Strona główna » Poradnik » Wniosek o paszport online dla dziecka — najważniejsze informacje

Wniosek o paszport online dla dziecka — najważniejsze informacje

Redakcja
7 sierpnia 2023

Wybierasz się w podróż z dzieckiem za granicę i zastanawiasz się, jakie dokumenty ze sobą zabrać? Koniecznie będziesz potrzebować czegoś, co potwierdzi tożsamość pociechy. Może to być dowód osobisty, jednak nie jest on respektowany we wszystkich krajach. Dlatego warto wyrobić także paszport. Zastanawiasz się, czy wniosek o ten dokument można złożyć online? Sprawdź najważniejsze informacje. 

Gdzie dziecko potrzebuje paszportu?

Za pomocą paszportu należy potwierdzić tożsamość w większości krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. W Europie trzeba go przedstawić podczas przekraczania granicy: 

  • Wielkiej Brytanii, 
  • Rosji, 
  • Białorusi, 
  • Ukrainy, 
  • Kosowa. 

Wyjątkiem jest np. Turcja. Osoby, które wyjeżdżają do tego kraju, mogą posługiwać się dowodem osobistym. Warto jednak pamiętać, że na podstawie takiego dokumentu można przebywać w Turcji maksymalnie 90 dni. Paszport trzeba natomiast bezwzględnie zabrać w podróż do krajów, które leżą na pozostałych kontynentach, np. w Afryce czy Azji.  

Czy można wyrobić paszport dla dziecka online?

Przed podróżą trzeba załatwić wiele spraw. Chcesz sobie nieco ułatwić przygotowania i zastanawiasz się, czy wniosek o paszport można złożyć online? Okazuje się, że tak. Od 31 marca 2023 roku na portalu gov.pl jest dostępna nowa usługa, która umożliwia składanie dokumentów przez Internet dla dzieci do 12. roku życia. Jest to możliwe dzięki znowelizowanej ustawie o dokumentach paszportowych. 

Z nowej usługi mogą skorzystać matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator dziecka, którzy mają podpis elektroniczny lub podpis zaufany. Wniosek można złożyć online, nawet jeśli się przebywa za granicą. To duże ułatwienie dla osób, które wyjechały z kraju. Jednak ta opcja jest dostępna tylko w przypadku dzieci do 5. roku życia.  

Jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Jeśli chcesz złożyć wniosek o paszport online, musisz przygotować szereg dokumentów. Są potrzebne: 

  • zgoda drugiego rodzica, opiekuna lub kuratora dziecka na wydanie paszportu — teraz można ją wyrazić online. To duże ułatwienie dla zwłaszcza dla opiekunów, którzy nie mieszkają już razem lub znajdują się w różnych krajach. Warto pamiętać, że dopóki druga osoba nie wyrazi zgody na przygotowanie dokumentu, wniosek nie zostanie zrealizowany. To może znacznie wydłużyć czas oczekiwania na paszport; 
  • jedno kolorowe, aktualne zdjęcie dziecka — powinno zostać wykonane nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli składasz dokumenty online, fotografia musi być w formie elektronicznej. Na ujęciu musi być widoczna cała głowa i górna część barków, usta powinny być zamknięte. Ponadto pociecha nie może robić żadnych min (np. uśmiechać się) ani mieć na głowie czapki; 
  • dowód uregulowania opłaty za paszport — jeśli dokonano płatności przelewem, trzeba pobrać potwierdzenie transakcji ze swojego rachunku bankowego; 
  • ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, jeśli ją masz — upoważnia ona do otrzymania zniżki na wyrobienie dokumentu. Trzeba przygotować jej skan. 

Pociecha urodziła się za granicą i nie ma polskiego aktu urodzenia? Pamiętaj, aby najpierw uzyskać transkrypcję zagranicznego dokumentu w polskim urzędzie stanu cywilnego. Dopiero z tym dokumentem można złożyć wniosek o paszport.  

Jak złożyć wniosek o paszport online?

Aby złożyć wniosek o paszport przez Internet, wejdź na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka. Następnie kliknij niebieski przycisk „złóż wniosek”. System przeniesie Cię na stronę login.gov.pl. Tam trzeba zalogować się na profil zaufany, za pomocą którego portal zweryfikuje Twoją tożsamość.  

Przygotuj dokumenty w formie elektronicznej, a następnie wypełnij wniosek, który znajduje się na stronie. Dołącz do niego wszystkie niezbędne pliki. Na koniec podpisz dokument elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie przesłane na Twoją skrzynkę ePUAP i adres e-mail podany w dokumencie. Na koniec pozostanie Ci poczekać na decyzję urzędu.   

Czy dziecko musi być obecne przy odbiorze paszportu?

Podczas składania wniosku o paszport dla dziecka do 12. roku życia pociecha nie musi być obecna. Wszystko można załatwić bez jej obecności, co jest dużym ułatwieniem zwłaszcza w przypadku niemowląt czy przedszkolaków. Jednak jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, trzeba się z nim zgłosić po odbiór dokumentu.  

Po paszport może się udać tylko jeden rodzic. Obecność obojga opiekunów nie jest wymagana, jeśli wcześniej wyrazili zgodę na wyrobienie dokumentu. 

Pamiętaj, że paszport można zamówić do dowolnego punktu paszportowego. Jednak odebrać go można wyłącznie z tego urzędu, do którego został przesłany wniosek. Dlatego jeśli np. ubiegasz się o paszport w miejscu zamieszkania, nie odbierzesz go z lotniska przed wyruszeniem w podróż.  

Jak sprawdzić, czy paszport dziecka jest gotowy do odbioru?

Aby sprawdzić, czy Twój dokument jest gotowy do odbioru, nie musisz dzwonić do punktu paszportowego. Możesz ustalić status realizacji wniosku przez Internet. Zrobisz to np. za pośrednictwem https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy.  

Na stronie trzeba wpisać numeru wniosku paszportowego. Znajdziesz go na potwierdzeniu złożenia dokumentów tuż pod datą. Portal szybko zweryfikuje informacje w systemie i następnie wyświetli informacje o tym, czy można odebrać paszport, czy nie.  

Wyrobienie paszportu zajmuje ok. 30 dni od złożenia wniosku. Pamiętaj jednak, że jeśli składasz go za granicą i odbierasz dokument w konsulacie, termin wydania paszportu może być inny. W szczególnych sytuacjach, np. choroby dziecka lub śmierci kogoś bliskiego, można ubiegać się o dokument tymczasowy. Można go uzyskać szybciej niż zwykły paszport. Należy jednak pamiętać, że jest on ważny tylko rok.  

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka?

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za paszport dla dziecka? Stawka nie jest wysoka, więc nie podwyższy za bardzo Twoich wydatków na wakacje. Opłata wynosi 30 zł. Jeśli masz Kartę Dużej Rodziny, przysługuje Ci 50% zniżki. Zatem wtedy zapłacisz zaledwie 15 zł.  

Można uniknąć płacenia za paszport, jeśli: 

  • dokument ma wadę techniczną, za którą odpowiada urząd,  
  • pociecha przebywa w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd jest związany z leczeniem lub operacją za granicą. 

Pamiętaj, że każdy punkt paszportowy ma własny sposób płacenia za paszport. Przed złożeniem wniosku sprawdź dokładnie, czy możesz wykonać przelew na jego konto. 

Podsumowanie

  • 1. Online można złożyć wniosek o paszport dla dzieci do 12. roku życia. 

  • 2. Aby ubiegać się o dokument przez Internet, oboje rodziców lub opiekunów prawnych musi wyrazić na to zgodę.  

  • 3. Dziecko pomiędzy 5. a 12. rokiem życia musi być obecne podczas odbioru paszportu w punkcie paszportowym, jeśli wniosek był składany online. 

Najczęściej zadawane pytania

Obecność dziecka, poniżej 12. roku życia podczas składania wniosku nie jest konieczna. Nie są od niego pobierane odciski palców. Jednak pociecha od 5 do 12. roku życia musi się stawić chociaż raz w urzędzie.

Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz szybko uzyskać dokument, złóż wniosek o paszport tymczasowy. Jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach, np. jeśli dziecko musi być pilnie operowane za granicą lub zmarł członek rodziny. W zależności od punktu paszportowego taki dokument można uzyskać wręcz „od ręki”. Czasami trzeba poczekać kilka dni, zanim urząd zrealizuje Twoją prośbę. 

Przebywasz za granicą i paszport Twojej pociechy stracił ważność? Możesz ubiegać się o nowy dokument w urzędzie konsularnym. Aby móc złożyć wniosek, należy zgłosić się do urzędu właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Przygotuj wszystkie potrzebne załączniki, m.in. zdjęcie oraz zgody wszystkich rodziców. Następnie złóż dokumenty i oczekuj na gotowy paszport.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments