Czy trzeba mieć stary paszport przy wyrabianiu nowego?
Redakcja
12 czerwca 2023Wybierasz się na wakacje do kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Aby móc do niego wjechać, najczęściej nie wystarczy Ci dowód osobisty — musisz mieć przy sobie paszport. To podstawowy dokument każdego podróżnika, który upoważnia do przekraczania granic wielu państw. Jednak jest ważny tylko przez 10 lat. Chcesz wyrobić nowy paszport? Sprawdź, czy musisz okazać stary dokument podczas składania wniosku!
Czy trzeba okazać stary paszport, aby wyrobić nowy?
Zastanawiasz się, czy trzeba mieć stary paszport przy wyrabianiu nowego? Jeśli dokument się zgubił lub został skradziony, należy to zgłosić. Można to zrobić przez Internet, osobiście w punkcie paszportowym lub na policji. Wówczas urzędnik unieważni stary paszport i sporządzi odpowiednią notatkę.
Jeśli masz poprzedni dokument, zabierz go ze sobą, gdy składasz wniosek i odbierasz nowy paszport. Urzędnik anuluje go w systemie, a następnie go zniszczy, czyli zrobi dziury na okładce oraz na stronie ze zdjęciem.
Czy po wyrobieniu nowego paszportu trzeba oddać stary?
Po anulowaniu możesz oddać paszport do urzędu. Wtedy dokument zostanie przekazany do archiwum. Jednak nie trzeba tego robić. Możesz poprosić o jego zwrot i zabrać go ze sobą na pamiątkę do domu.
Co jest potrzebne, aby uzyskać nowy paszport?
Składasz wniosek o nowy paszport? Zanim udasz się do urzędu przygotuj niezbędne dokumenty. Potrzebne są:
- jedno kolorowe, aktualne zdjęcie — możesz je zrobić samodzielnie w domu lub u fotografa, który od razu przytnie fotografię do wymaganego rozmiaru. Ujęcie nie powinno być starsze niż 6 miesięcy;
- ważny paszport, jeśli go masz — osoby, które straciły swój dokument lub nigdy wcześniej go nie wyrabiały, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty. Dzięki temu urzędnik będzie mógł potwierdzić Twoją tożsamość;
- dowód opłaty za wyrobienie paszportu — jeśli regulujesz płatność przelewem, nie zapomnij wydrukować potwierdzenia dokonania transakcji. Bez niego urzędnik nie przyjmie wniosku. Natomiast jeśli przysługuje Ci prawo do zniżki, zabierz ze sobą dokument, który Cię upoważnia do rabatu. Może to być np. legitymacja studencka;
- wypełniony wniosek o wydanie paszportu — odpowiedni druk znajdziesz na miejscu w punkcie paszportowym.
Jesteś po ślubie i nastąpiła zmiana Twojego nazwiska? Twój paszport przestaje być aktualny i trzeba wyrobić nowy dokument. Aby to było możliwe, zabierz ze sobą odpis aktu małżeństwa. Jeśli ślub odbył się za granicą, dokonaj rejestracji zagranicznego aktu w polskim rejestrze stanu cywilnego.
Ile kosztuje nowy paszport?
Osoby dorosłe, którym nie przysługuje żadna zniżka, muszą zapłacić 140 zł za wyrobienie paszportu. Na 50% zniżkę mogą liczyć m.in.:
- uczniowie i studenci do 26. roku życia,
- emeryci i renciści, a także osoby z prawem do renty socjalnej,
- osoby z niepełnosprawnością,
- strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej,
- osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej, zasiłek opiekuńczy czy świadczenie pielęgnacyjne.
75% zniżki na paszport otrzymują osoby, które są członkiem rodziny wielodzietnej, mają kartę Dużej Rodziny i są uczniem lub studentem (do 25. roku życia).
Ile się czeka na wyrobienie nowego paszportu?
Udało Ci się złożyć wniosek o nowy paszport? Otrzymasz potwierdzenie, na którym znajduje się potencjalna data odbioru dokumentu. Zazwyczaj jest ona ustalana na miesiąc po wizycie w punkcie paszportowym.
Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj paszport jest gotowy wcześniej. Aby sprawdzić, czy można go odebrać, wejdź na stronę gov.pl. Znajdziesz tam zakładkę „sprawdź, czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy”.
Na stronie wyświetli się niebieski przycisk „sprawdź, czy dokument jest gotowy”. Kliknij i wpisz w rubrykę numer wniosku o dokument. Znajdziesz go pod kodem kreskowym na potwierdzeniu, które wręczył Ci urzędnik. Następnie kliknij „sprawdź”. Na stronie powinna pojawić się informacja, czy możesz udać się po swój dokument.
Podsumowanie
1. Jeśli paszport się zgubił lub został Ci skradziony, zgłoś jego utratę do punktu paszportowego lub na policji. Dzięki temu nie trzeba będzie okazywać dokumentu podczas składania wniosku.
2. Osoby, które mają ważny paszport i ubiegają się o nowy, muszą okazać stary dokument w punkcie. Urzędnik go anuluje i podziurawi, aby nie można było się nim dłużej posługiwać.
3. Stary paszport można oddać urzędnikowi do archiwum, ale nie trzeba tego robić. Pracownik punktu paszportowego nie zatrzyma dokumentu, jeśli chcesz go zachować na pamiątkę.