Strona główna » Poradnik » Masz przesiadkę w Londynie? Sprawdź, czy musisz zabrać ze sobą paszport!

Masz przesiadkę w Londynie? Sprawdź, czy musisz zabrać ze sobą paszport!

Redakcja
12 maja 2023

Lecisz na wakacje do jednego z europejskich krajów, jednak okazało się, że masz przesiadkę w Londynie? Od 2021 roku Polacy mogą przekraczać tę granicę wyłącznie na podstawie paszportu. Dowód osobisty nie jest już respektowany. Jednak podczas przesiadki rzadko „wychodzi się” na teren Wielkiej Brytanii. Czy zatem w takiej sytuacji jest Ci potrzebny paszport? Jakie dokumenty trzeba przygotować? Sprawdź!  

Przesiadka w Londynie — paszport czy dowód osobisty?

Według przepisów prawa, które obowiązują na lotniskach, dopóki nie opuścisz strefy tranzytowej, nie wkraczasz na teren kraju. Zatem, jeśli po wylądowaniu w Wielkiej Brytanii nie wyjdziesz poza wspomniany obszar, a więc nie przekroczysz granicy, to nie potrzebujesz paszportu.  

Jednak nie każde lotnisko ma strefę tranzytową. W Londynie mają ją zaledwie dwa — Gatwick i Heathrow.  

Jeśli wylądujesz w Stansted, London City czy Luton, od razu wejdziesz na teren Wielkiej Brytanii. Zatem będzie Ci tam potrzebny paszport. 

Warto przy tym pamiętać, że nie wystarczy mieć przesiadki na lotnisku ze strefą tranzytową, aby móc przylecieć do UK się bez paszportu. Trzeba spełnić jeszcze dodatkowe warunki. Po wspomnianym obszarze mogą się poruszać wyłącznie te osoby, które: 

  • mają tzw. bilet łączony, 
  • nie odbierają bagażu rejestrowanego, 
  • nie nadają walizek, 
  • nie przechodzą ponownej odprawy. 

Jeśli z jakiegoś powodu musisz przejść całą procedurę rejestracji bagażu i lotu, będziesz potrzebować paszportu.  

Ile musi być ważny paszport, aby wjechać do Londynu?

Jeśli zamierzasz przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii i opuścić teren lotniska, potrzebujesz paszportu. Na szczęście nie ma wytycznych odnośnie do terminu jego ważności. Istotne jest to, aby dokument był nadal aktualny podczas opuszczania tego państwa.  

Według polskiego prawa każdy obywatel ma prawo wrócić do kraju nawet bez ważnego dokumentu tożsamości. Jednak warto pamiętać, że nie jest to respektowane przez wszystkie linie lotnicze. Zatem jeśli nie chcesz mieć kłopotów podczas podróży, zadbaj, aby zakończyła się przed upływem terminu ważności paszportu.  

Przesiadka w Londynie typu „landside” — czy trzeba mieć paszport?

Zdarza się, że podróżujący zatrzymują się w Londynie na krótki okres, ponieważ zmieniają samolot, który odlatuje za kilkanaście godzin. Taką przesiadkę określa się jako „landside”. Wiele biur podróży przekonuje, że to idealny moment na krótką wycieczkę po okolicy czy na spróbowanie lokalnych przysmaków.  To prawda — w cenie jednego biletu na wymarzone wakacje, można „przy okazji” zwiedzić także to słynne miasto. Warto jednak pamiętać, że podczas tego typu przesiadki trzeba przejść kontrolę graniczną w Wielkiej Brytanii i wejść na jej teren. Oznacza to, że należy mieć przy sobie paszport i okazać go przed opuszczeniem płyty lotniska.  

Jeśli nie będziesz mieć paszportu, a tylko dowód osobisty, pracownicy kontroli granicznej nie przepuszczą się Cię przez „bramki”. Zatem nie będzie można zwiedzać miasta w oczekiwaniu na kolejny samolot.  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu biletu z przesiadką w Londynie?

Udało Ci się kupić tanie bilety na wakacje, jednak czeka Cię przesiadka w Londynie na jednym z lotnisk ze strefą tranzytową? Pamiętaj, że nie oznacza to, że można przenieść się do kolejnego samolotu na podstawie dowodu osobistego. Zdarza się, że biura podróży oferują połączenia w atrakcyjnej cenie, które tak naprawdę składają się z dwóch biletów różnych linii lotniczych. To sprawia, że trzeba: 

  • odbyć dwie odprawy lotnicze online: do Londynu i do kraju, do którego podróżujesz, 
  • przejść kontrolę graniczną się po przylocie do Wielkiej Brytanii i odebrać bagaż rejestrowany (jeśli był), 
  • ponownie przebyć kontrolę bezpieczeństwa i walizki oraz nadać bagaż rejestrowany. 

Aby móc przejść całą procedurę, będziesz potrzebować paszportu. Inaczej pracownicy lotniska nie przepuszczą Cię dalej i nie pozwolą wsiąść na pokład kolejnego samolotu. 

Podsumowanie

  1. Jeśli przesiadka odbywa się na lotnisku ze strefą tranzytową i nie przechodzisz ponownej odprawy, wystarczy Ci dowód osobisty. 
  2. Paszport jest potrzebny, jeśli lądujesz na lotnisku bez strefy tranzytowej lub opuszczasz teren lotniska, aby np. zwiedzić Londyn.  
  3. Bez paszportu pracownicy kontroli granicznej nie przepuszczą Cię do Wielkiej Brytanii, nawet jeśli opuszczasz jej teren za kilkanaście godzin. 

Najczęściej zadawane pytania:

Jeśli Londyn to Twój cel podróży i nie przesiadasz się na lotnisku, a zostajesz w tym mieście, musisz zabrać ze sobą paszport. Pracownicy lotniska nie przepuszczą Cię do Wielkiej Brytanii bez tego dokumentu, a dowód osobisty nie będzie respektowany. Dlatego przed wylotem do tego kraju upewnij się, że masz przy sobie ważny paszport.  

Jeśli zamierzasz zostać w Wielkiej Brytanii przez okres do 6 miesięcy, nie potrzebujesz wizy. Natomiast gdy zechcesz przedłużyć pobyt, trzeba będzie się ubiegać o specjalne pozwolenie na pozostanie w tym kraju. Ponadto jeżeli chcesz pracować lub podjąć naukę w UK, musisz uzyskać wizę przed wyjazdem. Aby móc się o nią ubiegać, należy się zgłosić do konsulatu Wielkiej Brytanii.  

O Autorze

Ocena: 1/5 (Głosów: 1)
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments