Strona główna » Poradnik » Czy na Słowację potrzebny jest paszport?

Czy na Słowację potrzebny jest paszport?

Redakcja
18 marca 2024
Zamek Bratysławski i widok na miasto

Słowacja to niewielki kraj położony w Europie Środkowej i jednocześnie jeden z siedmiu sąsiadów Polski. Od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 2007 roku również strefy Schengen. Dzięki temu podróżowanie na Słowację jest bardzo ułatwione – przynajmniej, jeśli chodzi o członków UE. Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy? Wyjaśniamy.

Czy potrzebujesz paszportu na Słowację?

W związku z tym, że Słowacja jest w Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen, obowiązuje tam swobodny przepływ ludzi oraz towarów. Oznacza to, że nie potrzebujesz paszportu, aby przekroczyć granicę.

Choć na granicy nie ma już typowej kontroli (kolejek, strażników sprawdzających dokumenty, etc.), policja może cię wylegitymować, by skontrolować twoją tożsamość w innej sytuacji. Dlatego lepiej nie liczyć na to, że bez dowodu czy paszportu „jakoś” uda się wjechać i wyjechać ze Słowacji. Ponadto, zaleca się noszenie dokumentów zawsze przy sobie, aby w razie czego móc udowodnić swoją tożsamość i uniknąć stresujących sytuacji.

Z jakimi dokumentami wjedziesz na Słowację?

Dokumentem, z którym przekroczysz granicę polsko-słowacką, jest ważny dowód osobisty albo paszport. Pamiętaj, że prawo jazdy, karta płatnicza, legitymacja szkolna czy studencka nie są dokumentami potwierdzającymi tożsamość.

Wymóg posiadania dowodu tożsamości dotyczy również dzieci. Jaki dokument musi mieć ze sobą niepełnoletnia osoba? Opcje są dwie:

Słowacja – zasady pobytu

W związku z tym, że Słowacja należy do Unii Europejskiej, Polacy mogą swobodnie do niej przyjeżdżać w dowolnym celu. Pobyt bez rejestracji może być maksymalnie 90-dniowy. Po tym czasie należy opuścić kraj albo wystąpić o rejestrację pobytu we właściwym miejscowo Wydziale Policji ds. Cudzoziemców. W ten sposób uzyskuje się zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela państwa członkowskiego UE lub kartę pobytu obywatela państwa członkowskiego UE. Rejestracji tej nie trzeba dokonywać od razu, gdy minie 90 dni od wjazdu – jest na to 30 dni.

Ubezpieczenie na wyjazd na Słowację

Jak ubezpieczyć się wyjeżdżając na Słowację? Choć w kraju tym obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pokrywa ona koszty opieki medycznej w bardzo podstawowym zakresie. Warto więc wykupić dodatkową polisę. Powinna zawierać:

  • koszty leczenia – najlepiej do kwoty 30-40 tysięcy euro,
  • koszty ratownictwa – przynajmniej na kwotę 5-6 tysięcy euro,
  • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu,
  • OC w życiu prywatnym – jeśli nieumyślnie uszkodzisz mienie drugiej osoby albo wyrządzisz jej jakąś szkodę, koszty pokryje ubezpieczyciel; to dobra opcja, gdy podróżuje się z dziećmi.

Jeśli planujesz wspinać się, zwiedzać jaskinie albo jeździć na nartach poza szlakami, dobrze abyś wykupił dodatkową polisę, która obejmuje sporty wysokiego ryzyka. Zwykłe ubezpieczenie najczęściej nie obejmuje wypadków w czasie uprawienia sportów ekstremalnych.

Wyjazd na Słowację w góry – to musisz wiedzieć!

Wybierasz się w Tatry Słowackie? O tym musisz pamiętać.

  • Śledź komunikaty pogodowe i ostrzeżenia służb górskich dotyczące bezpieczeństwa ludzi i stosuj się do nich. Aktualne informacje znajdziesz na stronie słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego.
  • Dokonuj wpisów w księdze spacerów i wspinaczek przed rozpoczęciem spaceru, wędrówki, lub wspinaczki.
  • Dostosowuj ubiór i ekwipunek do warunków pogodowych panujących w górach.

Od 2006 roku osoba znajdująca się na terenie górskim Republiki Słowacji ma obowiązek pokryć koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej, która jej dotyczy. Samo uruchomienie śmigłowca kosztuje 2 tysiące euro! To dlatego wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z wysokimi kosztami leczenia oraz z ratownictwem jest tak ważne.

Słowacja to kraj, do którego warto wybrać się przynajmniej raz w życiu. Graniczy z Polską, więc można dostać się tam łatwo samolotem albo samochodem. Słynie z pięknej, położonej nad Dunajcem Bratysławy oraz Karpat Zachodnich (z Tatrami Wysokimi na czele!) ze świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Podsumowanie

  • Aby wjechać na Słowację, obywatele polscy nie potrzebują paszportu ani wizy. Dowód osobisty jest dokumentem, na podstawie którego można przekroczyć granicę.
  • Na granicy nie ma już tradycyjnych kontroli, ale możesz zostać wylegitymowany w innej sytuacji, dlatego dla bezpieczeństwa zawsze noś ze sobą dokumenty.
  • Na Słowacji obowiązuje karta EKUZ, ale zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną. Warto dokupić ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia 50-60 tysięcy euro.
  • Jeśli wybierasz się w Tatry Słowackie, do polis dodaj również koszty ratownictwa.

FAQ

Paszport, paszport tymczasowy ani dowód nie mają minimalnego okresu ważności, który byłby warunkiem wjazdu na Słowację.

Nie, służby słowackie nie wymagają pisemnej zgody na wjazd dziecka, jeśli jedzie z jednym z rodziców lub z osobą trzecią.

Tak, jednak obejmuje ona jedynie podstawową pomoc medyczną. Warto dokupić rozszerzone ubezpieczenie.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments