Strona główna » Poradnik » Czy na Łotwę potrzebny jest paszport?

Czy na Łotwę potrzebny jest paszport?

Redakcja
17 maja 2024
Stolica Łotwy, Ryga nocą

Łotwa słynie z dużej liczby jezior polodowcowych oraz długiej linii brzegowej, co w połączeniu z niewielką odległością od Polski czyni ją ciekawą destynacją turystyczną. Do pobytu w tym nizinnym kraju zachęca też mała ilość formalności niezbędnych do odbycia legalnej podróży. Sprawdź, czy na Łotwę potrzebny jest paszport i co warto wiedzieć przed wyjazdem.

Najważniejsze informacje o Łotwie

Łotwa leży w północnej części Europy i zalicza się go grupy krajów bałtyckich. Od północy graniczy z Estonią, od wschodu z Rosją i Białorusią, a od południa z Litwą. Jest zamieszkiwana przez wiele grup wyznaniowych, w których największy udział mają luteranie, katolicy i prawosławni. Do jej największych atrakcji zaliczają się parki narodowe Gauja, Kemeri, Razno i Slitere oraz miasta Ryga, Jurmała, Sigulda i Dyneburg.

Podstawowe informacje o Łotwie

StolicaRyga
Ryga64 589 km²
Język urzędowyłotewski
Ustrój polityczny republika parlamentarna
Waluta euro (EUR)
Dni wolne od pracy1 stycznia (Nowy Rok)
Data ruchoma (Wielki Piątek i Wielkanoc)
1 maja (Święto Pracy)
4 maja (Święto Odnowienia Niepodległości Łotwy)
23-24 czerwca (Līgo)
18 listopada (święto odzyskania niepodległości)
24-26.12 (Boże Narodzenie)
31 grudnia (Sylwester)
Telefony alarmoweNumer alarmowy: 112
Policja: 110
Pogotowie ratunkowe: 113

Na jakich dokumentach podróży można wjechać na Łotwę?

Łotwa od 21 grudnia 2007 roku należy do strefy Schengen, dzięki czemu obywatele Polski i innych państw wchodzących w skład tego obszaru mogą podróżować tam na podstawie ważnego dowodu osobistego. Dokumentami uprawniającymi do pobytu są również paszport i paszport tymczasowy aktualne przez cały okres wycieczki.

Obywatele Polscy mogą przebywać na Łotwie w celach turystycznych maksymalnie do 90 dni bez konieczności zgłaszania pobytu.

Osoby podróżujące z nie swoimi dziećmi mającymi polskie obywatelstwo nie muszą mieć zgody na podróż od rodziców lub opiekunów prawnych.

Czy trzeba mieć ubezpieczenie podróżne na wyjazd na Łotwę?

Z uwagi na przynależność do Unii Europejskiej na Łotwie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W nagłych sytuacjach obywatelom Polski po okazaniu EKUZ przysługuje więc podstawowa opieka medyczna. Po co więc wykupywać ubezpieczenie turystyczne na taki wyjazd? Otóż EKUZ uprawnia do korzystania wyłącznie z niektórych świadczeń medycznych o mocno ograniczonym zakresie. Nie uprawnia też do transportu medycznego czy uzyskania wsparcia finansowego w kryzysowych sytuacjach, np. w razie utraty bagażu czy poniesienia uszczerbku na zdrowiu.

Warto wiedzieć! Polacy na podstawie EKUZ mogą swobodnie korzystać z publicznej opieki zdrowotnej na Łotwie, jednak należy wiedzieć, że działa ona inaczej niż w Polsce. Za wizyty u specjalisty czy pobyt w szpitalu zawsze płaci się tam określoną kwotę. Przykładowo za konsultację z lekarzem rodzinnym trzeba ponieść wydatek rzędu 2 euro, a za dobę hospitalizacji płaci się 10 euro. Leczenie prywatne jest znacznie droższe, a jego cena zależy od rodzaju usługi i lokalizacji gabinetu. Wizyty u specjalistów kosztują zwykle od 40 euro wzwyż.

Kompleksową ochronę podczas pobytu na Łotwie gwarantuje jedynie prywatna polisa turystyczna wykupiona na własną rękę w jednej z firm ubezpieczeniowych. Zapewnia ona pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji, a także wydatków na transport medyczny i transport zwłok. Ponadto w zależności od oferty obejmuje ubezpieczenie bagażu, NNW, OC w podróży czy OC sportowe. Może też dotyczyć zdarzeń pod wpływem alkoholu.

Pamiętaj, aby zakres polisy turystycznej zawsze dopasowywać do własnego stanu zdrowia i rodzaju aktywności planowanych na czas wyjazdu. Osoby przewlekle chore zawsze powinny zwracać szczególną uwagę na sumy gwarantowane i wybierać oferty zapewniające pokrycie odpowiednio wysokich kosztów leczenia. Z kolei turyści mający zamiar uprawiać różne aktywności muszą rozszerzyć polisę o sporty ekstremalne lub sporty wysokiego ryzyka

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/lotwa

Podsumowanie

  • Łotwa znajduje się w strefie Schengen, dzięki czemu obywatele Polski mogą przebywać tam w celach turystycznych do 90 dni bez wizy.
  • Wjazd na Łotwę odbywa się na podstawie dowodu osobistego i bez kontroli granicznych.
  • Przed wyjazdem na Łotwę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ

Łotwa wchodzi w skład grupy 22 państw należących do strefy Schengen. Dzięki temu obywatele Polski mogą podróżować tam w sposób swobodny i legalny.

Tak. Łotwa weszła do Unii Europejskiej wraz z Polską i innymi krajami 1 maja 2004 roku. Od 1 stycznia 2014 roku znajduje się też w strefie euro. Obecnie działa tam wiele kantorów, jednak tylko w wybranych można wymienić złotówki. Popularne jest używanie kart kredytowych i bankomatowych.

Na Łotwie panuje klimat umiarkowany, przejściowy. Na Półwyspie Kurlandzkim nabiera on cech morskich, a we wschodniej części kraju — kontynentalnych.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments