Biuro paszportowe Suwałki
Data aktualizacji: 17 czerwca 2022Biuro paszportowe Suwałki
Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach,
ul.Generała Kazimierza Pułaskiego 73,
16-400 Suwałki
- Gdzie wyrobić paszport w Suwałkach?
- Kto składa wniosek w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?
- Kolejki do biura paszportowego w Suwałkach
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Suwałkach?
- Koszt wyrobienia paszportu w Suwałkach
- Komu należy się ulga?
- Ulga 50% dla wyrabiających paszport w Tarnowie
- Ulga 75% dla wyrabiających paszport w Tarnowie
- Całkowite zwolnienie z opłaty dla wyrabiających paszport w Tarnowie
- Zdjęcia paszportowe w Suwałkach
Gdzie wyrobić paszport w Suwałkach?
Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu w Suwałkach, trzeba zgłosić się do Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach, do zamiejscowego stanowiska pracy ds. paszportowych, przy ul.Generała Kazimierza Pułaskiego 73
Osoby które na co dzień mieszkają, pracują, lub po prostu w danym momencie przebywają w Suwałkach, nawet jeśli są zameldowane w innym mieście, mogą starać się o wydanie paszportu w dowolnie wybranym oddziale paszportowym.
O paszport można się bowiem ubiegać: „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich” – informuje portal gov.pl.
Wniosek o paszport w Suwałkach – gdzie znaleźć?
- Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Aby prawidłowo wypełnić wniosek o wydanie paszportu, najlepiej skorzystać z dostępnego w punktach paszportowych wzoru. Sam wniosek można pobrać w tym samym miejscu (w każdym urzędzie posiadającym taki oddział).
Ważne! Nie należy drukować wniosków Internetu, sporządzać ich samodzielnie ani kopiować. Wnioski, które są wypełnione są niezgodnie z obowiązującym oficjalnie wzorem, nie będę uznawane.
- Wniosek o wydanie paszportu powinien zostać wypełniony: drukowanymi literami, czytelnie, w całości (bez pomijania jakichkolwiek punktów, a także zakończony podpisem.
- Co dołączyć do wniosku?
- Kolorowe zdjęcie paszportowe
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu
- Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty
- Potwierdzenie uprawnienia do otrzymania ulgi
- Odpis aktu małżeństwa w języku polskim
Kto składa wniosek w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?
- Osoby ubezwłasnowolnione muszą być obecne podczas składania wniosku o wydanie im paszportu, jednak samym wnioskodawcą musi być ich opiekun prawny.
- Osoby małoletnie, przy wnioskowaniu o paszport powinni być obecni obojga rodzice.
Kolejki do biura paszportowego w Suwałkach
Jak czytamy na stronie rządowej podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego:
„W zamiejscowych stanowiskach pracy ds. paszportowych w Łomży i Suwałkach klienci będą obsługiwani według kolejności zgłoszeń do punktu paszportowego. W trosce o wspólne bezpieczeństwo, obsługa będzie następowała z zachowaniem reżimu sanitarnego (dystans 1,5 m, maseczka, dezynfekcja rąk przy wejściu do budynku)”.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Suwałkach?
Średni czas oczekiwania na paszport w Suwałkach to 30 dni. W okresach wzmożonych wyjazdów zagranicznych termin może się wydłużyć, natomiast poza sezonem często dokument będziemy mogli odebrać wcześniej.
Jeżeli zależy nam na szybszym wyrobieniu dokumentu, alternatywą będzie tzw. paszport tymczasowy. Zazwyczaj czas jego wyrabiania to 2-3 dni.
Ważne! Paszport tymczasowy otrzymamy szybciej i zapłacimy za niego mniej niż za tradycyjny dokument, jednak jest on ważny tylko 12 miesięcy.
Koszt wyrobienia paszportu w Suwałkach
To, ile będziemy musieli zapłacić za wyrobienie dokumentu paszportowego zależy od kilku czynników, takich jak choćby termin ważności dokumentu, czy ewentualne ulgi. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
- Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
- Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN
W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, ceny są nieco inne:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
- Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
- Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN
Ważne! Za wyrobienie nowego paszportu najwięcej zapłacą ci, którzy w wyniku własnej nieuwagi lub celowego działania uszkodzili lub utracili dotychczasowy dokument. Jeśli tak się stanie, cena podstawowa za wydanie paszportu wzrośnie aż o 200%, przez co za nowy dokument zapłacić będziemy musieli 420 PLN.
Komu należy się ulga?
Ulga 50% dla wyrabiających paszport w Tarnowie
- Uczniowie i studenci
- Emeryci
- Renciści
- Osoby z niepełnosprawnością
- Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością
- Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym
- Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
- Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
- Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny
Ulga 75% dla wyrabiających paszport w Tarnowie
- Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
- Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Całkowite zwolnienie z opłaty dla wyrabiających paszport w Tarnowie
- Osobom po 70 rok życia
- Podopiecznym domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
- Osobom otrzymującym stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją)
- Posiadaczom paszportów z wadą techniczną
- Żołnierzom, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych)
Zdjęcia paszportowe w Suwałkach
Zdjęcie do paszportu musi spełniać bardzo konkretne kryteria jeśli chodzi o rozmiar, kolor, czy tło. Idąc do profesjonalisty najczęściej nie będzie z tym problemu – prosząc o zdjęcie do konkretnego dokumentu, fotograf udzieli nam wskazówek i dopasuje fotografię do wymogów. Zdjęcie możemy wykonać jednak również samodzielnie, stosując się do wytycznych. O jakich kryteriach trzeba pamiętać?
- Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, wydrukowane w formacie 35mm x 45mm. Ma być aktualne – czyli wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku w urzędzie. Tło musi być jasne (najlepiej białe), jednolite, dobrze oświetlone i bez cieni. W tle nie mogą pojawiać się inne osoby ani przedmioty.
- Rzeczy utrudniające rozpoznanie – fa fotografii paszportowej nie można mieć nakrycia głowy, czy przyciemnianych okularów. Za cechę utrudniającą rozpoznanie czasami może zostać uznany nawet zarost. Biżuterię można mieć na sobie, jeśli nie zaburza tła fotografii ani owalu twarzy.
- Głowa i twarz – na zdjęciu musi być widoczna cała głowa oraz fragment barków, natomiast sama twarz musi zajmować około 70-80% całej jego powierzchni. Dopuszczalne jest noszenie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych, a nawet okularów z ciemnymi szkłami (w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności przy poważnych wadach wzroku).