Strona główna » Poradnik » Czy mogę wyrobić paszport w innym mieście?

Czy mogę wyrobić paszport w innym mieście?

Redakcja
12 czerwca 2023

Wiele osób w Polsce nie mieszka w miejscu zameldowania. Zazwyczaj jest to spowodowane przeprowadzką ze względu na studia czy na pracę. Nierzadko zdarza się, że przebywają one setki kilometrów z dala od domu. Rodzi się wówczas pytanie — czy trzeba wracać do miejsca zameldowania, aby złożyć wniosek o paszport? Gdzie można wyrobić ten dokument? Sprawdź odpowiedzi! 

Gdzie można złożyć wniosek o paszport?

Do stycznia 2013 roku wniosek o wydanie paszportu można było złożyć wyłącznie w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Na szczęście przepisy się zmieniły. Od tamtego czasu każdy, kto chce wyrobić ten dokument, może się udać do dowolnego punktu paszportowego w Polsce. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które mieszkają z dala od miejsca zameldowania. 

Warto jednak pamiętać, że odbiór gotowego dokumentu jest możliwy tylko w jednym punkcie — w tym, do którego udało Ci się złożyć wniosek. Nie można odebrać paszportu w dowolnym miejscu w Polsce.   

Czy można złożyć wniosek o paszport przez Internet? 

Podczas pandemii wprowadzono wiele udogodnień dla osób, które chcą załatwić sprawy urzędowe. Od tamtego czasu nie trzeba np. udawać się do wydziału komunikacji, aby móc zgłosić zakup samochodu. Jednak w przypadku paszportu procedury nadal wyglądają tak samo. W 2023 roku nadal nie można złożyć wniosku o dokument dla osoby dorosłej przez Internet.  

Można natomiast sprawdzić online, czy jest gotowy do odbioru. Aby móc to zrobić potrzebujesz numeru wniosku. Znajdziesz go pod kodem kreskowym na potwierdzeniu, które wręczył Ci urzędnik podczas załatwiania formalności w punkcie paszportowym. Ten numer należy wpisać specjalną rubrykę na stronie: gov.pl w zakładce „Sprawdź, czy dokument paszportowy jest gotowy”.  

Czy można wyrobić paszport za granicą?

Mieszkasz za granicą na stałe i właśnie kończy się ważność Twojego paszportu? Wbrew pozorom nie musisz wracać do Polski, aby móc złożyć wniosek. Możesz załatwić wszystkie formalności w polskim konsulacie. Listę przedstawicielstwa na świecie znajdziesz np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Warto jednak pamiętać, że tak jak w Polsce, za granicą nie złożysz wniosku o paszport online. Musisz osobiście się udać do konsulatu i przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty.  

Kto może złożyć wniosek o paszport?

Nie masz czasu na wizyty w urzędzie i zastanawiasz się, czy ktoś może złożyć wniosek za Ciebie? Niestety nie jest możliwe. Osoby dorosłe, które mają pełną zdolność do czynności prawnych, muszą samodzielnie ubiegać się o dokument.  

Ten przepis wynika z konieczności pobrania odcisków palców. Nie można tego zrobić na odległość ani zdalnie. Trzeba osobiście się stawić w urzędzie. 

Kto składa wniosek o paszport dla dziecka

Chcesz wyrobić paszport dla pociechy i zastanawiasz się, czy dziecko musi Ci towarzyszyć w urzędzie? Do 12. roku życia malucha możesz złożyć dokumenty przez Internet— wymagana jest tylko zgoda drugiego rodzica. Trzeba mieć także profil zaufany, kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego lub certyfikat podpisu osobistego. Wniosek można złożyć także osobiście. Warto przy tym pamiętać, że pociechy: 

  • do 5. roku życia nie muszą być obecne ani podczas składania dokumentów, ani podczas odbioru paszportu; 
  • od 5. roku życia do 12. roku życia nie są potrzebne w trakcie wnioskowania o dokument, ale muszą stawić się w urzędzie podczas jego odbioru; 
  • powyżej 12. roku życia muszą pojawić się w punkcie paszportowym także podczas ubiegania się o paszport.  

Ponadto podczas składania wniosku potrzebni są oboje rodzice (lub ich zgoda). Natomiast przy odbiorze wystarczy jeden opiekun.  

Podsumowanie

  1. 1. Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Nie trzeba tego robić w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. 

  1. 2. Dokument można odebrać wyłącznie w tym samym punkcie paszportowym, do którego udało się złożyć wniosek. Paszport nie zostanie wydany w innym urzędzie. 

  1. 3. Wniosku o dokument nie można złożyć przez Internet. Online można tylko sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru.

Najczęściej zadawane pytania:

Jeśli chcesz uzyskać paszport, musisz udać się do punktu paszportowego i wypełnić, a następnie złożyć, stosowny wniosek. Dołącz do niego: 

  • – jedno kolorowe zdjęcie, które zostało wykonane nie później niż pół roku od momentu ubiegania się o dokument; 

  • – dowód wniesienia opłaty za wyrobienie paszportu — jeśli przysługuje Ci zniżka, nie zapomnij zabrać ze sobą potwierdzenia tego prawa. Może to być np. legitymacja studencka; 

  • – stary paszport, a jeśli go nie masz (nigdy nie udało Ci się go wyrobić, zgubił się lub został skradziony) zabierz ze sobą dowód osobisty — na podstawie tego dokumentu urzędnik zweryfikuje Twoją tożsamość. 

  •  

Jeśli składasz wniosek o paszport, ponieważ zmieniły się Twoje dane osobowe, weź ze sobą dokument, który potwierdzi tę modyfikację. Jeśli jest to spowodowane np. przejęciem nazwiska męża lub żony, dostarcz odpis aktu małżeństwa. 

Pełna cena za paszport dla osób dorosłych, którym nie przysługuje żadna zniżka, wynosi 140 zł. Jeśli jesteś np. studentem, uczniem, emerytem, rencistą lub osobą, która otrzymuje pomoc społeczną, zapłacisz 50% opłaty. Na 75% obniżki mogą liczyć osoby, będące członkami rodziny wielodzietnej, mające kartę Dużej Rodziny i uczniowie lub studenci do 25. roku życia. Za paszport nic nie płacą m.in. seniorzy po 70. roku życia. 

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments