Biuro paszportowe Będzin
Data aktualizacji: 21 czerwca 2022Biuro paszportowe w Katowicach
Biuro paszportowe w Katowicach
ul, Jagiellońska 25,
40-035 Katowice
- Gdzie wyrobić paszport w Będzinie?
- Wniosek o paszport w Będzinie – gdzie znaleźć?
- Jak wypełnić wniosek o paszport w Będzinie?
- Kolejki do biura paszportowego w Będzinie
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Będzinie?
- Koszt wyrobienia paszportu w Będzinie
- Kto może otrzymać ulgę?
- Kto może zostać zwolniony z opłaty?
Gdzie wyrobić paszport w Będzinie?
Niestety w Będzinie nie ma specjalnie dedykowanego dla tego miasta Terenowego Punktu Paszportowego. Wniosek o paszport można jednak złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce, nie tylko w miejscu zameldowania.
Osoby, które szukają biur paszportowych w okolicach Będzina, mogą udać się na przykład do Katowic, Gliwic, Zawiercia czy Częstochowy.
Wniosek o paszport w Będzinie – gdzie znaleźć?
Wniosek w papierowej wersji można znaleźć w urzędzie, a konkretniej w biurze paszportowym w Będzinie, lub dowolnym innym Punkcie Paszportów w Polsce.
Od 27 marca br. polscy obywatele mają możliwość wypełniania wniosków o wydanie paszportu online. Nie jest to jednak równoznaczne z jego złożeniem. Ważne jest również to, że takiego dokumentu nie sporządzamy samodzielnie – generuje go urzędnik, w oparciu o pobrane ze specjalnego systemu dane. Obowiązkiem petenta jest złożenie elektronicznej wersji podpisu. Co – poza wnioskiem – będzie potrzebne?
- Zdjęcie do paszportu zgodne z wymogami
- Potwierdzenie zapłaty za wydanie paszportu
- Do wglądu dowód osobisty lub dotychczasowy paszport (jeśli taki posiadamy), ewentualne zaświadczenie o podstawie do otrzymania ulgi
Jak wypełnić wniosek o paszport w Będzinie?
Przede wszystkim w całości, nie pomijając żadnego z punktów. Po drugie czytelnie – wyraźnie i drukowanymi literami. Bardzo ważne jest oczywiście również to, aby dokument został uzupełniony zgodnie z zaleceniami umieszczonymi we wzorze wypełniania wniosku.
Osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione nie mogą samodzielnie złożyć wniosku o wydanie paszportu, jednak muszą być obecne podczas składania wniosku przez ich opiekunów prawnych.
Kolejki do biura paszportowego w Będzinie
Na terenie województwa Śląskiego kolejki do urzędów są w tym roku naprawdę ogromne i bardzo uciążliwe dla petentów. Sezon wakacyjny i ponowna możliwość swobodnego podróżowania po świecie sprzyjają bowiem zagranicznym – i to nie tylko tym europejskim – urlopom.
Aby nie musieć tracić czasu na spędzanie godzin w długich kolejkach, można skorzystać z systemu internetowej rezerwacji terminu u urzędzie w:
- Katowicach
- Bielsku-Białej
- Częstochowie
Dodatkowo uruchomiona została specjalna Infolinia Paszportowa (tel.: 32 22 77 099), dzięki której dowiemy się między innymi jak i gdzie starać się o wydanie paszportu oraz kiedy i gdzie odebrać gotowy dokument.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Będzinie?
- Tradycyjny paszport biometryczny – czas oczekiwania na dokument zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć
- Paszport tymczasowy – w przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia (trwa to zazwyczaj 2-3 dni)
Koszt wyrobienia paszportu w Będzinie
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 złotych
- Paszport wydany z 50% ulgą – 70 złotych
- Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia) – 30 złotych
- Paszport tymczasowy – 30 złotych
Kto może otrzymać ulgę?
50% ulgi:
- Uczniowie i studenci
- Emeryci
- Renciści
- Osoby z niepełnosprawnością
- Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością
- Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
- Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
- Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodzin
75% ulgi, czyli 35 złotych opłaty:
- Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
- Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Kto może zostać zwolniony z opłaty?
- Osoby, które ukończyły 70 rok życia
- Osoby przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem lub operacją
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej, a wyjazd za granicę jest związany z długotrwałym leczeniem albo operacją
- Osoby, których paszport posiada wadę techniczną, na przykład nie można odczytać danych z mikroprocesora
- Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa – nie dotyczy to żołnierzy zawodowych
Zdjęcia paszportowe w Będzinie
Zdjęcie do paszportu w Będzinie musi być przede wszystkim wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Fotografia musi być aktualna, co oznacza, że nie może zostać wykonana później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie.
Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, 70-80 jej procent powinna zajmować twarz, która jest dobrze oświetlona i niezasłonięta. Jej wyraz musi być naturalny, oczy powinny pozostać otwarte, tak, by źrenice były widoczne, usta muszą być zamknięte, wzrok skierowany w stronę aparatu.
Tło fotografii paszportowej musi być białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób. Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy i okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)
Warto zwrócić uwagę również na biżuterię i zarost. Zarówno jedno jak i drugie są dopuszczalne, ale nie mogą utrudniać identyfikacji fotografowanej osoby.