Biuro paszportowe Kartuzy

Data aktualizacji: 20 czerwca 2022
Strona główna » Pomorskie » Biuro paszportowe Kartuzy
herb Kartuzy

Biuro paszportowe Kartuzy

adres

Terenowy Punkt Paszportowy w Kartuzach 

Generała Józefa Hallera 1,

83-300 Kartuzy

 

telefon
telefon 58 681 49 27
województwo
pomorskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 08:00–15:00
wtorek: 08:00–15:00
środa: 09:00–16:00
czwartek: 08:00–15:00
piątek: 09:00–14:30
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Kartuzach?

Osoby które na co dzień mieszkają, czy pracują w Kartuzach, nawet jeśli są zameldowane w innym mieście, mogą starać się o wydanie paszportu w dowolnie wybranym oddziale paszportowym.

O paszport można się bowiem ubiegać: „W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich” – informuje portal gov.pl.

Terenowy Punkt Paszportowy w w Kartuzach, mieści się przy ul. Generała Józefa Hallera 1.

Wniosek o paszport w Kartuzach – gdzie znaleźć?

Wniosek można znaleźć bezpośrednio w oddziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego. Tam też znajduje się wzór, zgodnie z którym wniosek powinien zostać wypełniony.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o paszport w Kartuzach?

 • Jedno kolorowe zdjęcie
 • Dowód opłaty za paszport
 • Dokument potwierdzający prawo do ulgi albo całkowitego zwolnienia z opłaty
 • Ważny dowód osobisty – w przypadku braku dotychczasowego paszportu
 • Skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą

Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione

 • Osoby małoletnie – wniosek musi zostać złożony przez rodzica lub opiekuna prawnego. Przy składaniu wniosku powinni pojawić się obojga rodzice. Paszport nie może zostać wydany, jeśli któryś z rodziców nie wyraża na to zgody.
 • Osoby ubezwłasnowolnione – wniosek w ich imieniu złożyć może opiekun prawny, ale czym osoba ubezwłasnowolniona musi być przy tym obecna

Kolejki do biura paszportowego w Kartuzach

To, jak długo będziemy musieli czekać w kolejce po złożenie wniosku lub odbiór gotowego dokumentu, uzależnione jest przede wszystkim od wybranego oddziału w okolicy (lub innej, dowolnej części Polski).

Poszczególne urzędy zapewniają bowiem możliwość elektronicznej rezerwacji terminu wizyty lub oferują systemy obsługi biletowej na miejscu.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Kartuzach?

Czas oczekiwania na paszport w Kartuzach zależy od rodzaju dokumentu:

 • Tradycyjny paszport biometryczny:
  Czas oczekiwania na dokument  zazwyczaj nie przekracza 30 dni. Nie jest to jednak stały termin – przy małym ruchu i niewielu wnioskach, paszport może zostać wydany wcześniej, natomiast w sezonie letnim czas oczekiwania może się wydłużyć.
 • Paszport tymczasowy
  W przypadku wydawanego na 12 miesięcy paszportu tymczasowego, czas oczekiwania na odbiór gotowego dokumentu jest znacznie krótszy, ponieważ tego typu wnioski mają priorytet w kolejce do rozpatrzenia (zwykle 2-3 dni)

Koszt wyrobienia paszportu w Kartuzach

Ulga 50% (opłata 70 PLN)Ulga 75% (opłata 35 PLN)
Uczniowie i studenci
Emeryci
Renciści
Osoby z niepełnosprawnością
Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnościąOsoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczymDzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny)
Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej
Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego
Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny

Zdjęcia paszportowe w Kartuzach

Zdjęcie do paszportu musi spełniać bardzo konkretne kryteria jeśli chodzi o rozmiar, kolor, czy tło. Idąc do profesjonalisty najczęściej nie będzie z tym problemu – prosząc o zdjęcie do konkretnego dokumentu, fotograf udzieli nam wskazówek i dopasuje fotografię do wymogów. Zdjęcie możemy wykonać jednak również samodzielnie, stosując się do wytycznych. O jakich kryteriach trzeba pamiętać?

 • Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, wydrukowane w formacie 35mm x 45mm. Ma być aktualne – czyli wykonane maksymalnie pół roku przed złożeniem wniosku w urzędzie. Tło musi być jasne (najlepiej białe), jednolite, dobrze oświetlone i bez cieni. W tle nie mogą pojawiać się inne osoby ani przedmioty.
 • Rzeczy utrudniające rozpoznanie – fa fotografii paszportowej nie można mieć nakrycia głowy, czy przyciemnianych okularów. Za cechę utrudniającą rozpoznanie czasami może zostać uznany nawet zarost. Biżuterię można mieć na sobie, jeśli nie zaburza tła fotografii ani owalu twarzy.
 • Głowa i twarz – na zdjęciu musi być widoczna cała głowa oraz fragment barków, natomiast sama twarz musi zajmować około 70-80% całej jego powierzchni. Dopuszczalne jest noszenie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych, a nawet okularów z ciemnymi szkłami (w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności przy poważnych wadach wzroku).

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments