Biuro paszportowe Żory

Data aktualizacji: 21 czerwca 2022
Strona główna » Śląskie » Biuro paszportowe Żory
Herb Żor

Biuro paszportowe Żory

adres

Biuro paszportowe 

 Bramkowa 28,

44-240 Żory

telefon
telefon 32 43 41 002
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 7:30-17:00
wtorek: 7:30-15:30
środa: 7:30-15:30
czwartek: 7:30-15:30
piątek: 7:30-14:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Żorach?

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym oddziale paszportowym w kraju. W tym przypadku nie ma znaczenia adres zameldowania, co znacznie ułatwia całą procedurę.

Jeśli chodzi o Żory, Terenowy Punkt Paszportowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w tym mieście zlokalizowany jest przy ul. Bramkowej 28.

Wniosek o paszport w Żorach – gdzie znaleźć?

Wniosek o wydanie paszportu można pobrać w dowolnym oddziale paszportowym w kraju, jednak najlepiej zrobić to w tym samym dniu, w którym udajemy się do urzędu – jeszcze przed podejściem do okienka. Warto jednak pamiętać, że wniosek musi być wypełniony zgodnie z oficjalnym wzorem, dostępnym w tym samym miejscu.

Od 27 marca br. można również skorzystać z opcji złożenia wniosku online. Taki dokument musi jednak zostać wygenerowany przez urzędnika, na podstawie danych pobranych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Zainteresowana otrzymaniem dokumentu osoba będzie musiała jedynie złożyć na wniosku podpis elektroniczny.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wniosku o pasport w Żorach?

  • Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego – urząd przestrzega, by wnioski pobierać wyłącznie i bezpośrednio w organie paszportowym. Należy pamiętać, że wszystkie punkty we wniosku – od 1 do 13 – muszą zostać prawidłowo wypełnione.
  • Zdjęcie do paszportu zgodne z wymogami
  • Potwierdzenie zapłaty za wydanie paszportu
  • Do wglądu dowód osobisty lub dotychczasowy paszport (jeśli taki posiadamy), ewentualne zaświadczenie o podstawie do otrzymania ulgi

Jak wypełnić wniosek o paszport w Żorach?

  • Czytelnie i drukowanymi literami
  • Zgodnie z zaleceniami umieszczonymi we wzorze wypełniania wniosku
  • Wypełnić należy wszystkie punkty (1-13)

Osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione nie mogą samodzielnie złożyć wniosku o wydanie paszportu, jednak muszą być obecne podczas składania wniosku przez ich opiekunów prawnych.

Kolejki do biura paszportowego w Żorach

Kolejki do punktu paszportowego w Żorach – podobnie jak w pozostałej części województwa Śląskiego – są wyjątkowo długie i uciążliwe dla osób, które próbują wyrobić paszport w tamtejszym urzędzie. Taka sytuacja nie dziwi niestety ani petentów ani urzędników.

Na stronie miasta Żory znaleźć można wypowiedź rzeczniczki prasowej Biura Wojewody – Aliny Kucharzewskiej, która stwierdza:

„Sytuacja powtarza się co roku. Mamy marzec, więc sezon zimowy powoli się kończy i mieszkańcy zaczynają myśleć o wakacjach, rezerwują zagraniczne wczasy. Wyciągając paszport z szuflady, często okazuje się, ze jest on nieważny. Procedura wyrobienia dokumentu może trwać nawet 30 dni, stąd powstałe kolejki. Jak wspominałam, jest to sytuacja cykliczna, z którą staramy też sobie za każdym razem radzić”.

Na szczęście wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Czasami więc warto pojechać nieco dalej, oszczędzając ostatecznie czas, który musielibyśmy odstać czekając na swoją kolej.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Żorach?

Średni czas oczekiwania na paszport to 30 dni. Nie jest to jednak sztywny termin – poza sezonem turystycznym dokument będziemy mogli prawdopodobnie odebrać szybciej, podczas gdy w trakcie wzmożonego zainteresowania zagranicznymi wyjazdami możemy czekać nawet ponad miesiąc.

Alternatywą dla osób planujących wakacje za granicą lub tych, które nagle i na niedługi czas muszą opuścić Polskę, może okazać się tzw. paszport tymczasowy. Jest tańszy (koszt wyrobienia to 30 PLN), jego wyrobienie trwa krócej, ale ważność dokumentu to tylko 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Żorach

Cena nowego paszportu uzależniona jest od tego, co stało się z poprzednim dokumentem. Jeśli dotychczasowy paszport utracił ważność (lub jeśli wyrabiamy go po raz pierwszy), będziemy musieli zapłacić cenę standardową czyli 140 złotych.

Natomiast jeśli przyczyną ubiegania się o paszport po uprzedniej jego utracie, na przykład w wyniku zniszczenia czy zgubienia, cena będzie trzykrotnie wyższa i wzrośnie do 420 złotych. W niektórych przypadkach możliwe jest zmniejszenie kosztów o 50 procent lub 75 procent. Jakie są ceny?

  • Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
  • Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
  • Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN

W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, ceny są nieco inne:

  • Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
  • Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
  • Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN

Wymiana ważnego paszportu

Jeśli paszport nie stracił ważności, mniej zapłacimy za jego wydanie, kiedy:

  • Zmienił się nasz wygląd, czyli wyglądamy teraz zupełnie inaczej niż na zdjęciu w paszporcie
  • Zmianie uległy nasze dane (np. zmiana nazwiska po ślubie)
  • W naszym paszporcie nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple

Zdjęcia paszportowe w Żorach

Zdjęcie do paszportu musi być przede wszystkim wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Fotografia musi być aktualna, co oznacza, że nie może zostać wykonana później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w urzędzie.

Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, 70-80 jej procent powinna zajmować twarz, która jest dobrze oświetlona i niezasłonięta. Jej wyraz musi być naturalny, oczy powinny pozostać otwarte, tak, by źrenice były widoczne, usta muszą być zamknięte, wzrok skierowany w stronę aparatu.

Tło fotografii paszportowej musi być białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób. Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy i okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)

Warto zwrócić uwagę również na biżuterię i zarost. Zarówno jedno jak i drugie są dopuszczalne, ale nie mogą utrudniać identyfikacji fotografowanej osoby.

O Autorze

Ocena: 2.7/5 (Głosów: 7)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments