Biuro paszportowe Olsztyn

Data aktualizacji: 21 czerwca 2022
Strona główna » Warmińsko-Mazurskie » Biuro paszportowe Olsztyn
herb Olsztyn

Biuro paszportowe Olsztyn

adres

Biuro Paszportowe 

aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9,

10-575 Olsztyn

telefon
telefon 89 519 09 24
województwo
śląskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 09:00–17:00
wtorek: 07:40–15:00
środa: 07:40–15:00
czwartek: 07:40–15:00
piątek: 07:40–15:00
sobota: Zamknięte
niedziela: Zamknięte

Gdzie wyrobić paszport w Olsztynie?

Paszport wyrobić można w dowolnym biurze paszportowym, niezależnie – o czym warto pamiętać – od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani.

Gdzie wyrobić paszport w Olsztynie? Można to zrobić w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie (al. Marsz. J. Piłsudskiego 7/9).

Wniosek o paszport w Olsztynie – gdzie znaleźć?

Wniosek o wydanie paszportu trzeba wypełnić zgodnie ze wzorem, który dostępny jest w dowolnym oddziale paszportowym w Polsce. Przedtem powinniśmy jednak przygotować wszelkie dane niezbędne do właściwego i kompletnego uzupełnienia dokumentu.

Od 27 marca 2022 roku wniosek wypełnić można elektronicznie, podpisując wygenerowany przez urzędnika wniosek podpisem cyfrowym.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku

  • Właściwie (zgodnie ze wzorem) wypełniony wniosek o wydanie paszportu
  • Jedna fotografia paszportowa, wydrukowana w kolorze
  • Potwierdzenie opłaty paszportowej (ewentualnie dokument potwierdzający prawo do skorzystania z ulgi lub zwolnienia ze wspomnianej opłaty)
  • Aktualny paszport, lub – jeśli takiego nie posiadamy – ważny dowód osobisty (do wglądu)

Osoby nieletnie i ubezwłasnowolnione

Jeśli chodzi o osoby małoletnie, wniosek o wydanie dla nich paszportu złożyć mogą ich rodzice lub prawni opiekunowie.

W przypadku osób ubezwłasnowolnionych, za wnioskodawcę również uznaje się prawnego opiekuna. Nie można jednak zapominać, że przyszły posiadacz paszportu musi być obecny podczas składaniu wniosku.

Kolejki do biura paszportowego w Olsztynie

Obecnie kolejki do biur paszportowych są ogromne chyba w całej Polsce. Olsztyn nie stanowi w tej kwestii wyjątku.

Choć działa system numerkowej rezerwacji miejsca w kolejce, biletów może nie wystarczyć dla wszystkich w dniu wizyty w oddziale. Jak możemy przeczytać na stronie radioolsztyn.pl:

„Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki od początku marca przyjął 9,5 tysiąca wniosków o wydanie paszportu. To 6-krotnie więcej, niż w marcu ubiegłego roku. Codziennie przychodzi około 200 osób, urzędnicy przyznają, że numerki w kolejce kończą się już wczesnym przedpołudniem”.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Olsztynie?

Standardowy czas oczekiwania na wydanie paszportu to 30 dni. Zazwyczaj dokument jest jednak gotowy wcześniej. Należy jednak mieć na uwadze, że przed sezonem wakacyjnym wniosków może być więcej, co wydłuży czas oczekiwania. Jeśli mamy okazję, postarajmy się więc o wydanie paszportu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zdarza się, że zagraniczny wyjazd pojawi się nagle i w zasadzie z dnia na dzień będziemy musieli zmienić swoje dotychczasowe plany. Zdarzają się również zapominalscy, którzy tuż przez zaplanowanym wyjazdem orientują się, że ich paszport stracił ważność. Jeśli czas nas goni i nie możemy czekać na wydanie dokumentu 30 dni, najlepszym rozwiązaniem może okazać się złożenie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego.

Nie ma on takiego okresu ważności jak tradycyjny paszport, ponieważ obowiązuje tylko przez 12 miesięcy. Możemy go natomiast otrzymać znacznie szybciej i taniej niż standardową, papierową wersję.

Koszt wyrobienia paszportu w Olsztynie

140 PLN:

  • Kwota jaką osoba dorosła musi zapłacić za paszport bez ulgi

70 PLN:

  • Dla uczniów oraz studentów,
  • Dla rencistów i emerytów,
  • Osób z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • Osób zamieszkujących domy opieki społecznej lub zakłady opiekuńcze,
  • Dla kombatantów i ofiar represji wojennych,
  • Dla osób otrzymujących zasiłek z pomocy społecznej,
  • Dla rodziców w rodzinach wielodzietnych (jeśli posiadają Kartę Dużej Rodziny).

35 PN:

  • Dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia, a przy tym uczących się lub będących dziećmi z rodziny wielodzietnej,
  • Dla dzieci niepełnosprawnych z wielodzietnych rodzin.

0 PLN:

  • Dla osób powyżej 70 lat,
  • Dla żołnierzy wyznaczonych do służby poza granicami kraju,
  • Dla osób, które na co dzień przebywają w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym (tylko gdy zagraniczny wyjazd jest związany z długotrwałym leczeniem/operację),
  • Dla osób pobierających stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko gdy zagraniczny wyjazd jest związany z długotrwałym leczeniem/operację),
  • Dla osób, które w swoim dokumencie odkryły wadę techniczną, w związku z którą niemożliwe jest odczytanie danych z mikroprocesora

Uwaga! Warto pamiętać, że w przypadku, gdy konieczne będzie wyrobienie nowego paszportu, jeśli poprzedni został zniszczony lub uszkodzony w związku z zaniedbaniem lub z winy właściciela, oplata za wydanie paszportu wyniesie 200% opłaty podstawowej, co oznacza, że za dokument będziemy musieli zapłacić aż 420 PLN.

Zdjęcia paszportowe w Olsztynie

Zdjęcie do paszportu można wykonać u fotografa lub samodzielnie. W Olsztynie znaleźć można wiele firm, zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem fotografii do dokumentów. W takim przypadku sprawa jest prosta – prosząc fotografa o wykonanie zdjęcia paszportowego, powinniśmy otrzymać fotografię zgodną z wytycznymi. Jeśli jednak planujemy zrobić zdjęcie samodzielnie, warto poznać najważniejsze wskazówki dotyczące jego wykonania:

  • Rzeczy utrudniające rozpoznanie – niedopuszczalne jest nakrycie głowy, przyciemniane okulary, czy biżuteria utrudniająca identyfikację osoby. Za cechę utrudniającą rozpoznanie uznany może zostać nawet zarost.
  • Zdjęcie musi być aktualne – czyli najlepiej takie, które zostało wykonane niedługo przed złożeniem wniosku o paszport. Trzeba jednak pamiętać, że fotografia nie może mieć więcej niż pół roku.
  • Głowa i twarz – najważniejsza na fotografii jest twarz – musi ona zajmować około 70-80% całej powierzchni zdjęcia. Głowa musi być ukazana w całości, od czubka, aż po górną część barków. Usta mają być zamknięte, oczy otwarte, a wyraz twarzy naturalny.
  • Tło i wymiary – tło fotografii ma być białe, dobrze oświetlone, jednolite i niezacienione. W tle nie może być widać innych osób czy przedmiotów. Zdjęcie musi być wykonane w kolorze, na papierze, w formacie 35mm x 45mm.
  • Wady wzroku – można mieć na sobie okulary korekcyjne (lub soczewki kontaktowe). W przypadku osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, dopuszczalne są także ciemne szkła.

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments