Strona główna » Poradnik » Czy do Armenii potrzebny jest paszport?

Czy do Armenii potrzebny jest paszport?

Redakcja
17 maja 2024
Budynek klasztoru w Armenii

Armenia to górzysty kraj położony malowniczo na Wyżynie Armeńskiej. Słynie z ośnieżonych wzniesień, zielonych łąk, a także z… prowadzonych od lat konfliktów zbrojnych z innymi państwami Kaukazu. Na jakim dokumencie podróży można wjechać na terytorium tego państwa? Czy do Armenii potrzebny jest paszport? Sprawdź!

Najważniejsze informacje o Armenii

Armenia to kraj śródlądowy zamieszkiwany w głównej mierze przez Ormian, który dzieli granicę z Turcją, Gruzją, Azerbejdżanem i Iranem. Jest uznawany za najstarsze państwo chrześcijańskie świata. Zajmuje północno-wschodnią część Wyżyny Armeńskiej, a taka lokalizacja przekłada się na duże zróżnicowanie terenu. Ponad 90% powierzchni kraju znajduje się na wysokości powyżej 1000 m n.p.m., co sprzyja uprawianiu turystyki górskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że w Armenii nie działają górskie służby ratownicze na wzór polskiego GOPR-u.

Podstawowe informacje o Armenii

StolicaErywań
Powierzchnia29 743 km2
Język urzędowyormiański
Ustrój politycznyrepublika
Waluta dram armeński (AMD)
Dni wolne od pracy1 stycznia (Nowy Rok)
6 stycznia (Boże Narodzenie/Epifania)
28 stycznia (Święto Sił Zbrojnych Armenii)
7 kwietnia (Dzień Macierzyństwa i Piękności)
Data ruchoma (Wielkanoc)
24 kwietnia (Dzień Pamięci Ludobójstwa)
9 maja (Dzień Zwycięstwa nad Niemieckim Faszyzmem)
28 maja (Dzień Pierwszej Republiki)
5 lipca (Dzień Konstytucji)
21 września (Święto Niepodległości)
7 grudnia (Dzień Pamięci Trzęsienia Ziemi)
Telefony alarmoweNumer alarmowy: 112
Straż pożarna: 101
Numer alarmowy: 112
Straż pożarna: 101
Policja: 102
Pogotowie ratunkowe: 103

Na jakich dokumentach podróży można wjechać do Armenii?

Polacy planujący wakacje w Armenii muszą się zaopatrzyć w paszport lub paszport tymczasowy. W przeciwieństwie do Gruzji, do tego górzystego kraju nie da się wjechać na podstawie dowodu osobistego. Paszport musi być aktualny przez cały okres spędzony w Armenii, a ostatni dzień jego ważności może przypadać najwcześniej na dzień wyjazdu z tego kraju.

Obywatele Polski nie muszą mieć wizy, aby wjechać do Armenii. Mogą przebywać na terenie tego górzystego państwa do 180 dni w ciągu roku. Jeśli jednak planujesz dłuższy pobyt, powinieneś złożyć wniosek o wydanie karty pobytu (co najmniej 30 dni przed upływem 180-dni od wjazdu na teren Armenii) do Służby ds. Migracji i Obywatelstwa

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Armenii w Erywaniu. Cudzoziemcom za przekroczenie okresu legalnego pobytu grożą grzywna i nakaz opuszczenia kraju, a w skrajnych przypadkach również deportacja oraz zakaz wjazdu do tego państwa.

Przy wjeździe do Armenii nie jest wymagana zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Jeśli planujesz wyjazd własnym autem, musisz wykupić na granicy miejscowe ubezpieczenie OC.

Czy trzeba mieć ubezpieczenie podróżne na wyjazd do Armenii?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed niską jakością opieki zdrowotnej na terenie Armenii. Informuje też, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów leczenia leży tam po stronie zagranicznych turystów. Za wizytę u lekarza obcokrajowiec musi zapłacić co najmniej 20 euro.

Aby uniknąć wydatków na usługi medyczne, warto wykupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie, co również rekomenduje MSZ. Polisa pozwoli odzyskać pieniądze wydane na wizyty u specjalistów czy hospitalizację, a także zapewni wsparcie w innych kryzysowych sytuacjach. Ubezpieczenie turystyczne, oprócz kosztów leczenia, może obejmować również OC, NNW, assistance podróżne czy ochronę bagażu. Zakres polisy dopasuj do własnych potrzeb oraz do rodzaju planowanych aktywności podczas wyjazdu.

Podsumowanie

  • Wjazd do Armenii jest możliwy na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego.
  • Osoby planujące pobyt w Armenii trwający poniżej 180 dni nie muszą mieć wizy.
  • W przypadku pobytu powyżej 180 dni trzeba ubiegać się o uzyskanie karty pobytu.
  • Wjeżdżając z nie swoim dzieckiem na teren Armenii, nie trzeba mieć zgody rodziców lub opiekunów na taką podróż.
  • Na podróż do Armenii warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ

Językiem urzędowym jest ormiański. W dużych miastach i miejscach popularnych turystycznie można się też porozumieć po angielsku czy rosyjsku

Polskie MSZ odradza planowanie podróży w okolicy ciągnącej się na długości niemal 800 kilometrów granicy armeńsko-azerskiej ze względu na napiętą sytuację w tym regionie. Poruszając się po tym terenie, trzeba liczyć się z kontrolami i możliwością zatrzymania. Ponadto w całym kraju należy uważać na zwierzęta stwarzające zagrożenie. Spotyka się je nie tylko w odludnych zakątkach Armenii, ale również w miejscach zamieszkanych przez ludzi. Najniebezpieczniejsze są niedźwiedzie, jadowite węże i skorpiony, a także zdziczałe psy. Należy również zwrócić uwagę na osuwające się kamienie oraz rosnący w tym państwie barszcz Sosnowskiego.

Czas trwania lotu z Polski do Armenii zmienia się w zależności od lokalizacji portu wylotu oraz czynników pogodowych. Co do zasady taka podróż lotnicza trwa około 3 godzin i 40 minut.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments