Strona główna » Poradnik » Czy do Meksyku potrzebny jest paszport?

Czy do Meksyku potrzebny jest paszport?

Redakcja
17 maja 2024
Ozdobiony budynek rządowy w Meksyku

Meksyk jest oddalony od Warszawy o około 10 tysięcy kilometrów. Mimo tak dużej odległości, to państwo latynoskie co roku odwiedzają tysiące turystów z Polski. Jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą na tak daleką wycieczkę? Czy do Meksyku jest potrzebny paszport? Sprawdź!

Co warto wiedzieć o Meksyku?

Meksyk jest zlokalizowany w południowej części Ameryki Północnej. Od północy graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, a od południa z Gwatemalą i Belize. Od zachodu sąsiaduje z Oceanem Spokojnym, a od zachodu z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim. Pod względem powierzchni zajmuje 3. miejsce w Ameryce Łacińskiej. Jest też uznawany za państwo zamieszkiwane przez największą liczbę osób posługujących się językiem hiszpańskim na świecie.

Podstawowe informacje o Meksyku

StolicaMeksyk
Powierzchnia1 972 550 km2
Język urzędowyhiszpański
Ustrój politycznyrepublika federacyjna
Waluta peso
Dni wolne od pracy1 stycznia (Nowy Rok)
Pierwszy poniedziałek lutego (Święto Konstytucji Meksykańskiej z 5 lutego 1917)
Trzeci poniedziałek marca (urodziny Benito) Juáreza)
data ruchoma (Wielki Czwartek i Wielki Piątek)
1 maja (Święto Pracy)
5 maja (Rocznica Bitwy pod Pueblą — wolne w niektórych instytucjach)
16 września (Święto Niepodległości)
2 listopada (Święto Zmarłych)
Trzeci poniedziałek listopada (Święto Rewolucji Meksykańskiej)
1 grudnia raz na 6 lat (przy przekazaniu władzy wykonawczej)
25 grudnia (Boże Narodzenie)

Jakie dokumenty zabrać na wyjazd do Meksyku?

Organizacja wyjazdu do Meksyku to spore przedsięwzięcie. Trzeba kupić bilety lotnicze, zarezerwować nocleg i opracować plan zwiedzania. Nie można też zapomnieć o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Najważniejszym z nich jest paszport lub paszport tymczasowy, które upoważniają do przekroczenia granicy z Meksykiem.

Polskich obywateli, którzy jadą do Meksyku w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych i nie zamierzają spędzić tam więcej niż 180 dni, nie dotyczy obowiązek wizowy ani meldunkowy. Z kolei osoby planujące podjęcie pracy lub rozpoczęcie studiów w tym kraju muszą postarać się o wizę adekwatną do charakteru ich pobytu oraz o meldunek.

Dodatkowo obcokrajowcy przekraczający granice lądowe i morskie muszą wypełnić FMM (Forma Migratoria Múltiple). Jest to tak zwany Formularz Migracyjny. Od 2022 roku część przyjezdnych odwiedzających Meksyk w celach turystycznych jest zwolniona z tego obowiązku. Należą do nich na przykład Polacy lądujący w Mieście Meksyk i w Cancun. Jeśli jednak wybierasz się do Meksyku ze względu na pracę lub studia, prawdopodobnie będziesz zmuszony wypełnić FMM w formie papierowej lub elektronicznej.

Ważne! Przy wjeździe do Meksyku strażnicy graniczni muszą zostawić w Twoim paszporcie stempel. Ma to szczególne znaczenie na przejściach, na których zniesiono obowiązek wypełniania FMM. Wówczas pieczątka w paszporcie stanowi jedyny dowód legalności Twojego pobytu. W razie zatrzymania przez policję jej brak może przyczynić się do poważnych problemów, a w skrajnych przypadkach spowodować umieszczenie w ośrodku dla nielegalnych migrantów.

Czy trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Meksyku?

Ubezpieczenie turystyczne zapewnia wielowymiarowe wsparcie w podróży zagranicznej. Pozwala nie martwić się o ewentualne koszty leczenia w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub niefortunnego wypadku. Zapewnia wsparcie przy opłaceniu wizyt u lekarzy, pobytu w szpitalu czy wykonania zabiegów niezbędnych do ratowania życia.

Polskie MSZ informuje, że w przypadku wyjazdów do Meksyku nie jest ono obowiązkowe, jednak mimo to warto je wykupić. Rząd ostrzega też przed wysokimi stawkami za usługi świadczone w meksykańskich placówkach medycznych. Informuje, że cena za dzień pobytu w szpitalu i wykonanie zabiegów może w niektórych regionach dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby uniknąć tak wysokich wydatków, trzeba zaopatrzyć się w polisę o odpowiednio szerokim zakresie ochrony. Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia może ona obejmować również ubezpieczenie NNW, OC prywatne, ubezpieczenie bagażu czy assistance w podróży.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/meksyk/idp

Podsumowanie

  •  Meksyk to państwo położone w Ameryce Północnej, graniczące ze Stanami Zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize.
  • Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Meksykiem jest paszport lub paszport tymczasowy.
  • Obywateli Polski wyjeżdżających do Meksyku w celach turystycznych, prywatnych lub służbowych na okres krótszy niż 180 dni nie dotyczy obowiązek wizowy.
  • Niektórzy obcokrajowcy przy przekraczaniu meksykańskich granic lądowych i morskich muszą wypełnić Formularz Migracyjny.
  • Na wyjazd do Meksyku warto wykupić ubezpieczenie turystyczne

FAQ

W Meksyku są wymagane szczepienia przeciw żółtej febrze od osób przybywających z państw, w których odnotowuje się przypadki tej choroby. Aby dowiedzieć się więcej na temat bieżącej sytuacji, warto skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub z ekspertami w zakresie medycyny tropikalnej.

W Meksyku jest honorowane polskie prawo jazdy, jednak mimo to zaleca się podróżowanie z międzynarodowym dokumentem. W razie stłuczki czy rutynowego zatrzymania jest on lepiej postrzegany przez funkcjonariuszy

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments