Strona główna » Poradnik » Ile kosztuje paszport dla emeryta?

Ile kosztuje paszport dla emeryta?

Redakcja
11 lipca 2023

Chcesz zabrać ukochanych dziadków w podróż do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? A może sam jesteś emerytem i zamierzasz wyjechać za granicę, np. do Azji, Afryki czy Ameryki Północnej? Aby móc przekroczyć granice takich państw, trzeba przedstawić paszport. Dowód osobisty nie jest tam respektowany. Zastanawiasz się, ile kosztuje wspomniany dokument? Sprawdź.  

Ile emeryt zapłaci za paszport?

Standardowo osoby dorosłe muszą zapłacić za paszport 140 zł. Jednak emeryci to grupa obywateli, którym przysługują zniżki na wyrobienie paszportu. Na 50% rabat mogą liczyć osoby, które pobierają świadczenie emerytalne i składają wniosek przed ukończeniem 70. roku życia. Z kolei całkowicie zwolnieni z opłat są emeryci, którzy w dniu ubiegania się o dokument mają więcej niż 70 lat.  

Co ważne, jeśli jesteś współmałżonkiem emeryta i pozostajesz na jego utrzymaniu, również przysługuje Ci prawo do 50% zniżki na wyrobienie paszportu.  

W rezultacie emeryci do 70. roku życia płacą połowę ceny dokumentu, tj. 70 zł, a ci po 70. urodzinach – 0 zł.  

Gdzie można wyrobić paszport dla emeryta?

Procedura wyrabiania paszportu dla emeryta wygląda tak samo jak w przypadku innych osób dorosłych. Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Zatem nie trzeba udawać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zameldowania — dokumenty można złożyć w pobliżu aktualnego miejsca zamieszkania. To duże ułatwienie dla osób, które np. przebywają w ośrodkach opiekuńczych lub u bliskich osób. 

Warto jednak pamiętać, że po odbiór paszportu należy się udać do tego samego punktu, w którym był złożony wniosek. Nie otrzymasz dokumentu w innym urzędzie w Polsce.  

Ile czeka się na paszport dla emeryta?

Czas oczekiwania na paszport dla emeryta wynosi tyle samo jak w przypadku innych osób ubiegających się o ten dokument. Po złożeniu wniosku urząd ma 30 dni na jego wydanie. Zdarza się, że jest on dostępny wcześniej.  

Można to sprawdzić np. na stronie www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy. Aby skontrolować status wniosku, potrzebny jest jego numer — znajdziesz go pod kodem kreskowym na potwierdzeniu złożenia dokumentów, które wręczył Ci urzędnik. Po wpisaniu ciągu cyfr i kliknięciu „sprawdź”, system wyświetli Ci informację, czy paszport jest gotowy do odbioru, czy też nie.  

Czy trzeba oddawać stary paszport przy wyrabianiu nowego?

Podczas odbierania nowego paszportu, urzędnik poprosi Cię o przedstawienie starego dokumentu, jeśli go masz. Pracownik punktu paszportowego musi go zniszczyć (zazwyczaj dziurawi się pierwszą stronę) i anulować w systemie. Dzięki temu nie będzie można przekroczyć granicy na nieważnym paszporcie.  

Warto jednak pamiętać, że możesz poprosić urzędnika o zwrot zniszczonego dokumentu na pamiątkę. Jeśli tego nie zrobisz, paszport zostanie przekazany do archiwum.  

Stary dokument może być potrzebny, jeśli masz w nim umieszczone informacje o wizach. Na podstawie nieaktualnego paszportu można ubiegać się o „przepisanie” pozwolenia na wyjazd do wybranego kraju do nowego dokumentu.  

Podsumowanie

  1. 1. Emerytom do 70. roku życia przysługuje 50% zniżki na wyrobienie paszportu. Zatem zapłacą 70 zł za dokument. Tyle samo płaci małżonek, który jest utrzymywany przez emeryta. 

  1. 2. Jeśli senior ma więcej niż 70 lat, jest zwolniony z opłaty za paszport.  

  1. 3. Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania:

Chcesz wyrobić paszport dla emeryta? Niestety wniosek o ten dokument każdy musi złożyć osobiście w urzędzie. Podczas wizyty w punkcie paszportowym od osób dorosłych są pobierane odciski palców. Zatem obecność emeryta jest konieczna, aby wniosek został przyjęty. Nie można go wypełnić i złożyć w urzędzie za seniora. Ponadto wnioskujący musi sam odebrać swój paszport. 

Aby ubiegać się o paszport, trzeba przygotować szereg dokumentów. Potrzebne są: wypełniony wniosek, jedno aktualne zdjęcie (nie starsze niż 6 miesięcy), dowód wpłaty za wyrobienie paszportu, dokument tożsamości lub aktualny paszport (jeśli go masz). Dodatkowo jest potrzebne potwierdzenie, że pobierasz emeryturę. Wystarczy np. decyzja o przyznaniu tego świadczenia. Dzięki temu urzędnik będzie mógł udzielić Ci zniżki na wyrobienie dokumentu. 

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments