Strona główna » Poradnik » Czy do Norwegii potrzebny jest paszport?

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport?

Redakcja
4 lipca 2022
paszport do Norwegii

Norwegia co roku zachwyca swoim skandynawskim pięknem turystów z całego świata. Obywatele polscy bez większych problemów mogą wyjechać do tego kraju na wakacje – wystarczy kilka dokumentów i dopełnienie formalności. Podpowiadamy, czy podczas przekraczania granicy konieczny będzie paszport, o czym pamiętać przed podróżą oraz co zrobić w przypadku utraty dokumentów za granicą.

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport? (czy dziecku jest potrzebny paszport)

Do wyjazdu do Norwegii nie jest konieczny paszport. Aby przekroczyć granicę, wystarczy nam dowód osobisty.

Warto jednak – jeśli to możliwe – mieć przy sobie ważny paszport w trakcie wyjazdu, ponieważ załatwienie większość spraw administracyjnych wymaga okazania właśnie tego dokumentu.

Na stronie gov.pl możemy bowiem znaleźć następującą informację: „Przy wymianie walut musisz okazać dokument tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba, która płaci kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. […] Zdarza się, że przy tego typu transakcjach nie jest uznawany dowód osobisty i trzeba okazać paszport”.

Jeśli podróżujemy z dzieckiem, które nie posiada dowodu osobistego, aktualny dokument paszportowy będzie wymagany.

Czy do Norwegii potrzebna jest wiza i dowód osobisty?

Dowód osobisty jest dokumentem uprawniającym do przekroczenia norweskiej granicy, dlatego trzeba mieć go przy sobie podczas wyjazdu.

Jak czytamy na gov.pl: „Dokument podróży musi być ważny. Nie ma określonej minimalnej ważności dokumentu podróży dla osób podróżujących ze Stefy Schengen, czyli np. z Polski. Osoby wjeżdżające do Norwegii w ruchu bezwizowym powinny mieć dokument podróży ważny co najmniej 3 miesiące po dacie planowanego wyjazdu z Norwegii”.

Jeśli chodzi o wizę, obywatele polscy nie muszą jej posiadać.

Ważne! Osoby, które planują zostać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące, konieczne będzie zarejestrowanie swojego pobytu na norweskiej policji.

Dokumenty tożsamości w Norwegii – o czym warto pamiętać?

  • Bezpieczeństwo w Norwegii:

W Norwegii obowiązuje aktualnie stopień zagrożenia terrorystycznego na poziomie „możliwe”.

Kierowcy muszą bezwzględnie stosować się do obowiązujących na drodze przepisów, ponieważ norweskie służby bardzo restrykcyjnie podchodzą do wszelkich wykroczeń w ruchu drogowym.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakłócanie porządku publicznego – takie zachowanie również może skończyć się wysokim mandatem. Pod względem turystycznym (i nie tylko) Norwegia jest jednak dość bezpiecznym krajem.

Paszport do Norwegii: przydatne informacje

MSZ przypomina, że na terenie Norwegii obowiązkowe jest posiadanie kamizelki ratunkowej na pokładach motorówek, łodzi i pontonów.

W Norwegii spotkamy się z wieloma restrykcyjnymi przepisami, których trzeba przestrzegać. Mandat można dostać między innymi za śmiecenie, biwakowanie w niedozwolonych miejscach, a nawet zbyt głośne zachowanie.

Podczas pobytu w tym kraju warto odwiedzić tzw. Loppemarked, czyli norweski pchli targ.

  • Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne?

Podczas wakacji w Norwegii polskim turystom przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a także dodatkowa, wykupiona na własną rękę polisa turystyczna, zapewniające odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia KL.

Choć paszport nie jest wymagany przy przekraczaniu granicy, warto go mieć, ponieważ może okazać się przydatny podczas załatwiania spraw urzędowych.

Kierowcy muszą pamiętać o zabraniu ze sobą polskiego prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego auta oraz ważnej polisy OC.

Choć nie jest to wymagane, osoby podróżujące z dzieckiem, którego nie są rodzicami ani opiekunami, powinny posiadać pisemną zgodę tych ostatnich na odbycie przez małoletniego podróży.

Co jeśli zgubię dokumenty w Norwegii?

Podczas utraty paszportu w Norwegii fakt ten należy niezwłocznie zgłosić w najbliższym urzędzie konsularnym RP oraz – co również jest zalecane – na policji.

W konsulacie – po złożeniu zawiadomienia i weryfikacji tożsamości – konsul unieważni utracony dokument.

Jak czytamy na gov.pl: „Dokument zgłoszony jako utracony traci ważność w dniu dokonania takiego zgłoszenia w urzędzie konsularnym RP. W przypadku odnalezienia dokumentu tożsamości zgłoszonego uprzednio jako utracony/zgubiony/skradziony, należy go niezwłocznie zwrócić do najbliższego konsulatu RP (w Polsce do najbliższego urzędu paszportowego, urzędu gminy/miasta) i nie należy posługiwać się nim”.

Ważne, aby od razu po zgłoszeniu utraty dokumentu złożyć w urzędzie konsularnym wniosek o wydanie paszportu tymczasowego, jeśli taki dokument jest konieczny aby wrócić z powrotem do kraju.

Obecne obostrzenia w Norwegii

Jak informuje MSZ, za zaszczepioną uznaje się osobę, która ostatnią dawkę szczepionki przyjęła min. 7 dni przed przylotem do Norwegii (dotyczy szczepionek dwudawkowych), lub min. 21 dni przed przylotem (przy szczepionkach jednodawkowych). W Norwegii uznawane są preparaty: Comirnaty (BioNTech/Pfizer), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (Astra Zeneca), Janssen (Johnson&Johnson), Covishield.

Zarówno w przypadku osób zaszczepionych jak i tych bez szczepienia, obowiązują takie same zasady wjazdowe – nie ma obowiązku wykonywania testów ani przed ani po przyjeździe. Nie obowiązuje również kwarantanna ani formularz lokalizacyjny.

Jak informuje gov.pl: „Od 12 lutego 2022 r. Norwegia ostatecznie zniosła wszystkie wymogi wjazdu, związane z COVID-19. Zasady wjazdu do Norwegii są teraz takie same dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych – nie trzeba rejestrować wjazdu, testować się przed wylotem, testować się na granicy, ani przebywać w kwarantannie”.

Podsumowanie

  1. Do wyjazdu do Norwegii nie jest konieczny paszport. Aby przekroczyć granicę, wystarczy nam dowód osobisty.
  2. Dowód osobisty jest dokumentem uprawniającym do przekroczenia norweskiej granicy, dlatego trzeba mieć go przy sobie podczas wyjazdu.
  3. Jeśli podróżujemy z dzieckiem, które nie posiada dowodu osobistego, aktualny dokument paszportowy będzie wymagany.
  4. Podczas utraty paszportu w Norwegii fakt ten należy niezwłocznie zgłosić w najbliższym urzędzie konsularnym RP oraz - co również jest zalecane - na policji.

Najczęściej zadawane pytania

Opłata za wydanie paszportu biometrycznego powyżej 13 roku życia wynosi 140 zł. Opłata za wydania paszportu biometrycznego do 13 roku życia 60 zł. Opłata za wydanie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł.

Standardowy koszt wyrobienia paszportu w Polsce wynosi obecnie 140 zł. Jednak kwota może zostać obniżona. Zniżki na nowy paszport przysługują osobom niepełnosprawnym i pobierającym zasiłek stały z opieki społecznej.

Tak, ale należy pamiętać, że karta nie gwarantuje pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia w razie kwarantanny, nie można liczyć też na pokrycie transportu powrotnego do kraju – 100% kosztów opłaca poszkodowany, nierefundowane są koszty ratownictwa oraz obowiązują dopłaty za część usług medycznych, np. za leczenie stomatologiczne, wizyty lekarskie czy zakup leków.

O Autorze

Ocena: 5/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments