Strona główna » Poradnik » Jak sprawdzić czy paszport jest do odbioru?

Jak sprawdzić czy paszport jest do odbioru?

Redakcja
6 marca 2023

Udało Ci się złożyć wniosek o paszport i chcesz odebrać go jak najszybciej? Marzysz o podróży poza granice krajów należących do Unii Europejskiej i z niecierpliwością czekasz na gotowy dokument? Do niedawna, aby sprawdzić stan realizacji wniosku, trzeba było osobiście dzwonić do urzędu. Na szczęście teraz jest to znacznie łatwiejsze. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. Dowiedz się więcej.

Okres oczekiwania na wyrobienie paszportu wynosi ok. 30 dni. Jednak jeśli do urzędu złożono dużo wniosków w tym samym czasie, czas jego wyrobienia może się nieco wydłużyć. Aby nie jeździć do urzędu bez celu, warto wcześniej sprawdzić status realizacji tej procedury.

Jak sprawdzić, czy paszport jest do odbioru?

To, czy paszport jest gotowy do odbioru, można sprawdzić, jeśli masz numer sprawy. Powinien on znajdować się na potwierdzeniu wizyty w urzędzie, tuż pod datą złożenia wniosku lub pod kodem kreskowym. Po znalezieniu potrzebnego ciągu liczb:

  • wejdź na stronę obywatel.gov.pl i w zakładkę „dokumenty i dane osobowe”,
  • poszukaj usługi „sprawdź, czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy” i kliknij w link;
  • na nowo otwartej stronie kliknij przycisk „sprawdź, czy dokument jest gotowy”,
  • wpisz numer wniosku o paszport w okienku nad szarym kafelkiem,
  • kliknij przycisk „sprawdź”,
  • poczekaj, aż system wygeneruje informacje o statusie realizacji Twojego wniosku.

Pod spodem wyświetli się informacja, czy Twój dokument jest gotowy, czy nie.

Całość zajmie Ci kilka minut.

Jak dowiedzieć się, czy paszport jest gotowy do odbioru? Inne metody

Nie chcesz sprawdzać co chwilę, czy Twój paszport jest gotowy do odbioru? Możesz skorzystać z usługi powiadamiania o statusie realizacji wniosku SMS-em lub e-mailem. W tym celu należy wypełnić stosowną sekcję we wniosku podczas ubiegania się o dokument. Kiedy będzie gotowy, urząd wyśle Ci wiadomość.

Warto pamiętać, że ta usługa jest darmowa. Zatem nie trzeba obawiać się dodatkowych opłat.

Kto może sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru?

To, czy paszport można odebrać, może sprawdzić każdy, kto ma numer wniosku o dokument. W tym celu nie trzeba logować się na profil zaufany ani przechodzić procedury weryfikacji tożsamości.

Zatem bez problemu ustalisz, czy możesz odebrać nie tylko swój paszport, ale także np. dokumenty dziecka, męża czy innego członka rodziny.

Kto może odebrać paszport?

Jeśli składasz wniosek o paszport dla siebie, musisz osobiście stawić się po jego odbiór w urzędzie. Nie może tego zrobić za Ciebie nikt inny.

Natomiast jeśli dokument jest dla dziecka, może go odebrać każdy rodzic, opiekun prawny lub kurator. Co ważne, pociecha nie musi być przy tym obecna.

Dzięki rozwojowi technologii sprawdzanie statusu realizacji wniosku o paszport jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Dzięki temu nie trzeba nigdzie dzwonić ani jeździć, całość zajmie Ci kilka minut.

Podsumowanie

  1. Status realizacji wniosku o paszport można sprawdzić online na stronie obywatel.gov.pl.
  2. Urząd może Cię poinformować o tym, że paszport jest gotowy do odbioru SMS-em lub e-mailem. W tym celu należy wypełnić stosowną sekcję we wniosku o wyrobienie tego dokumentu.

Najczęściej zadawane pytania:

Jeśli składasz wniosek o wyrobienie paszportu w Polsce, czas oczekiwania wynosi 30 dni. Jednak jeśli ubiegasz się o ten dokument za granicą, okres realizacji wniosku to nawet 90 dni. Co więcej, konsul może wyznaczyć Ci indywidualny termin odbioru.

W wyjątkowych sytuacjach paszport może zostać wysłany do Ciebie kurierem. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które mieszkają za granicą i mają zgodę konsula na taką formę odbioru dokumentu.

Aby móc korzystać z paszportu przekazanego w ten sposób, trzeba potwierdzić jego odbiór przez Internet. Można to zrobić na stronie obywatel.gov.pl. Do tego są potrzebne:

  • numer wniosku o paszport,
  • seria i numer dokumentu.

Po podaniu wszystkich danych należy kliknąć „potwierdź odbiór”. Potem można swobodnie podróżować z ważnym paszportem.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments