Biuro paszportowe Bytów
Data aktualizacji: 20 czerwca 2022Biuro paszportowe Bytów
Terenowy Punkt Paszportowy w Bytowie
Księdza Domańskiego 2, 77-100 Bytów
- Gdzie wyrobić paszport w Bytowie?
- Wniosek o paszport w Bytowie – gdzie znaleźć?
- Kto składa wniosek o paszport w Bytowie w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?
- Kolejki do biura paszportowego w Bytowie
- Ile się czeka na odbiór paszportu w Bytowie?
- Koszt wyrobienia paszportu w Bytowie
- Komu należy się ulga?
- Zdjęcia paszportowe w Bytowie
Gdzie wyrobić paszport w Bytowie?
Dla wielu osób, które chcą ubiegać się o paszport w miejscu innym niż urząd odpowiadający miejscu zameldowania, dobrą wiadomością jest, że dokument paszportowy wyrobić można dowolnym urzędzie wojewódzkim. Jeśli na co dzień pracujemy lub mieszkamy w Bytowie, to właśnie w tamtejszym urzędzie możemy wnioskować o wydanie paszportu, zarówno standardowego, jak i tymczasowego. Terenowy Punkt Paszportowy w Bytowie mieści się przy ul. Księdza Domańskiego 2.
Rządowa strona gov.pl przypomina bowiem, iż o paszport można ubiegać się:
„W dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich”.
Wniosek o paszport w Bytowie – gdzie znaleźć?
Od 27 marca bieżącego roku obowiązuje nowa ustawa o dokumentach paszportowych, która umożliwia złożenie wniosku o wydanie paszportu online. Mówi o tym art. 31. 1. ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych:
„Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej, przy użyciu formularza utrwalonego w postaci elektronicznej wypełnianego przez organ paszportowy na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych zawartych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych lub w rejestrze PESEL, podpisanego przez wnioskodawcę za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu”.
Jakie dokumenty – poza wnioskiem – będą potrzebne podczas ubiegania się o wydanie paszportu?
- Kolorowe zdjęcie paszportowe – O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi).
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu – Dokumenty do wglądu.
- Potwierdzenie uprawnienia do otrzymania ulgi – Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka.
- Odpis aktu małżeństwa w języku polskim – Dla osób zmieniających nazwisko podczas zawarcia małżeństwa za granicą.
Może się zdarzyć, że osoba przyjmująca wniosek poprosi nas o okazanie dodatkowych dokumentów, np. skróconego odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, lub poświadczenia obywatelstwa polskiego. Do takich sytuacji dochodzi, gdy:
- Zaistnieje wątpliwości co do tożsamości wnioskodawcy lub jego obywatelstwa
- Dane w przedłożonych dokumentach będą ze sobą sprzeczne
Kto składa wniosek o paszport w Bytowie w imieniu osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych?
- Osoby ubezwłasnowolnione – W ich imieniu wnioskować o paszport może prawny opiekun, ale właściciel dokumentu musi być obecny podczas tego procesu.
- Osoby małoletnie – Wniosek składają rodzice lub opiekunowie prawni, jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wydanie dokumentu, wniosek zostanie odrzucony.
Kolejki do biura paszportowego w Bytowie
Aby usprawnić proces składania wniosków paszportowych oraz zmniejszyć kolejki (szczególnie dotkliwe w okresie wakacyjnym), wprowadzono system rezerwacji miejsca w kolejce i terminu wizyty w urzędzie w Bytowie.
Ile się czeka na odbiór paszportu w Bytowie?
Oczekiwanie na wydanie paszportu w Bytowie zależne jest od rodzaju dokumentu:
- Standardowy paszport biometryczny:
- Czas oczekiwania na dokument to średnio około 30 dni. W okresie wzmożonego zainteresowania paszportami, czas ten może się wydłużyć, natomiast poza sezonem zdarza się, że paszport otrzymamy wcześniej.
- Zachowuje ważność przez 10 lat od momentu wydania.
- Koszt wydania dokumentu to 140 PLN
- Paszport tymczasowy:
- Wnioski o paszport tymczasowy są wydawane w trybie priorytetowym, co w praktyce oznacza, że dokument można odebrać już w ciągu kilku dni.
- Jest ważny tylko przez 12 miesięcy.
- Koszt wydania dokumentu to 30 PLN
Koszt wyrobienia paszportu w Bytowie
To, ile będziemy musieli zapłacić za wyrobienie dokumentu paszportowego zależy od kilku czynników, takich jak choćby termin ważności dokumentu, czy ewentualne ulgi. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
- Standardowy paszport ważny przez 10 lat – 140 PLN
- Paszport uwzględniający 50% ulgi – 70 PLN
- Paszport dla osoby małoletniej do 13. roku życia – 30 PLN
W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, ceny są nieco inne:
- Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia – 15 PLN
- Dokument wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia – 35 PLN
- Paszport wydawany rodzicom i małżonkom rodziców – 70 PLN
Komu należy się ulga?
Ulga 50% (opłata 70 PLN) | Ulga 75% (opłata 35 PLN) |
---|---|
Uczniowie i studenci | |
Emeryci | |
Renciści | |
Osoby z niepełnosprawnością | |
Osoby na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą albo osobą z niepełnosprawnością | Osoby poniżej 26 lat, uczące się (na przykład studenci), będące dzieckiem z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) |
Osoby przebywające w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym | Dzieci z niepełnosprawnością, pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) |
Osoby, które otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej | |
Kombatanci lub ofiary represji wojennych i okresu powojennego | |
Rodzice lub małżonkowie rodzica w rodzinie wielodzietnej, posiadający ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny |
Całkowicie zwolnieni z opłat za paszport są:
- Osoby po 70 rok życia,
- Podopieczni domów pomocy społecznej lub zakładów opiekuńczych (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją).
- Osoby otrzymujące stały zasiłek z pomocy społecznej (tylko w sytuacjach, w których wyjazd zagraniczny jest wymagany w związku z długotrwałym leczeniem lub operacją).
- Posiadacze paszportów z wadą techniczną.
- Żołnierze, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polaki (z wyłączeniem żołnierzy zawodowych).
Zdjęcia paszportowe w Bytowie
Zdjęcia do paszportu powinny spełniać konkretne wymogi:
- Wymiary i kolor – zdjęcie musi być wydrukowane w kolorze, a jego wymagane wymiary to 35mm x 45mm
- Ustawienie i tło– 70-80% fotografii powinna zajmować twarz. Na zdjęciu powinna być ujęta także górna część barków. Głowa musi być widoczna w całości, od jej czubka. Tło natomiast ma być jednolite i białe, nie może być niczym zasłonięte czy zacienione, nie mogą się w nim znajdować inne osoby ani przedmioty
- Twarz – nie może być zasłonięta, np. włosami, oczy muszą być otwarte, źrenice widoczne, usta zamknięte, a wyraz twarzy naturalny. Wzrok powinien być skierowany w obiektyw
- Okulary – dopuszcza się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Niedopuszczalne są natomiast okulary z zaciemnionymi szkłami (chyba że są one konieczne w związku z niepełnosprawnością, która musi zostać udokumentowana)