Strona główna » Poradnik » Czy do Austrii potrzebny jest paszport?

Czy do Austrii potrzebny jest paszport?

Redakcja
3 kwietnia 2023

Austria przyciąga przede wszystkim miłośników sportów zimowych. Ponad połowa tego kraju znajduje się w Alpach, w których czeka wiele atrakcyjnych stacji narciarskich. Austria to także zabytkowe miasta, niesamowite wodospady i ciekawe ścieżki turystyczne. Chcesz je odkryć? W podróż musisz zabrać ze sobą dokument tożsamości. Dowiedz się, czy potrzebujesz paszportu w Austrii!  

Austria to dobry kierunek na kilkudniowy „city break”, jak i długie wakacje. Z Katowic do Wiednia jest mniej niż 400 km. Przejechanie tej trasy zajmie Ci nieco ponad 4 godziny! Droga wiedzie w dużej mierze przez autostrady, dzięki czemu podróż upłynie dość sprawnie. Aby uniknąć problemów z policją na granicy, musisz jednak zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Austrii?

Austria jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Polacy mogą tam więc podróżować na podstawie dowodu osobistego. Ponadto mogą tam przebywać przez 90 dni bez żadnych ograniczeń. Jedyny wymóg to konieczność zameldowania i wymeldowania po przyjeździe do tego kraju lub po jego opuszczeniu. Należy to zrobić, jeśli planujesz tam zostać dłużej niż 3 dni. Na szczęście procedura meldunkowa jest bardzo prosta. 

Jak się zameldować w Austrii?

Jeśli zamierzasz zostać w Austrii dłużej niż przez 3 dni, ale krócej niż przez 3 miesiące, zamelduj się w urzędzie miasta, urzędzie gminy lub magistracie. Przebywasz w Wiedniu? Udaj się do urzędu odpowiedzialnego za dzielnicę, w której przebywasz. 

Zabierz ze sobą dwa dokumenty: 

 • dokument tożsamości — może być to dowód osobisty lub paszport, 
 • kartę meldunkową. 

Pamiętaj, że meldunku może dokonać za Ciebie najemca, u którego np. wynajmujesz pokój. Zajmuje się tym również większość hoteli. Jednak warto o to dopytać po dotarciu do obiektu.  

Co zrobić, aby móc zostać w Austrii dłużej niż 90 dni?

Chcesz zostać w Austrii dłużej niż 90 dni? Możesz to zrobić, jeśli: 

 • masz pracę lub prowadzisz firmę w tym kraju, 

lub 

 • udało Ci się zebrać wystarczająco dużo pieniędzy na utrzymanie siebie i członków rodziny oraz masz ubezpieczenie zdrowotne, 

lub 

 • chcesz się uczyć w szkole lub na uczelni w Austrii. Do tego potrzebujesz środków finansowych, które wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania i na ubezpieczenie zdrowotne. 

Ponadto taki pobyt trzeba zgłosić odpowiednim organom (Niederlassungsbehörde). Tak otrzymasz zaświadczenie o zameldowaniu pobytu obywatela UE. Po 5 latach możesz ubiegać się o poświadczenie pobytu stałego. 

Ile kosztuje pomoc medyczna w Austrii?

Podczas szusowania na nartach bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kogoś potrącić i np. złamać sobie nogę. W takiej sytuacji możesz wymagać pomocy lekarza. Usługi medyczne w Austrii są na wysokim poziomie, ale też… bardzo drogie.  

 • Wizyta u lekarza internisty to wydatek od 60 do 200 €. 
 • Jednodniowy pobyt w szpitalu może kosztować od 800 do 2 000 €. Cena wzrośnie, jeśli musisz przebywać na oddziale intensywnej opieki medycznej (dane na 21.03.2023 r.).  

Chcesz uniknąć niespodziewanych wydatków na leczenie? Przed wyjazdem zwróć się do oddziału NFZ o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W ramach tej ochrony można za darmo skorzystać z podstawowych usług medycznych.  

Jednak jeśli będziesz potrzebować np. transportu medycznego, EKUZ nie pokryje jego kosztów. Dlatego warto mieć prywatne ubezpieczenie turystyczne. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do Austrii?

Polisa podróżna jest dostępna w ofercie większości towarzystw. Przy ich porównywaniu zwróć uwagę na: 

 • zakres ochrony — powinien być jak najszerszy. Jeśli planujesz uprawiać sporty zimowe, wybierz polisę, która zapewnia wsparcie po nieszczęśliwych zdarzeniach na stoku; 
 • sumę ubezpieczenia — od tego zależy, do jakiej kwoty towarzystwo pokryje koszty związane z przykrym wypadkiem. Ze względu na wysokie ceny za usługi medyczne w Austrii warto wybrać ubezpieczenie z bardzo dużą sumą ubezpieczenia.  

Warto również sprawdzić, czy polisę można rozszerzyć o ochronę OC. Dzięki niej, gdy wyrządzisz komuś krzywdę na stoku, Twój ubezpieczyciel wypłaci tej osobie odszkodowanie za doznane krzywdy.  

Planujesz jechać samochodem do Austrii? Nie zapomnij o ubezpieczaniu – sprawdzisz na ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/

Wyjazd do Austrii może być świetną przygodą. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, a unikniesz niespodziewanych wydatków! 

Podsumowanie

 1. Do Austrii można podróżować na podstawie dowodu osobistego. 
 2. Na zameldowanie się w Austrii masz 3 dni. 
 3. Usługi medyczne w Austrii są bardzo drogie. Dlatego przed wyjazdem do tego kraju warto wyrobić kartę EKUZ i wykupić ubezpieczenie turystyczne.  

Najczęściej zadawane pytania:

Paszport do Austrii nie jest potrzebny. Możesz przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego. 

Jeśli chcesz przebywać w Austrii dłużej niż 3 dni, musisz się zameldować. Inaczej może zostać nałożona na Ciebie kara finansowa.  

Najtańsza polisa turystyczna do Austrii na 7 dni, która obejmuje wypoczynek i uprawianie sportów zimowych, kosztuje 31,71 zł w AXA (stan na 21.03.2023 r.). Ubezpieczenie pokrywa koszty: 

 • leczenia do 200 000 zł, 
 • następstw nieszczęśliwych wypadków do 20 000 zł, 
 • ratownictwa do 200 000 zł. 

Ponadto polisa obejmuje aż 114 sportów. Pamiętaj, że oferty ubezpieczycieli zmieniają się. Sprawdź zatem aktualne propozycje. 

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments