Biuro paszportowe Rybnik
Data aktualizacji: 22 czerwca 2022Biuro paszportowe Rybnik
Śląski Urząd Wojewódzki – Biuro paszportów
3 Maja 31,
44-200 Rybnik
Gdzie wyrobić paszport w Rybniku?
Niezależnie od miejsca zameldowania, w Rybniku paszport wyrobić może każdy. Biuro paszportowe w Rybniku mieści się przy ul. 3 Maja 31.
Wniosek o paszport w Rybniku – gdzie znaleźć?
Wniosek o wydanie paszportu w Rybniku można pobrać bezpośrednio z oddziału paszportowego wybranego urzędu. Najlepiej zrobić to w dniu złożenia podania, jeszcze przed podejściem do pracownika urzędu.
Wniosek powinien być:
- Wypełniony w czytelny sposób
- Wypełniony drukowanymi literami
- Uzupełniony zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi we wzorze
- Wypełniony w całości
- Podpisany przez petenta
- Gotowy jeszcze przed naszym podejściem do stanowiska obsługi
Ważne! Nie wolno pobierać przypadkowych wniosków z Internetu, kopiować oryginalnych dokumentów, czy sporządzać go samodzielnie. Wszystkie wnioski niezgodne z urzędowy wzorem nie zostaną przyjęte.
Kolejki do biura paszportowego w Rybniku
Aby uniknąć kolejek, można skorzystać z telefonicznego systemu rejestracji i rezerwacji miejsca w kolejce. Obecnie z każdym ze śląskich oddziałów kolejki są bowiem naprawdę ogromne.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Rybniku?
Średni maksymalny czas oczekiwania na wydanie paszportu w Rybniku to 30 dni (licząc od momentu złożenia wniosku). Zazwyczaj jednak dokument można odebrać wcześniej.
Jeśli w urzędzie podaliśmy swoje dane kontaktowe (np. nr telefonu czy adres e-mail), prawdopodobnie otrzymamy powiadomienie, gdy dokument będzie gotowy do odbioru. Aktualny status wniosku możemy śledzić również w serwisie obywatel.gov.pl.
Jeśli zależy nam na czasie, możemy rozważyć wniosek o paszport tymczasowy. Proces wydania takiego dokumentu jest podobny, jednak trwa o wiele krócej. W Rybniku można go uzyskać już w ciągu dwóch dni. Jest on również tańszy niż tradycyjny dokument – zapłacimy za niego jedynie 30 PLN. Tymczasowy paszport jest jednak ważny tylko 12 miesięcy.
Koszt wyrobienia paszportu w Rybniku
Cena wyrobienia paszportu w Rybniku zależy od rodzaju dokumentu:
- 140 PLN
- Kwota jaką osoba dorosła musi zapłacić za paszport bez ulgi.
- 70 PLN
- Dla uczniów oraz studentów,
- Dla rencistów i emerytów,
- Osób z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- Osób zamieszkujących domy opieki społecznej lub zakłady opiekuńcze,
- Dla kombatantów i ofiar represji wojennych,
- Dla osób otrzymujących zasiłek z pomocy społecznej,
- Dla rodziców w rodzinach wielodzietnych (jeśli posiadają Kartę Dużej Rodziny).
- 35 PLN
- Dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia, a przy tym uczących się lub będących dziećmi z rodziny wielodzietnej,
- Dla dzieci niepełnosprawnych z wielodzietnych rodzin.
- 30 PLN
- Paszport tymczasowy (ważny tylko przez 12 miesięcy).
- 0 PLN
- Dla osób powyżej 70 lat,
- Dla żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami kraju
- Dla osób, które na co dzień przebywają w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym (tylko gdy zagraniczny wyjazd jest związany z długotrwałym leczeniem/operację)
- Dla osób pobierających stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko gdy zagraniczny wyjazd jest związany z długotrwałym leczeniem/operację)
- Dla osób, które w swoim dokumencie odkryły wadę techniczną, w związku z którą niemożliwe jest odczytanie danych z mikroprocesora
Zdjęcia paszportowe w Rybniku
Fotografię do paszportu możemy wykonać u profesjonalnego fotografa, jak i samodzielnie. W pierwszym przypadku wystarczy oddać się w ręce specjalisty, który powie nam co i jak mamy robić, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Jeśli jednak decydujemy się na fotografię zrobioną bez pomocy studia fotograficznego, musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Jak powinno wyglądać zdjęcia paszportowe oraz elementy powinno zawierać?
Przede wszystkim zdjęcie (w formacie 35mm x 45mm) powinno być wykonane w kolorze. Jego tło nie może być a, powinno być białe, dobrze oświetlone i jednolite. Na fotografii nie mogą znajdować się inne osoby ani żadne przedmioty.
70 do 80% całego zdjęcia musi zajmować wyraźnie widoczna i niezasłonięta niczym twarz i górna część barków. Oczy powinny być widoczne, nieprzymrużone, a usta zamknięte. Dopuszczalne jest wykonanie zdjęcia w okularach korekcyjnych lub soczewkach.
Nie można natomiast mieć na sobie okularów z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana), a także nakryć głowy (wyjątek stanowią nakrycia związane z wyznaniem religijnym). Dopuszczalny jest zarost oraz noszenie biżuterii, ale tylko pod warunkiem, że nie utrudniają one identyfikacji fotografowanej osoby.