Strona główna » Poradnik » Czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport?

Czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport?

Redakcja
6 marca 2023

Łagodny klimat, klimatyczna architektura, niezwykłe krajobrazy, dobrze rozbudowana infrastruktura hotelowa i rozrywkowa — zalety Wysp Kanaryjskich można wymieniać w nieskończoność. To idealne miejsce do odpoczynku zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Marzysz, żeby tam wyjechać? Dowiedz się, jakie dokumenty ze sobą zabrać, aby móc legalnie przekroczyć granicę tego regionu!

Wyspy Kanaryjskie to określenie na region, który obejmuje 13 wysp. Wśród nich można wymienić np. Teneryfę, Gran Canarię, La Palmę, Lanzarote czy Fuerteventurę. Wszystkie stanowią część… Hiszpanii. Dzięki temu ten region jest zaliczany do Unii Europejskiej i jest objęty strefą Schengen. To z kolei sprawia, że obywatele państw należących do UE mogą swobodnie tam podróżować! Wystarczy tylko, że będą mieć ze sobą odpowiednie dokumenty potwierdzające ich tożsamość.

Dowód czy paszport na Wyspy Kanaryjskie — co ze sobą zabrać?

Wyspy Kanaryjskie są częścią Hiszpanii, która jest członkiem UE. Dzięki temu można tam wyjeżdżać z dowodem osobistym lub paszportem. Istotne jest tylko to, żeby dokument tożsamości był ważny. Na jego podstawie można przebywać w tym kraju do 90 dni. Po upływie 3 miesięcy należy się zameldować w urzędzie miasta. Jednak nie jest to restrykcyjnie przestrzegane.

Warto pamiętać, że dzieci również powinny mieć ważny dowód osobisty lub paszport przy sobie. Bez tego dokumentu nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu.

Prawo jazdy a jazda autem po Wyspach Kanaryjskich — czy wystarczy?

Chcesz zwiedzać Wyspy Kanaryjskie na własną rękę samochodem? Nie potrzebujesz do tego specjalnych dokumentów. Wystarczy Ci polskie prawo jazdy. Przebywasz w kraju dłużej niż 90 dni i udało Ci się zarejestrować na pobyt stały? Pamiętaj o wymianie polskiego prawa jazdy na hiszpańskie.

Podczas jazdy po Wyspach Kanaryjskich należy zachować ostrożność. Tamtejsza policja bardzo surowo każe osoby, które np. kierują samochodem pod wpływem alkoholu albo korzystają z telefonów komórkowych lub urządzeń nawigacyjnych w trakcie jazdy. Pamiętaj, że mandat trzeba zapłacić na miejscu, do rąk funkcjonariusza, lub przelewem na konto bankowe tamtejszego wydziału transportu. Dopiero po uregulowaniu płatności można kontynuować podróż.

Czy na Wyspach Kanaryjskich można korzystać z EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który upoważnia obywateli Polski do korzystania z darmowej, podstawowej pomocy medycznej w krajach należących do UE. Dotyczy to również Wysp Kanaryjskich. Jednak na jej podstawie można skorzystać tylko ze świadczeń, które podejmuje się w celu ratowania zdrowia i życia. Karta nie pokryje np. kosztów transportu do kraju czy leczenia stomatologicznego.

Aby nie płacić za te usługi z własnej kieszeni, możesz wykupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. To polisa, która pokryje koszty leczenia, zakupu leków czy organizacji transportu medycznego. Ponadto, jeśli rozszerzysz ochronę o dodatkowe ryzyka, możesz otrzymać odszkodowanie za:

  • zgubienie bagażu przez linię lotniczą,
  • odwołanie lotu,
  • doznanie uszczerbku na zdrowiu, np. złamanie ręki.

Dodatkowo towarzystwo może wypłacić wsparcie finansowe bliskim na wypadek Twojej śmierci. Dzięki temu otrzymają oni środki na pokrycie np. kosztów pochówku czy organizacji stypy.

Wyjazd na Wyspy Kanaryjskie jest świetnym rozwiązaniem, jeśli marzysz o urlopie w rajskich warunkach, ale masz tylko dowód osobisty. Na podstawie tego dokumentu uzyskasz prawo wjazdu na ten obszar.

Podsumowanie

  1. Aby wyjechać na Wyspy Kanaryjskie, wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
  2. Jeśli chcesz jeździć autem po Wyspach Kanaryjskich, wystarczy Ci polskie prawo jazdy.
  3. Na Wyspach Kanaryjskich można korzystać z darmowej pomocy medycznej w ramach karty EKUZ. Warto jednak pamiętać, że w Hiszpanii bezpłatne są tylko pomoc lekarza w ciągu dnia, pobyt w szpitalu i transport na terenie kraju, jeśli istnieje zagrożenie życia.

Często zadawane pytania:

Jeśli chcesz nagle wyjechać na Wyspy Kanaryjskie, np. w związku z pogrzebem członka rodziny lub działalnością zawodową, możesz wyrobić paszport tymczasowy. Ten dokument Ci wystarczy, aby móc przekroczyć legalnie granicę tego kraju.

Aby go wyrobić należy przedstawić:

  • ważny dokument tożsamości,
  • kolorową fotografię,
  • dowód uregulowania opłaty paszportowej,
  • potwierdzenie okoliczności, przez które nagły wyjazd jest konieczny. Może to być np. akt zgonu członka rodziny, polecenie wyjazdu służbowego lub zaświadczenie lekarskie.

Termin wyrobienia paszportu tymczasowego wynosi do 30 dni. Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności czas oczekiwania jest zazwyczaj krótszy.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ. Wystarczy złożyć stosowny wniosek, aby pracownik przygotował dla Ciebie potrzebny dokument.

Możesz także ubiegać się o EKUZ online, np. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub ePUAP.  Warto jednak pamiętać, że czas oczekiwania na kartę może wydłużyć się do 5 dni.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments