należy zgłosić się do polskiego konsulatu, aby złożyć wniosek i wyrobić tymczasowy dokument. Do tego będą Ci potrzebne:

 • jedna fotografia w formacie 35×45 mm,
 • dokument z wyjaśnieniem, dlaczego ubiegasz się o wyrobienie paszportu tymczasowego,
 • potwierdzenie uregulowania opłaty konsularnej.

Pamiętaj, że wizytę w konsulacie warto złożyć, nawet jeśli nie masz dodatkowego dokumentu, np. dowodu osobistego. W takiej sytuacji pracownicy tej instytucji rozpoczną procedurę weryfikującą Twoją tożsamość.

Co zrobić, jeśli termin ważności paszportu jest krótszy niż wymagany okres?

Według przepisów prawa o wymianę paszportu przed upływem jego terminu ważności można ubiegać się:

 • w przypadku zmiany nazwiska, np. na skutek zawarcia małżeństwa,
 • po zmianie płci lub wprowadzeniu modyfikacji w wyglądzie, które uniemożliwiają identyfikację;
 • po kradzieży, zgubieniu lub zniszczeniu dokumentu.

Co zatem robić, jeśli planujesz podróż do kraju poza UE, ale Twój paszport ma termin ważności krótszy niż ten wymagany? Możesz unieważnić dokument, np. zgłaszając jego kradzież, i złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu tożsamości.

Pamiętaj, że nic nie płacisz za unieważnienie paszportu. Jedyny koszt, który poniesiesz, to opłata za wyrobienie nowego dokumentu.

Jeśli chcesz wyjechać poza granicę Unii Europejskiej, nie możesz zapomnieć o paszporcie! Zadbaj jednak, żeby miał odpowiednio długą datę ważności. Inaczej możesz mieć problem z przekroczeniem granicy niektórych państw.

Podsumowanie

 1. Większość krajów spoza UE wymaga, aby paszport był ważny przez minimum 6 miesięcy od zaplanowanej daty wyjazdu z państwa. Są to np. Egipt czy Tajlandia.
 2. Według przepisów każdy obywatel Polski może zostać wpuszczony do kraju na podstawie nieaktualnego dokumentu tożsamości.
 3. Podróżowanie na podstawie nieważnego paszportu poza granicami krajów należących do UE nie jest możliwe.

Najczęściej zadawane pytania:

Nie ma jednolitych wytycznych odnośnie do tego, ile musi być ważny paszport przed wyjazdem za granicę. Wiele krajów wprowadza jednak minimalny okres ważności tego dokumentu – najczęściej jest to 6 miesięcy od daty zakończenia podróży.

Wymogi odnośnie do daty ważności paszportu w krajach poza UE można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sekcji „co robimy” i w zakładce „informacje dla podróżujących”. Dobrym źródłem informacji jest również aplikacja „Polak za granicą”.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments