Biuro paszportowe Zamość

Data aktualizacji: 2 czerwca 2022
Strona główna » Lubelskie » Biuro paszportowe Zamość
herb Zamość

Biuro paszportowe Zamość

adres

Siedziby stanowiska do spraw paszportu w Zamościu

(budynek Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego)

Partyzantów 3,

22-400 Zamość

telefon
telefon 84 67 76 535
województwo
lubelskie
godziny otwarcia
poniedziałek: 10:00–17:00
wtorek: 08:00–15:00
środa: 08:00–15:00
czwartek: 08:00–15:00
piątek: 08:00–18:00
sobota: Zamkniete
niedziela: Zamkniete

Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz wyjechać za granicę i potrzebne są Ci odpowiednie dokumenty, koniecznie sprawdź gdzie wyrobić paszport w Zamościu i jakie dokumenty będą do tego potrzebne.

Gdzie wyrobić paszport w Zamościu?

Wniosek o wydanie paszportu może złożyć osoba pełnoletnia, w dowolnym Urzędzie Wojewódzkim. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu o dokument można się ubiegać w miejscu niezależnym od miejsca zameldowania.  To szczególnie istotne, jeśli chodzi o studentów, osoby pracujące, lub na stałe przebywające w Zamościu.

Uwaga! Wybierając miejsce złożenia wniosku paszportowego, trzeba mieć na uwadze, że odbiór paszportu – zarówno standardowego jak i tymczasowego –  jest możliwy wyłącznie w oddziale, w którym wniosek został złożony.

Osoby ubiegające się o paszport w Zamościu muszą udać się do siedziby stanowiska do spraw paszportu w Zamościu przy ul. Partyzantów 3 (w budynku Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego).

Wniosek o paszport w Zamościu – gdzie znaleźć?

Wniosek o paszport może złożyć:

 • Osoba ubiegająca się o ten dokument
 • Opiekun prawny w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej, która musi być obecna przy składaniu wniosku

Dokument należy pobrać z oddziału paszportowego i wypełnić zgodnie z oficjalnym wzorem, dostępnym na stronie urzędu lub w oddziale paszportowym. Każdy wniosek musi zostać podpisany przez składającego. Wnioski nieprawidłowo wypełnione, skopiowane, sporządzone samodzielnie, a także pobrane z nieoficjalnych źródeł, nie będą akceptowane.

Ważne! Warto pamiętać, że wniosek o wydanie paszportu musi być czytelnie wypełniony, drukowanymi literami, tak aby można było bez problemu odczytać dane.

Wniosek o paszport w Zamościu – co jeszcze będzie potrzebne?

 • Kolorowa fotografia – O wymiarach 35mm x 45mm (zdjęcie nie może być starsze niż  miesięcy i musi być zgodne z wytycznymi).
 • Potwierdzenie wniesienia opłaty – Np. potwierdzenie przelewu na konto urzędu.
 • Dotychczasowy paszport lub dowód osobisty – Dokumenty do wglądu.
 • Dokument potwierdzający uprawnienia do otrzymania ulgi – Dokumenty do wglądu, np. legitymacja szkolna, studencka, czy kombatancka

Osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione

 • Osoby małoletnie – wniosek musi zostać złożony przez rodzica lub opiekuna prawnego. Przy składaniu wniosku powinni pojawić się obojga rodzice. Paszport nie może zostać wydany, jeśli któryś z rodziców nie wyraża na to zgody.
 • Osoby ubezwłasnowolnione – wniosek w ich imieniu złożyć może opiekun prawny, ale czym osoba ubezwłasnowolniona musi być przy tym obecna.

Kolejki do biura paszportowego w Zamościu

W celu usprawnienia całego procesu uzyskania dokumentu paszportowego w Zamościu, został uruchomiony specjalny system telefonicznej rezerwacji miejsca w kolejce. Udostępniono także możliwość rezerwacji internetowej, głównie w celu zmniejszenia kolejek wśród oczekujących na dokument petentów.

Ile się czeka na odbiór paszportu w Zamościu?

Średni maksymalny czas oczekiwania na wydanie paszportu w Kraśniku to 30 dni (licząc od momentu złożenia wniosku). Zazwyczaj jednak dokument można odebrać wcześniej.

Podając w urzędzie dane kontaktowe, jak nr telefonu czy adres mailowy, prawdopodobnie dostaniemy powiadomienie, kiedy paszport będzie gotowy do odbioru. Aktualny status dokumentu możemy na bieżąco sprawdzać także w serwisie obywatel.gov.pl.

Paszport tymczasowy w Zamościu

Jeśli chcemy uzyskać dokument wcześniej, w tzw. trybie przyspieszonym, możemy złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Chociaż cały proces wydania dokumentu jest podobny jak w przypadku tradycyjnego paszportu, trwa o wiele krócej. W Zamościu paszport tymczasowy można  otrzymać w ciągu kilku dni. Będzie on także tańszy (kosztuje jedynie 30 PLN). Tymczasowy paszport jest jednak ważny tylko 12 miesięcy.

Koszt wyrobienia paszportu w Zamościu

STANDARDOWY DOKUMENT 
Standardowy paszport ważny przez 10 lat 140 złotych
Paszport dla osoby małoletniej (max do 13 roku życia)30 zł
Z KARTĄ DUŻEJ RODZINY
Dokument wydawany dzieciom do 13 roku życia15 zł
Paszport wydawany dzieciom od 13 do 25 roku życia35 zł
Dokument paszportowy wydawany rodzicom i małżonkom rodziców70 zł
POZOSTAŁE PRZYPADKI
Paszport tymczasowy30 zł
Wydanie paszporty po utracie poprzedniego (200% ceny podstawowej)420 zł

Kto jest zwolniony z opłaty?

O całkowite zwolnienie z opłaty za wydanie paszportu w Zamościu mogą ubiegać się osoby, które:

 • powyżej 70 roku życia
 • Posiadają uszkodzony paszport (tylko jeśli jest to wada techniczna dokumentu, np. uniemożliwiająca odczytanie danych z mikroprocesora)
 • Otrzymują zasiłek stały z pomocy społecznej, a zagraniczny wyjazd jest wymagany ze względu na długotrwałe leczenie lub operację
 • Zamieszkują w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym, a zagraniczny wyjazd jest wymagany ze względu na długotrwałe leczenie lub operację
 • Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby wojskowej poza granicami kraju

Zdjęcia paszportowe w Zamościu

 • Zdjęcie paszportowe – wydrukowane w kolorze, w formacie 35x45mm. Musi być aktualne (nie może być zrobione później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku)
 • Kompozycja zdjęcia – 70-80% fotografii powinna zajmować twarz, o naturalnym wyrazie, z zamkniętymi ustami, otwartymi oczami, dobrze oświetlona i niezasłonięta. Wzrok powinien być skierowany w stronę obiektywu
 • Tło – białe, jednolite, bez cieni czy widocznych innych obiektów lub osób.
 • Rzeczy utrudniające identyfikację fotografowanej osoby – fotografowana osoba nie może mieć na sobie w momencie wykonywania zdjęcia nakrycia głowy ani okularów o zaciemnionych szkłach (wyjątkiem są przypadki, w których noszenie ciemnych okularów ma związek potwierdzoną niepełnosprawnością, a nakrycie głowy wiąże się z wyznaniem religijnym)
 • Biżuteria i zarost – są dopuszczalne, jeśli nie wpływają na możliwość identyfikacji fotografowanej osoby

O Autorze

Oceń tę stronę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments