Biuro paszportowe Bydgoszcz

Data aktualizacji: 6 czerwca 2022
Strona główna » Kujawsko-Pomorskie » Biuro paszportowe Bydgoszcz
herb Bydgoszcz

Biuro paszportowe Bydgoszcz

adres

Budynek Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

ul. Konarskiego 1/3

85-066 Bydgoszcz

telefon
telefon 52 349 77 20
województwo
kujawsko-pomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–14:45
wtorek: 08:00–17:45
środa: 07:30–14:45
czwartek: 07:30–14:45
piątek: 07:30–14:45
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Na szczęście dla wielu studentów, pracowników, i stałych mieszkańców Bydgoszczy, wniosek o wydanie paszportu złożyć można w dowolnym oddziale paszportowym na terenie naszego kraju, niezależnie od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani.

Gdzie wyrobić paszport w w Bydgoszczy?

W Bydgoszczy paszport można wyrobić w Siedzibie Oddziału Paszportów w Bydgoszczy, która zlokalizowana jest przy ul. Konarskiego 1/3 (w budynku Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, na II piętrze).

Wniosek o paszport w Bydgoszczy – gdzie znaleźć?

Wniosek o wydanie paszportu w Bydgoszczy można pobrać bezpośrednio z oddziału paszportowego wybranego urzędu. Najlepiej zrobić to w dniu złożenia podania, jeszcze przed podejściem do pracownika urzędu.

Dokładny wzór wniosku o wydanie paszportu znajduje się na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Składany w urzędzie dokument musi zostać wypełniony dokładnie według wytycznych zawartych we wzorze.

Wniosek powinien być:

  • Wypełniony w czytelny sposób
  • Wypełniony drukowanymi literami
  • Uzupełniony zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi we wzorze
  • Wypełniony w całości
  • Podpisany przez petenta
  • Gotowy jeszcze przed naszym podejściem do stanowiska obsługi

Uwaga! Nie należy pobierać wniosków o wydanie paszportu ze stron internetowych, kopiować oryginalnych dokumentów, ani sporządzać ich samodzielnie. Wnioski niezgodne z urzędowy wzorem nie zostaną przyjęte.

Paszport Bydgoszcz – jakie dokumenty będą potrzebne?

  • Wniosek paszportowy, który można pobrać wyłącznie w punkcie paszportowym, w wersji papierowej. Musi być wypełniony zgodnie z dostępnym na stronie wybranego urzędu wzorem.
  • Kolorowe zdjęcie do paszportu, które przede wszystkim musi być aktualne, więc nie może być starsze niż 6 miesięcy. Fotografię można wykonać samodzielnie, przestrzegając kilku ważnych zasad.
  • Dowód wniesienie opłaty za wydanie paszportu, może być w formie potwierdzenia przelewu na konto urzędu lub dowodu wpłaty gotówki.
  • Potwierdzenie prawa do ulgi lub zwolnienia z opłaty, czyli np. legitymacja studencka, kombatancka, legitymacja emeryta lub rencisty, czy Karta Dużej Rodziny.
  • Ważny dowód osobisty – w przypadku braku ważnego paszportu, lub paszport, który posiadaliśmy do tej pory
  • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa, jeśli ma miejsce zmiana nazwiska po ślubie za granicą

Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione

Pośrednikiem w składaniu wniosku dla osoby małoletniej jest jej rodzic lub opiekun prawny. Aby dziecko mogło otrzymać paszport, zgodę na to muszą wyrazić obojga rodzice.

W przypadku osób ubezwłasnowolnionych, nie mogą one złożyć wniosku samodzielnie (robi to ich opiekun), ale muszą być przy jego składaniu obecne.

Kolejki do biura paszportowego w Bydgoszczy

W związku ze sporymi kolejkami po odbiór dokumentów, a także w celu usprawnienia całego procesu uzyskiwania paszportu w oddziale w Bydgoszczy, uruchomiony został specjalny system, który umożliwia rezerwację miejsca w kolejce poprzez stronę internetową.

Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć  choćby niekończącego się oczekiwania na swoją kolej przed urzędem w typowo turystycznym okresie, kiedy wniosków jest o wiele więcej niż podczas reszty roku.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Bydgoszczy?

Czas oczekiwania na zwykły paszport to przeważnie nie więcej niż 30 dni. Zdarza się, że dokument odebrać można szybciej – zwłaszcza w średniej wielkości miastach, takich jak Bydgoszcz, jednak w niektórych okresach (np. przed sezonem wakacyjnym) czekać będziemy znacznie dłużej.

Alternatywą dla tradycyjnego paszportu biometrycznego jest jednak paszport tymczasowy, wydawany na okres 12 miesięcy. Wnioski o tymczasowy dokument rozpatrywane są w trybie przyspieszonym – w Bydgoszczy 12-miesięczny paszport można otrzymać już w kilka dni.

Koszt wyrobienia paszportu w Bydgoszczy

  • Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN,
  • Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN,
  • Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN,
  • Paszport tymczasowy (ważny 12 miesięcy) – 30 PLN

Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Bydgoszczy dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny:

  • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN,
  • Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN,
  • Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN.

Ulgi i zwolnienie z opłat podczas wyrabiania paszportu w Bydgoszczy

Ulga 50% (opłata 70 PLN)Ulga 75% (opłata 35 PLN)
Uczniowie i studenci
Emeryci
Renciści
Osoby z niepełnosprawnością
Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnościąOsoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczymDzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny

Całkowite zwolnienie z opłat paszportowych w Bydgoszczy

  • osoby po 70 rok życia,
  • podopieczni domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją),
  • osoby otrzymujące stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją),
  • posiadacze paszportów z  wadą techniczną,
  • żołnierze, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych).

Zdjęcia paszportowe w Bydgoszczy

Fotografię do paszportu możemy wykonać u profesjonalnego fotografa, jak i samodzielnie. W pierwszym przypadku wystarczy oddać się w ręce specjalisty, który powie nam co i jak mamy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Jeśli jednak decydujemy się na fotografię zrobioną bez pomocy studia fotograficznego, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Jak powinno wyglądać zdjęcia paszportowe oraz elementy powinno zawierać?

Przede wszystkim zdjęcie (w formacie 35mm x 45mm) powinno być wykonane w kolorze. Jego tło nie może być a, powinno być białe, dobrze oświetlone i jednolite. Na fotografii nie mogą znajdować się inne osoby ani żadne przedmioty.

70 do 80% całego zdjęcia musi zajmować wyraźnie widoczna i niezasłonięta niczym twarz i górna część barków. Oczy powinny być widoczne, nieprzymrużone, a usta zamknięte. Dopuszczalne jest wykonanie zdjęcia w okularach korekcyjnych lub soczewkach.

Nie można natomiast mieć na sobie okularów z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana), a także nakryć głowy (wyjątek stanowią nakrycia związane z wyznaniem religijnym). Dopuszczalny jest zarost oraz noszenie biżuterii, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają one identyfikacji fotografowanej osoby.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments