Strona główna » Poradnik » Czy do Węgier potrzebny jest paszport?

Czy do Węgier potrzebny jest paszport?

Redakcja
8 sierpnia 2023

Podczas planowania zagranicznych wakacji warto wziąć pod uwagę Węgry. Ten kraj znajduje się bardzo niedaleko Polski. Jazda samochodem z Warszawy do Budapesztu zajmuje zaledwie 8,5 godziny. Ponadto na terenie Węgier znajdują się niesamowite baseny termalne oraz można tam podziwiać piękne krajobrazy rodem z Dzikiego Zachodu. Jednak przed wyruszeniem w podróż warto przygotować niezbędne dokumenty. Sprawdź, co wziąć!  

Czy trzeba wyrobić paszport do Węgier?

Osoby, które zamierzają wyjechać na Węgry, muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Może to być paszport lub dowód osobisty. A zatem nie ma problemu, aby spontanicznie wyjechać za granicę i cieszyć się urlopem w przyjemnych okolicznościach przyrody. Dokument tożsamości musi by ważny przez cały pobyt na Węgrzech. Termin ważności nie jest określony. 

Dużym ułatwieniem dla podróżujących jest to, że nie trzeba wyrabiać wizy przed wyjazdem. Zatem można bez zbędnych formalności udać się na wymarzone wakacje do Węgier.  

Co muszą mieć dzieci, aby przekroczyć granicę Węgier?

Zamierzasz zabrać swoje dzieci na wakacje do Węgrzech? Pamiętaj, aby przed wyjazdem wyrobić im dowód osobisty lub paszport. Jeśli ubiegasz się o dokument tożsamości dla pociech: 

  • do 12. roku życia, wniosek możesz złożyć online. Potrzebny jest podpis elektroniczny lub profil zaufany. Za pomocą tych narzędzi możesz potwierdzić swoją tożsamość, dzięki czemu system nie ma wątpliwości, kim jesteś; 
  • od 12. roku życia, wszystkie dokumenty musisz dostarczyć osobiście do dowolnego urzędu. Pamiętaj jednak, że z tego samego miejsca będzie trzeba odebrać gotowy dowód czy paszport. Dlatego wybierz instytucję, która znajduje się niedaleko Twojego domu.  

Aby złożyć wniosek o dokumenty potwierdzające tożsamość, musisz mieć kolorowe zdjęcie, które nie jest starsze niż 6 miesięcy. Ponadto dziecko nie może mieć na nim nakrycia głowy, ani ciemnych okularów. Dodatkowo powinno patrzeć wprost w obiektyw i nie może się uśmiechać.  

Jeśli ubiegasz się o dowód osobisty, nie musisz mieć zgody drugiego rodzica lub innego opiekuna prawnego na wyrobienie dokumentu. To duże ułatwienie zwłaszcza dla osób, które nie mieszkają razem.  

Niezależnie od tego, czy starasz się o dowód osobisty czy paszport, trzeba będzie poczekać ok. 30 dni, zanim dokumenty będą gotowe. 

Czy upoważnienie na podróż dziecka z dziadkami lub znajomymi jest potrzebne?  

Nie ma obowiązku, aby rodzice wyrażali zgodę na podróż dziecka za granicę np. z dziadkami czy innymi osobami, które są jego opiekunami prawnymi. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby sporządzić upoważnienie w formie pisemnej. Nie musi być przygotowane w obecności notariusza. Warto jednak zadbać, aby zgoda zawierała wszystkie dane osobowe, numer dokumentów tożsamości, numery kontaktowe oraz podpisy rodziców i osób, które będą podróżować z dziećmi. 

Co trzeba zrobić, aby pozostać w Węgrzech na dłużej?

Na podstawie dowodu osobistego lub paszportu można przebywać w Węgrzech przez 90 dni bez zameldowania. To dużo czasu, aby dokładnie poznać ten kraj. Jednak, jeśli zamierzasz zostać tam dłużej, musisz się zarejestrować jako obywatel UE lub uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy albo stały.  

Czy trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne na Węgrzech?

Węgry od 1 maja 2004 roku należą do Unii Europejskiej. Zatem w tym kraju można korzystać z pomocy medycznej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upoważnia ona do darmowej opieki lekarskiej w sytuacjach zagrożenia życia. Dodatkowo dzięki karcie można otrzymać zniżkę np. na wizytę u lekarza czy zakup leków. Dzięki temu nie trzeba płacić pełnej kwoty i można nieco zaoszczędzić. 

Jednak EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Za wiele usług medycznych trzeba zapłacić z własnej kieszeni, np. za transport medyczny do Polski. Aby tego uniknąć Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zakup ubezpieczenia turystycznego. 

To prywatna polisa na czas podróży, w ramach której towarzystwo zapewnia wsparcie finansowe po korzystaniu z pomocy lekarzy. Firma może pokryć także koszty np.: 

  • transportu zwłok do Polski, 
  • zakupu leków, 
  • ratownictwa górskiego, 
  • wizyty u stomatologa, 
  • konsultacji u prywatnego lekarza. 

Zakres polisy można rozszerzyć o dodatkową ochronę od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki tym ubezpieczeniom zyskasz wsparcie finansowe, jeśli doznasz urazu albo wyrządzisz komuś krzywdę. Dobra polisa uchroni Cię przed konsekwencjami działań Twoich i towarzyszy podróży.  

Warto jednak pamiętać, że towarzystwa nie wezmą odpowiedzialności za wszystkie zdarzenia. Firma wypłaci pieniądze tylko za wypadki, które są wyszczególnione w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zapoznaj się z nimi przed zawarciem umowy, a unikniesz wielu kłopotów i nieporozumień. 

Jak wygląda jazda po Węgrzech?

Zamierzasz wyruszyć samochodem do Węgier? A może chcesz wynająć auto na miejscu i zwiedzić kraj autem? Możesz korzystać z polskiego prawa jazdy. Dodatkowo zabierz ze sobą: 

  • dowód rejestracyjny,  
  • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC. 

Jeśli pojazd nie należy do Ciebie, bo np. udało Ci się go wziąć na leasing lub pożyczyć od bliskiej osoby, weź ze sobą np.: 

  • umowę leasingową, 
  • upoważnienie właściciela do prowadzenia auta, 
  • licencję do kierowania pojazdami. 

Pamiętaj, że dokumenty samochodu nie mogą być w formie ksero, fotografii czy pliku cyfrowego. Tamtejsi funkcjonariusze nie uznają ich za prawdziwe. Dodatkowo np. dowód czy potwierdzenie zakupu OC nie mogą być zalaminowane. Choć w ten sposób można zabezpieczyć dokumenty przed zniszczeniem, może to utrudniać sprawdzenie, czy są prawdziwe.  

Podsumowanie

  • 1. Aby przekroczyć granicę Węgier, możesz mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Oba dokumenty są honorowane przez tamtejszych funkcjonariuszy. 

  • 2. Osoby, które podróżują samochodem, muszą zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu oraz papierowe potwierdzenie zakupu OC. 

  • 3. Dokumenty elektroniczne nie są respektowane przez węgierskich urzędników, policjantów itp. Dlatego nie wystarczy, że zabierzesz ze sobą telefon z aplikacją eObywatel

Najczęściej zadawane pytania

Twój dowód osobisty stracił ważność, a Ty niespodziewanie musisz udać się do Węgier? Możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. To dokument, który często jest wystawiany „od ręki”, choć w niektórych urzędach trzeba poczekać na niego kilka dni. Ten dokument jest ważny tylko przez rok, a więc trzeba będzie wyrobić nowy przed kolejnymi wakacjami. 

Aby uzyskać tymczasowy paszport, musisz mieć zdjęcie (nie starsze niż 6 miesięcy) oraz stosowny wniosek, który wypełnia się na miejscu w urzędzie. 

Jeśli chcesz wjechać na teren Węgier samochodem, pamiętaj, że jazda autostradami i drogami pierwszej kategorii jest płatna. Aby móc kontynuować podróż, trzeba za to zapłacić przed wjazdem. Można to zrobić np. online na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ i uzyskać tzw. e-winietę. Pamiętaj, aby upewnić się, że na dokumencie znalazły się wszystkie poprawne informacje, tj. numer rejestracyjny pojazdu, kod kraju, kategoria samochodu, a także okres ważności winiety. Dzięki temu nie ma ryzyka, że otrzymasz karę za jazdę bez uregulowania opłat.  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby wszystkie paragony oraz dowody zakupu e-winiety zachować przez 2 lata od wyjazdu z Węgier. W ten sposób można uniknąć wielu problemów. 

Przyjmujesz leki na stałe i zabierasz część z nich w podróż do Węgier? Nie musisz mieć żadnego pozwolenia, jeśli preparaty są przeznaczone na własne potrzeby lecznicze. Warto jednak pamiętać, że stosowne zaświadczenie (powinien je wystawić lekarz prowadzący) może znacznie ułatwić przejście kontroli na lotnisku czy odprawy celnej. Po okazaniu dokumentu policji lub służbie celnej unikniesz kłopotów z wjechaniem do kraju. 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments