Biuro paszportowe Grudziądz

Data aktualizacji: 6 czerwca 2022
Strona główna » Kujawsko-Pomorskie » Biuro paszportowe Grudziądz
herb Grudziądz

Biuro paszportowe Grudziądz

adres

Starostwo Powiatowe 

ul. Małomłyńskiej 1

 86-300 Grudziądz

telefon
telefon 56 46 26 747
województwo
kujawsko-pomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 07:30–14:45
wtorek: 08:00–15:45
środa: 07:30–14:45
czwartek: 07:30–14:45
piątek: 07:30–14:45
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Zbliża się wyjazd za granicę, podczas którego będziesz potrzebować paszportu? Mieszkasz w Grudziądzu i nie wiesz gdzie wyrobić paszport? Podpowiadamy, jak wygląda procedura składanie wniosku i ile trzeba na niego czekać.

Gdzie wyrobić paszport w Grudziądzu?

Obecnie – co dla wielu z nas stanowi spore ułatwienie – wniosek o paszport można złożyć w każdym punkcie paszportowym, niezależnie od tego, w jakim miejscu jesteśmy zameldowani lub gdzie mieszkamy.

Na stronie obywatel.gov.pl, możemy znaleźć informację, że wniosek o paszport złożyć możemy „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce”.

W Grudziądzu Punkt Paszportowy zlokalizowany jest przy ul. Małomłyńskiej 1 w budynku Starostwa Powiatowego. Petenci powinni udać się do pokoju nr 15 lub 16.

Wniosek o paszport w Grudziądzu – gdzie znaleźć?

Gdzie znaleźć wzór wniosku o uzyskanie paszportu w Grudziądzu? Najlepiej skorzystać ze sprawdzonego źródła, czyli sięgnąć do wniosku dostępnego na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nie ma możliwości wygenerowania wniosku w wersji elektronicznej – musimy wypełnić go dopiero w urzędzie, dlatego warto wcześniej przygotować wszelkie dane.

A jakie są wymogi co do wypełniania wniosku? Przede wszystkim musi on być wypełniony w całości, czytelnie, drukowanymi literami, które bez problemu można odczytać. Dodatkowo wniosek nie może być wcześniej wydrukowany ani pobrany z innego źródła (musi być na konkretnym papierze) – trzeba wypełnić egzemplarz z oddziału paszportowego. Każdy wniosek musi zostać podpisany przez składającą go osobę.

Wniosek o paszport w Grudziądzu – niezbędne dokumenty:

  • Wniosek o wydanie paszportu
    • Wszystkie punkty muszą zostać wypełnione, wniosek można pobrać w organie paszportowym.
  • Kolorowe zdjęcie paszportowe
    • O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż  miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi).
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu
    • Np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
  • Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty
    • Dokumenty do wglądu
  • Potwierdzenie uprawnienia do otrzymania ulgi
    • Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka.

Osoby małoletnie mogą otrzymać paszport, jeśli wniosek zostanie złożony przez rodzica lub opiekuna prawnego. Przy składaniu wniosku powinni pojawić się obojga rodzice. Paszport nie może zostać wydany, jeśli jeden z rodziców nie wyraża na to zgody.

Jeśli chodzi o ubezwłasnowolnione osoby, w ich imieniu wniosek złożyć może opiekun prawny, przy czym osoba, która będzie właścicielem dokumentu, musi być obecna podczas tej czynności.

Kolejki do biura paszportowego w Grudziądzu

Aby ograniczyć kolejki i skrócić czas oczekiwania na odbiór paszportu, urząd w Grudziądzu podjął decyzję o uruchomieniu specjalnego systemu telefonicznej rezerwacji miejsca w kolejce.

Na stronie gov.pl, w sekcji dotyczącej Punktu Paszportowego w Grudziądzu, możemy znaleźć jednak następującą informację:

„Uprzejmie informujemy, iż w punkcie paszportowym w Grudziądzu do dnia 30 czerwca br. rejestracja telefoniczna została zawieszona ze względu na wykorzystanie zaplanowanych limitów. Rejestracja zostanie wznowiona od dnia 1 czerwca 2022 r. pod numerem telefonu: 56 451 44 36 w godzinach pracy urzędu. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość przyjścia do Urzędu bez wcześniejszej rejestracji z tym zastrzeżeniem, iż w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby wcześniej zapisane”.

Jeśli chodzi o osoby, które dokonały wcześniejszej rezerwacji, powinny one pojawić się w punkcie paszportowym 5 minut przed wyznaczoną godziną, mając przy sobie komplet dokumentów.

Pamiętaj! Jeśli przychodzisz do urzędu aby odebrać paszport, nie musisz rezerwować wizyty w kolejce.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Grudziądzu?

Czas oczekiwania na wydanie paszportu w Grudziądzu to około 30 dni od daty złożenia wniosku. Oczywiście ostateczny termin odbioru jest uzależniony od wielu czynników, takich jak szczyt sezonu turystycznego, czy awaria systemu kolejkowego.

Może się zdarzyć, że na dokument trzeba będzie zaczekać ponad miesiąc, choć przeważają przypadki, w których paszport jest gotowy przed upływem 30 dni. Aby uzyskać paszport szybciej, np. gdy wypadnie nam nagły wyjazd zagraniczny, lub gdy tuż przed urlopem stary dokument okaże się  nieważny, możemy postarać się o wydanie paszportu tymczasowego. Odebrać można go zazwyczaj już po kilku dniach, jednak jest on ważny jedynie przez 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Grudziądzu

W zależności od konkretnego przypadku, cena paszportu mieści się w przedziale od 15 PLN do 420 PLN.

STANDARDOWY DOKUMENT 
Standardowy paszport ważny przez 10 lat 140 złotych
Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia)30 zł
Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY
Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia15 zł
Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia35 zł
Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców70 zł
POZOSTAŁE PRZYPADKI
Paszport tymczasowy30 zł
Wydanie paszporty po utracie poprzedniego (200% ceny podstawowej)420 zł

Zdjęcia paszportowe w Grudziądzu

Zdjęcie do paszportu musi być przede wszystkim wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Fotografia musi być aktualna, co oznacza, że nie może zostać wykonana później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie.

Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, 70-80 jej procent powinna zajmować twarz, która jest dobrze oświetlona i niezasłonięta. Jej wyraz musi być naturalny, oczy powinny pozostać otwarte, tak, by źrenice były widoczne, usta muszą być zamknięte, wzrok skierowany w stronę aparatu.

Tło fotografii paszportowej musi być białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób. Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy i okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)

Warto zwrócić uwagę również na biżuterię i zarost. Zarówno jedno jak i drugie są dopuszczalne, ale nie mogą utrudniać identyfikacji fotografowanej osoby.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments