Biuro paszportowe Białystok

Data aktualizacji: 17 czerwca 2022
Strona główna » Podlaskie » Biuro paszportowe Białystok
herb białystok

Biuro paszportowe Białystok

adres

Podlaski Urząd Wojewódzki,

ul. Bema 4 

15-369 Białystok

telefon
telefon 85 742 65 91
województwo
podlaskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:15–15:45
wtorek: 07:45–15:15
środa: 07:45–15:15
czwartek: 07:45–15:15
piątek: 07:45–15:15
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Białymstoku?

Aby wyrobić paszport nie trzeba iść do urzędu przypisanego do naszego miejsca zameldowania czy zamieszkania. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym w kraju. Jedyne o czym trzeba pamiętać to to, że odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy wyłącznie w tym samem urzędzie.

Przykład: Pan Robert wyjechał z rodziną na zagraniczne wakacje. Tuż przed granicą, jeszcze przed wyjazdem z Polski, okazało się, że mężczyzna zgubił swój paszport, co uniemożliwia mu podróż do urlopowego celu. Na szczęście Pan Robert będzie mógł złożyć wniosek o wydanie dokumentu paszportowego w mieście, w którym miał przekraczać granicę. Dzięki temu nie będzie musiał wracać przez całą Polskę do miejsca swojego zamieszkania.

W Białymstoku siedziba oddziału paszportowego w mieści się w budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ul. Bema 4 w Białymstoku.

Wniosek o paszport w Białymstoku – gdzie znaleźć?

Wniosek w papierowej wersji można pobrać w dowolnym biurze paszportowym. W tym samym miejscy znajduje się wzór, zgodnie z którym taki wniosek należy wypełnić.

Od niedawna wnioski można składać również drogą elektroniczną.

Kolejki do biura paszportowego w Białymstoku

W Białymstoku kolejki do biura paszportowego mogą być nieco dłuższe niż w mniejszych miastach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym lub świątecznym, kiedy zainteresowanie paszportami rośnie.

Aby usprawnić proces uzyskania dokumentu, uruchomiony został internetowy system rezerwacji, który umożliwia wcześniejsze zarezerwowanie terminu wizyty (w ciągu 30 kolejnych dni). Możliwość rezerwacji terminu na kolejny dzień odnawiana jest codziennie.

Osoby, które nie dokonały rezerwacji, mogą zgłosić się bezpośrednio do urzędu, jednak nie ma gwarancji, że w danym dniu zostaną przyjęte.

Jak czytamy na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku:

„Osoby zgłaszające się do Oddziału bez wcześniejszej rezerwacji terminu będą mogły załatwić sprawę w godzinach pracy Oddziału, w czasie niezarezerwowanym przez innych klientów, pobierając numerek z kolejkomatu. Po wcześniejszym wyczerpaniu numerków, klienci będą nadal obsługiwani w godzinach pracy Oddziału”.

W białostockim oddziale paszportów petentów przyjmuje się według:

  • Terminów zarezerwowanych drogą elektroniczną (za pomocą strony Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku)
  • Kolejności pobranych w kolejkomacie numerków (bezpośrednio w urzędzie)

Ile się czeka na odbiór paszportu w Białymstoku?

Paszport biometryczny:

  • Czas oczekiwania: Około 30 dni (czas ten może się wydłużyć lub skrócić),
  • Termin ważności dokumentu: 10 lat od wydania (dla powyżej powyżej 13 roku życia) lub 5 lat od daty wydania (dla dzieci do 13 roku życia)
  • Cena: 140 PLN

Paszport tymczasowy:

  • Czas oczekiwania: Około 2 dni,
  • Termin ważności dokumentu: 12 miesięcy
  • Cena: 30 PLN

Ważne! W okresach wzmożonego zainteresowana zagranicznymi podróżami, czas oczekiwania na paszport może się wydłużyć. Przed wakacjami, majówką, czy w okresach świątecznych na wydanie dokumentu zaczekamy zazwyczaj nieco dłużej.

Koszt wyrobienia paszportu w Białymstoku

Od 0 do 7 roku życia:

  • 50% – 30 PLN
  • 75% – 15 PLN

Od 7 do 13 roku życia:

  • 50% – 30 PLN
  • 75% – 15 PLN

Od 13 do 18 roku życia:

  • 50% – 70 PLN
  • 75% – 35 PLN

Powyżej 18 roku życia:

  • 75% – 35 PLN
  • 100% – 140 PLN

Kto zapłaci za paszport w Białymstoku mniej?

Mniej – bo zaledwie 30 PLN zapłacą za wydanie dokumentu osoby, które ubiegają się o paszport tymczasowy.

Kto zapłaci najwięcej?

Z największymi kosztami uzyskania nowego paszportu muszą liczyć się osoby, których dotychczasowy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu z winy posiadacza. W takim przypadku trzeba bowiem zapłacić za paszport 200% ceny podstawowej, czyli aż 420 PLN.

Zdjęcia paszportowe w Białymstoku

Wymogi dotyczące zdjęcia paszportowego w Białymstoku:

  • Zdjęcie musi być kolorowe (niedopuszczalny jest tzw. efekt czerwonych oczu). Fotografia nie może być prześwietlone, w jej tle nie mogą pojawiać się inne osoby ani żadne przedmioty. Ma być ostre, wyraźne, z jednolitym, białym tłem i odpowiednim kontrastem.
  • Najważniejsze elementy zdjęcia, czyli głowa i twarz – paszportowa fotografia przedstawiać ma przede wszystkim całą głowę (od jej czubka, aż do górnej części barków). Twarz – oczywiście odpowiednio oświetlona i odsłonięta – powinna zajmować 70-80% całego zdjęcia. Głowa osoby fotografowanej ma być skierowana w stronę aparatu, tak by cała twarz była widoczna. Wyraz twarzy powinien być naturalny, brwi muszą być odsłonięte, usta zamknięte, a oczy wyraźnie widoczne. Spojrzenie należy skierować bezpośrednio w obiektyw.
  • Czego unikać? Fotografowana osoba nie może mieć na sobie nakrycia głowy (z wyjątkiem nakryć głowy o charakterze religijnym bądź kulturowym), okularów z przyciemnianymi szkłami (chyba że fotografowana osoba posiada oświadczenie o niepełnosprawności związanej ze wzrokiem), ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić jej rozpoznanie.
  • Zdjęcie musi być wydrukowane w kolorze, w formacie 35mm x 45mm. Fotografia musi być aktualna (nie może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego w urzędzie.

 

O Autorze

Ocena: 3/5 (Głosów: 9)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments