Strona główna » Poradnik » Czy do Tajlandii potrzebny jest paszport?

Czy do Tajlandii potrzebny jest paszport?

Redakcja
11 września 2023

Tajlandia to doskonały kierunek na wakacje, zwłaszcza zimą. W okresie od listopada do lutego jest tam naprawdę ciepło i przyjemnie. W tym czasie panują tam temperatury ok. 28°C. Ponadto w tym kraju można bez problemów znaleźć niesamowite świątynie, rajskie plaże czy przepiękne szlaki trekkingowe. Z pewnością nie będziesz się tam nudzić. Jednak zanim zaczniesz pakować bagaże, dowiedz się czy do Tajlandii jest potrzebny paszport. 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wyjechać do Tajlandii?

Tajlandia to kraj w południowo-wschodniej Azji. Polacy, aby móc tam wyjechać, muszą najpierw przygotować odpowiednie dokumenty. Granicę tego kraju można przekroczyć wyłącznie na podstawie paszportu (może to być paszport tymczasowy). Musi być ważny przez min. 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii. A zatem przed wyjazdem trzeba się upewnić, że dokument spełnia ten wymóg. 

Polski dowód osobisty nie jest respektowany w Tajlandii. Jednak nie warto zostawiać go w domu. Weź go ze sobą i schowaj (np. w kieszeni paska, w specjalnej saszetce, którą będziesz nosić pod ubraniem, czy w dodatkowych portfelu). Ten dokument może się przydać, jeśli paszport zostanie Ci skradziony. Na podstawie dowodu osobistego otrzymasz pomoc w placówce dyplomatycznej.  

Jak wyrobić wizę do Tajlandii? 

Wyjeżdżasz do Tajlandii na krócej niż miesiąc? Nie musisz wyrabiać wizy. To duże ułatwienie podczas planowania podróży. Warto jednak pamiętać, że bez pozwolenia na pobyt możesz przekroczyć granicę tego kraju tylko dwa razy w ciągu roku. Co więcej, po przyjeździe do Tajlandii: 

  • musisz się zameldować. W tym celu przed przekroczeniem granicy trzeba wypełnić kartę wjazdu/wyjazdu. Następnie urzędnik wręczy Ci odcinek, który należy okazać podczas opuszczania kraju; 
  • właściciel hotelu lub innego miejsca noclegowego powinien zgłosić Twój pobyt władzom imigracyjnym. Nie zawsze to zrobi, co jednak może spowodować utrudnienia, jeśli zamierzasz zatrzymać się w tym kraju na dłużej. 

Podróżujący do Tajlandii, którzy chcą tam pozostać dłużej niż 30 dni lub wyjeżdżają w innym celu niż turystyczny, muszą wyrobić wizę. Wniosek o pozwolenie na pobyt można złożyć na stronie https://thaievisa.go.th/. Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie do wizy i pozostania w kraju na dłużej, skontaktuj się z placówką dyplomatyczną. Jeśli jesteś jeszcze na etapie przygotowań przed wyjazdem z Polski, możesz zadzwonić np. do Ambasady Tajlandii w Warszawie. 

Co trzeba mieć, aby przekroczyć granicę Tajlandii? 

Sam paszport nie wystarczy, aby służby graniczne przepuściły Cię do Tajlandii. Podczas przekraczania granicy należy dodatkowo okazać: 

  • bilet powrotny, 
  • dowód na to, że masz min. 10 000 THB (batów tajlandzkich) na utrzymanie się, 
  • dowody, które potwierdzają cel wizyty w Tajlandii — to mogą być np. rezerwacje hotelowe, czy zaproszenie rodziny itp. 

Jeśli władze uznają, że brakuje Ci jakiś dokumentów, mogą Cię nie wpuścić na teren Tajlandii i odesłać do Polski. 

Jak wygląda opieka medyczna w Tajlandii?

W Tajlandii nie można skorzystać z opieki zdrowotnej w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zatem za wszystkie usługi lekarzy, ratowników czy pielęgniarek, trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Koszty są dość wysokie: 

  • wizyta lekarska to wydatek 1 000 — 2 000 THB, 
  • doba w szpitalu kosztuje od 2 000 do 20 000 THB. 

Jeśli nie wykażesz, że masz wystarczająco dużo środków na pokrycie wydatków na leczenie, szpital może odmówić przyjęcia Cię. Natomiast jeśli nie zapłacisz za usługi medyczne, musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. 

Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby wykupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa zapewni Ci wsparcie finansowe, gdy będziesz potrzebować pomocy specjalisty. Ponadto może pokryć koszty: 

  • zakupu leków, 
  • hospitalizacji, 
  • pomocy stomatologa, 
  • transportu medycznego do szpitala i do Polski, 
  • przewiezienia zwłok do kraju. 

Przed zakupem ubezpieczenia należy dokładnie sprawdzić zakres ochrony. Upewnij się przed wyjazdem, że polisa będzie respektowana na terenie Tajlandii. Ponadto ustal, czy towarzystwo od razu pokrywa koszty leczenia, czy też trzeba najpierw zapłacić za wszystko, a potem firma zwróci całą kwotę. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak musisz się przygotować finansowo do podróży. 

Do Tajlandii możesz zabrać 30-dniowy zapas leków (nawet tych na receptę). Nie mogą zawierać substancji kontrolowanych i powinny być w oryginalnym opakowaniu. Ponadto trzeba mieć receptę lub list od lekarza w języku angielskim.  

Czy w Tajlandii można jeździć na polskim prawie jazdy?

Niestety po Tajlandii nie można się poruszać na polskim prawie jazdy. Jeśli chcesz wynająć np. skuter, aby zwiedzić wyspy, musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy kat. A. Możesz także ubiegać się u władz Tajlandii o wydanie dokumentu, który upoważnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.  

Jeśli będziesz poruszać się skuterem bez stosownych uprawnień i dojdzie do wypadku, towarzystwo może odmówić pokrycia kosztów leczenia czy hospitalizacji. Ponadto, jeśli w wyniku zdarzenia wyrządzisz komuś krzywdę, poniesiesz także koszty wynikające z odpowiedzialności cywilnej. Dlatego lepiej nie ryzykować i zdać się na usługi lokalnych przewoźników. 

Podsumowanie

  • - Polacy, aby przekroczyć granicę Tajlandii, muszą mieć paszport (może być tymczasowy), który jest ważny przez min. 6 miesięcy. Dodatkowo powinni dysponować 10 000 THB na osobę oraz dokumentami, które potwierdzają cel podróży (bilet powrotny, rezerwacja hotelu).  

  • - Jeśli pobyt w Tajlandii nie jest dłuższy niż 30 dni, nie trzeba wyrabiać wizy.  

  • - W Tajlandii nie można skorzystać z darmowej pomocy lekarzy w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów usług medycznych, transportu karetką, zakupu leków czy hospitalizacji, kup ubezpieczenie turystyczne. 

Najczęściej zadawane pytania

W Tajlandii jednym z najbardziej popularnych miast jest Bangkok, czyli stolica tego państwa. Przyciąga uwagę wieloma niesamowitymi zabytkami, m.in. Wielkim Pałacem Królewskim, Wat Pho, czyli Świątynią Odpoczywającego Buddy, a także targiem weekendowym Chatuchak. W Tajlandii warto odwiedzić także mniej wypełnione turystami miejsca, np. wyspę Koh Tao, na której znajdują się piękne plaże i rafy koralowe. Rozważ również wizytę na wyspie Similan, która znajduje się w Parku Narodowym Mu Koh Similan. Tam można udać się na safari, a także umówić się na nurkowanie wśród koralowców! 

W Tajlandii panuje klimat zwrotnikowo-monsunowy. Zimą, czyli od grudnia do lutego, jest tam pora sucha. Wtedy opady deszczu są dość ograniczone, a temperatury oscylują około przyjemnych 25-28°C. To dobry czas na odwiedzenie Tajlandii, zwłaszcza że w Polsce jest wtedy ciemno i zimno. Natomiast pora deszczowa w tym kraju trwa od czerwca aż do października. Najcieplej jest w kwietniu maju, czerwcu, lipcu i sierpniu. Temperatury mogą sięgać nawet do 35°C. Takie upały mogą być uciążliwe zwłaszcza w połączeniu z wysoką wilgotnością. 

Tajlandia jest krajem, w którym obecnie zachodzi wiele zmian politycznych. Dlatego w wielu miejscach, a zwłaszcza w stolicy, można napotkać się np. na protesty polityczne, które utrudniają poruszanie się po mieście. Zatem warto stale śledzić informacje medialne i unikać tego typu zgromadzeń. 

Dodatkowo na granicy z Mjanmą jest dość niebezpiecznie. W tym kraju trwa konflikt zbrojny, który może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w pobliżu granicy. Niebezpieczna może być także okolica w pobliżu Kambodży. Wiele terenów jest tam zaminowanych. 

Na przestrzeni lat w Tajlandii dochodziło do wielu ataków terrorystycznych. Dlatego należy zachować ostrożność w miejscach, gdzie gromadzi się bardzo dużo ludzi.  

Należy również ostrożnie przemieszczać się po ulicach. Tajlandia ma najwyższy wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych. Najczęściej wypadkom ulegają osoby, które poruszają się na skuterach i motorach. Zdarza się, że kierowcy są pod wpływem alkoholu bądź całkowicie nie przestrzegają zasad ruchu drogowego.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments